Штурм Жовтневого: Саакашвілі відхрещується, соратники та Захід засудили

штурм Копирайт изображения UNIAN
Image caption Учасники штурму Жовтневого палацу

Організатор "маршу за імпічмент" Міхеіл Саакашвілі відмежувався від дій учасників протесту, які у неділю штурмували Жовтневий палац та побилися з правоохоронцями.

Втім, саме пан Саакашвілі у неділю під час мітингу на Майдані Незалежності закликав своїх прихильників іди до Жовтневого палацу, щоб організувати там "штаб координаційної ради".

Міхеіл Саакашвілі звинуватив у провокації сутичок правоохоронців, запевнивши, що протест його прибічників був мирним.

Натомість правоохоронці повідомили, що під час спроби штурму Жовтневого палацу постраждали 17 працівників поліції та близько 60 бійців Нацгвардії. Медики, які чергували на протестах, також заявили про постраждалих з боку протестувальників.

Низка соратників Міхеіла Саакашвілі, зокрема члени парламенту Єгор Соболєв, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та Сергій Лещенко засудили заклики займати Жовтневий палац, які призвели до сутичок.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
Як це було: протестувальники прориваються у Жовтневий

Спробу захоплення Жовтневого палацу, де на той момент тривав концерт, вже засудили посольства Великої Британії, Канади та США.

Позиція Саакашвілі

"Я категорично засуджую кожного, хто намагається захопити будь-які будівлі, всіх, хто піддається на провокації з боку влади та застосовує силу", - заявив ввечері неділі Міхеіл Саакашвілі.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Лідери протесту на сцені перед штурмом Жовтневого палацу

"Ми не маємо нічого спільного з такими людьми та засуджуємо будь-які подібні спроби", - додав він.

"Нинішні події під Жовтневим палацом - це добре спланована провокація. Її метою була дискредитація мирного протесту, адже сьогодні була чергова мирна демонстрація", - наголосив пан Саакашвілі пізніше в ефірі одного з телеканалів.

Він звертає увагу, що у силових діях брали участь певні люди у балаклавах, яких чомусь не затримала поліція.

Політик наполягає, що він просто хотів домовитись про те, щоб двом дружинам військовослужбовців надали у палаці дві кімнати для офісу.

Офіс "Руху нових сил" розташований неподалік Жовтневого палацу - у Музейному провулку.

На записах з маршу видно, що саме заклик пана Саакашвілі став поштовхом для людей іти до Жовтневого палацу.

"Ми зараз утворимо штаб. Ми зараз звідси йдемо у палац Жовтневий. У Жовтневому палаці буде штаб нашої координаційної ради. Щоб нас не ганяли у наметах ночами. Ми не йдемо займати Банкову чи Верховну Раду, ми йдемо в Жовтневий палац. Там буде штаб", - закликав пан Саакашвілі, завершуючи свій виступ.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Учасники маршу виламують двері Жовтневого палацу

У штурмі брали участь сотні протестувальників, зокрема і ті, які мешкають у наметовому містечку Саакашвілі біля Ради, а також люди, що вимагали свободи своєму лідеру біля Печерського суду минулого понеділка.

Image caption Прихильники Саакашвілі приносили до Печерського суду коріння, яке потім використали під час штурму Жовтневого палацу

Пан Саакашвілі стверджує, що після початку сутичок одразу ж закликав протестувальників піти від Жовтневого палацу, що вони згодом і зробили.

Соратники і Захід проти

Багато соратників Саакашвілі вже засудили силові дії.

Зокрема, і найближчий соратник Єгор Соболєв.

"Перш ніж закликати людей зі сцени, треба думати, куди ти їх кличеш. Кожен крок має бути прорахований та вчасно пояснений людям", - написав він у Facebook.

Схожі заявив зробили також учасники протестів пана Саакашвілі: Сергій Лещенко, Мустафа Найєм та Світлана Заліщук.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Найбільше постраждалих серед бійців Нацгвардії. З них зривали каски і били по голові

Перед цим дуже різко щодо дій прихильників Саакашвілі висловились посли західних країн у Києві.

"Спроби захоплення і нищення будівель - це зловживання правом на мирний протест", - написав посол Канади в Україні Роман Ващук. Цю позицію також розділили також у посольствах Великої Британії та США.

Після цього на сторінці "Руху нових сил" з'явилась велика заява англійською мовою, в якій пан Саакашвілі відмежувався від учасників штурму.

У поліції повідомили, що відкрили три кримінальні провадження за статтями про "замах на захоплення державних або громадських будівель", "погрозу або насильство щодо працівника правоохоронного органу" та "втручання у діяльність працівника правоохоронного органу".

Під час сутичок правоохоронці застосовували сльозогінний газ та вогнегасники, а протестувальники кидали піротехніку та били правоохоронців палками.

У Жовтневому палаці вибили частину вікон та виламали вхідні двері.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему