Кримськотатарських активістів оштрафували за пікети

Кримські татари Копирайт изображения Getty Images

В анексованому Криму масово виносять обвинувачення кримським татарам - учасникам низки поодиноких пікетів, які відбулися 14 листопада цього року.

Всього на понеділок призначили 70 (за іншими даними - 86) судових засідань. На момент написання статті було відомо про 46 вироків.

Вихід кримських татар на поодинокі пікети, за словами одного з лідерів кримськотатарського національного руху Нарімана Джелялова, спровокували масові звинувачення кримських татар у "терористичній діяльності" та "екстремізмі".

Учасники пікетів тримали в руках саморобні плакати із закликами до влади припинити репресії.

"Більшість учасників акції тоді затримала поліція, на них склали адміністративні протоколи, а останні пару днів люди почали отримувати повістки до суду", - сказав Джелялов.

Судові засідання пройшли по всій території анексованого Росією півострова: в Сімферополі, Алушті, Судаку, Джанкої та Білогірську, а також в селищах міського типу Радянське, Червоногвардійське та Кіровське.

Всіх учасників звинувачують у "порушенні учасниками публічного заходу встановленого порядку проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування".

За словами очевидців, біля судів, де тривають засідання щодо учасників пікетів, від самого ранку почали збиратися люди: від декількох десятків до сотні людей, які висловили підтримку обвинуваченим.

У Сімферополі і Червоногвардійському біля судів від ранку чергували автозаки з поліцією, проте інформації про затримання чи інші дії з боку силовиків не було.

Більшість судових засідань тривали спокійно, кажуть активісти правозахисного руху "Кримська солідарність", проте часом захисники не могли пройдти на засідання.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption 72-а річниця депортації кримських татар, Київ

"Конвеєр"

Судді забороняли фотографувати і фільмувати, але іноді дозволяли вести аудіозапис із зали суду.

Практично всіх учасників пікетів оштрафували.

"В Джанкої ми зафіксували один цікавий випадок, коли обвинуваченому Наріману Аметову зачитували вирок, але в ньому було зазначене ім'я та по батькові іншого обвинуваченого - Ділявера Юнусова, у якого судове засідання тоді ще не закінчилося. Ці факти дають підстави вважати, що сьогодні ми спостерігаємо певний конвеєр, де вироки готові заздалегідь, і про правосуддя мова не йде", - сказав Наріман Джелялов.

Пошуки справедливості в Москві

Крім того, люди, які зібралися біля будівель суду, вже почали так званий "кримський марафон" - акцію, організовану кримськотатарськими активістами, зі збору для оплати штрафів 10-рублевими монетами.

Основну частину коштів на штрафи планують зібрати у такий спосіб. Правозахасники кажуть, що зберуть біля півмільйона рублів.

Цей день може призвести до нової акції кримських татар у Москві, каже адвокат Еміль Курбедінов.

За його словами, всі люди, яких сьогодні визнали винними, мають разом їхати в Москву і одночасно подати скарги в наглядову інстанцію - Верховний суд Росії.

"Це не заборонено законом, тому вони повинні поїхати в Москву і там, у Верховному суді Росії, показати, які матеріали наші суди беруть на розгляд і яке у Криму діється судове свавілля", - сказав Курбедінов.

Новини на цю ж тему