Єврокомісія запустила механізм санкцій проти Польщі

Frans Timmermans

Автор фото, EPA

Європейська комісія запустила процедуру запровадження безпрецедентних санкцій проти Польщі, заявивши, що запланована у країні судова реформа ставить під загрозу верховенство права.

Як зазначила Єврокомісія, 13 нових законів дозволили польському уряду "суттєво втручатися" у роботу судових органів.

Польщі дали три місяці на те, аби відреагувати на ці застереження.

Втім, польський консервативний уряд назвав це рішення "політичним". Влада країни каже, що реформи необхідні, аби подолати неефективність та корупцію.

Проти закону про Верховний суд, ухваленого польським сенатом, протестували тисячі людей по всій країні.

За цим законом, Верховний суд має підпорядковуватися міністерству юстиції. Зокрема міністр зможе самостійно, без консультацій з представниками органів правосуддя, призначати голів апеляційних та окружних судів.

Раніше британське видання Daily Mail написало, що через спірну судову реформу Польща може втратити своє право голосу в ЄС.

Сьома стаття Договору про утворення ЄС може позбавити Польщі права голосу. Ця норма, до речі, раніше ніколи не застосовувалась.

Процедура може застосовуватися щодо членів ЄС, які "систематично порушують правила ЄС".

Реакція Польщі

Міністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро заявив, що рішення Європейської комісії запустить "санкційну процедуру" і назвав її передумови "політичними", повідомляє Niezalezna.

Втім, він запевнив, що його уряд продовжить розпочату судову реформу, попри тиск ЄС.

Він наголосив, що Польща є правовою державою.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Акція протесту проти судової реформи у липні

Згідно з законом, Верховний суд підпорядковуватиметься міністерству юстиції. Зокрема міністр зможе самостійно, без консультацій з представниками органів правосуддя, призначати голів апеляційних та окружних судів.

Крім того, депутати впливатимуть на відбір членів Національної судової ради, яка призначає суддів.

Проти законопроекту виступили опозиційні партії і правозахисники. На думку критиків цієї законодавчої ініціативи, запропоновані нововведення порушують конституційний принцип поділу влади.