Статус Єрусалима: Генасамблея ООН не підтримала наміри США

Представниця США Ніккі Гейлі на спецзасіданні Генасамблеї ООН пообіцяла, що США все одно розмістять своє посольство у Єрусалимі Копирайт изображения Getty Images
Image caption Представниця США Ніккі Гейлі на спецзасіданні Генасамблеї ООН пообіцяла, що США все одно розмістять своє посольство у Єрусалимі

Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, яка фактично закликає США відмовитися від наміру визнати Єрусалим столицею Ізраїлю.

Документ проголошує, що будь-яке рішення щодо статусу міста не має юридичної сили і має бути скасоване.

Резолюцію, яка, втім, не має зобов'язального характеру, підтримали 128 країн.

35 утрималися від голосування, а дев'ять проголосували проти. Україна, як і 20 інших країн, в голосуванні участі не брала.

Раніше президент США Дональд Трамп погрожував зменшити фінансову допомогу країнам, які підтримають цю резолюцію.

Безпосередньо перед голосуванням міністр закордонних справ Палестинської автономії Ріяд аль-Малікі закликав країни-учасниці ООН не зважати на, як він висловився, "шантаж і залякування".

Тим часом прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу пообіцяв, що його країна не прийме результати голосування, назвавши ООН "домом брехні".

До чого саме закликає резолюція?

Подібне термінове спеціальне засідання Генасамблеї ООН за присутності представників усіх її 193 країн членів - подія великої рідкості.

Запит на його скликання надійшов від арабських мусульманських країн, які засудили нещодавнє рішення Дональда Трампа радикально змінити політику США щодо Близького Сходу.

Зокрема, Палестинська автономія, яка має представника в ООН, закликала до засідання Генасамблеї після того, як США заблокували резолюцію Радбезу, аналогічну сьогоднішній.

Палестинську автономію підтримали й інші країни.

Текст резолюції укладали Туреччина та Ємен. У ньому напряму не називаються США, проте висловлюється "глибокий жаль із приводу нещодавніх рішень щодо статусу Єрусалима".

У резолюції також йдеться, що "будь-які рішення і дії, що мають на меті змінити характер, статус чи демографічний склад Святого міста Єрусалима не мають жодної юридичної сили і мають бути анульовані згідно з відповідними резолюціями Ради безпеки".

Як відреагували США?

Напередодні голосування постійна представниця США в ООН Ніккі Гейлі наголосила, що рішення Вашингтона не передбачають будь-якого остаточного роз'яснення статусу Святого міста, як і не перешкоджають позиції "двох держав для двох народів", якщо сторони погодять таку.

"Сполучені Штати запам'ятають цей день, коли на Генасамблеї їх виділили для нападу тільки за те, що ми втілювали наше право як суверенна держава", - заявила вона.

"Америка розмістить своє посольство в Єрусалимі, - наголосила пані Гейлі. - Це те, чого хоче від нас американський народ. І це буде правильний крок. Жодне голосування в ООН цього не змінить".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Дональд Трамп напередодні пообіцяв урізати фінансову допомогу країнам, що підтримають резолюцію ООН

Напередодні президент Дональд Трамп застеріг, що може урізати фінансову допомогу країнам, що підтримають резолюцію.

"Вони приймають сотні мільйонів і навіть мільярдів доларів, а потім голосують проти нас, - заявив він. - Ну то хай голосують проти нас. Ми собі зекономимо. Нам байдуже".

Ситуація зі статусом Єрусалима: коротко

Місто Єрусалим має виняткове значення як для Ізраїлю, так і для палестинців.

Саме там лежать місця, святі одразу для трьох монотеїстичних релігій - ісламу, християнства і юдаїзму. Саме тому воно від початку було в центрі конфлікту.

Ізраїль анексував Східний Єрусалим, де лежить, зокрема, Старе місто, в ході Шестиденної війни 1967 року, проте міжнародна спільнота досі не визнавала його частиною Ізраїлю.

І хоча всі іноземні посольства розташовані в Тель-Авіві, Ізраїль називає Єрусалим своєю "неподільною столицею".

Палестинці ж хочуть, аби Східний Єрусалим став столицею їхньої майбутньої Палестинської держави - створення якої передбачене політикою "двох держав для двох народів".

За Ізраїльсько-Палестинськими мирними угодами 1993 року, остаточний статус Єрусалима ще належить визначити на фінальних етапах мирних переговорів.

Новини на цю ж тему