На виборах в Каталонії лідирують сепаратисти

Каталонія

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

Прихильники партій, які виступають за незалежність Каталонії, святкують на вулицях Барселони

У парламенті Каталонії більшість місць отримають представники сепаратистськи налаштованих партій.

У виборах взяли участь як партії, що вимагають незалежності Каталонії від Іспанії, так і політсили, які віддають перевагу велику автономію для цієї провінції.

Після підрахунку понад 99% бюлетенів три партії, що виступають за незалежність, - "Разом за Каталонію" (JxCat), "Республіканські ліві Каталонії" (ERC) і "Народний союз" (CUP) - отримують в місцевому парламенті 70 місць зі 135, тобто можуть сформувати більшість.

Водночас, за результатами окремих партій лідерами є політсила "Громадяни" (Ciudadanos), яка виступає за те, щоб Каталонія залишилася в складі Іспанії. Вона набрала 25% голосів, що дає їй 36 мандатів.

Відправлений у відставку глава каталонського уряду Карлес Пучдемон вже назвав результати виборів перемогою сепаратистів, "яку ніхто не зможе заперечити", і заявив, що голосування "показує, що каталонці відвоювали право, щоб їх почули".

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Карлес Пучдемон виїхав з Каталонії через можливий арешт, зараз він перебуває у Бельгії

Виступаючи в Брюсселі, пан Пучдемон заявив, що "Каталонська Республіка" перемогла, а "іспанська держава зазнала поразки".

Представники Єврокомісії, у свою чергу, наголосили, що результати регіональних виборів ніяк не вплинуть на позицію ЄС і "каталонське питання" в Брюсселі, як і раніше, вважають внутрішньою справою Іспанії.

"Наша позиція по каталонському питанню добре відома й багаторазово проговорена на всіх рівнях. Вона не зміниться", - заявив агентству AFP прес-секретар Єврокомісії Александер Вінтерштейн.

"З приводу регіональних виборів у нас коментарів немає", - додав він.

Вихід з кризи?

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Ці регіональні вибори в Каталонії стали рекордними за явкою - на них проголосувало близько 80% жителів регіону

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Як повідомляє кореспондент ВВС з Іспанії, результати виборів навряд чи вирішать політичну кризу в Каталонії.

Зазвичай партія, що отримала найбільшу кількість голосів, формує уряд. В даному випадку мова йде саме про "Громадян", які хочуть зберегти Каталонію в складі Іспанії.

Однак сепаратистські налаштовані партії можуть вимагати права спробувати сформувати новий уряд провінції, адже разом вони набрали більшість голосів.

Явка на нинішніх регіональних виборах в Каталонії досягала рекордної позначки в 80%.

Загалом жодній партії не вдалося заручитися абсолютною більшістю голосів, а значить для формування регіонального уряду будуть потрібні тривалі переговори між усіма основними партіями.

Кевін Коннолі, кореспондент ВВС у Барселоні повідомляє, що як прихильники, так і противники незалежності Каталонії, судячи з усього, отримають приблизно той самий відсоток голосів, що і раніше, а це ніяк не вирішить політичну проблему, що стоїть перед провінцією.

Чому проводилися вибори?

Сепаратисти, які займали більшість місць в місцевому уряді, оголосили незалежність Каталонії 27 жовтня - після проведеного у провінції референдуму.

Поліція Іспанії намагалася перешкодити проведенню референдуму, який в Мадриді вважають незаконним - правоохоронці конфіскували виборчі бюлетені на кількох виборчих дільницях.

Це, в свою чергу, призвело до зіткнень з прихильниками незалежності Каталонії.

За словами організаторів референдуму, 90% виборців проголосували за незалежність, хоча участь в голосуванні взяли менше половини виборців.

Карлес Пучдемон заявив, що цей результат дозволяє йому оголосити незалежність від Іспанії.

Після введення в Каталонії прямого правління Мадрида сам Пучдемон і ще четверо каталонських політиків бігли до Бельгії.

Уряд Іспанії звинувачує їх та інших членів тодішнього уряду Каталонії в організації заколоту.