Помер астронавт, що першим вийшов у відкритий космос без рятувального троса

Культовий "портрет" Брюса МакКендлесса у відкритому космосі Копирайт изображения NASA
Image caption Культовий "портрет" Брюса МакКендлесса у відкритому космосі

Американський астронавт Брюс МакКендлесс, чий приголомшливий портрет у відкритому космосі, знятий 1984 року, вразив увесь світ, помер у віці 80 років, повідомили у НАСА.

Брюс МакКендлесс відомий тим, що став першою людиною, що працювала у відкритому космосі без механічного зв'язку з кораблем, у вільному польоті, використовуючи для контролю пересування і навігації лише індивідуальну рухову установку.

Тоді, із реактивним ранцем за плечима, МакКендлесс відлетів на 100 метрів від космічного корабля "Челленджер STS-41B".

"Може, то й був один маленький крок для Ніла, - жартував він, натякаючи на вихід астронавта Ніла Армстронга на Місяць, - але це достобіса великий стрибок для мене". До слова, Армстронг, говорячи про "маленький крок", звертався саме до МакКендлесса, який у 1969 році під час місії на Місяць працював оператором зв'язку з екіпажем у центрі керування польотами на Землі. Його голос залишився на записах тієї розмови. На них, коли Армстронг із колегами-астронавтами Баззом Олдріном і Майком Коллінсом встановлюють американський прапор на Місяці, МакКендлесс каже: "Це прекрасно, Майк. Це справді прекрасно".

Він помер у четвер, 21 грудня, у себе вдома у Каліфорнії, повідомили у НАСА. Причину смерті там не вказують.

"Культова фотографія Брюса, який без жодних зусиль кружляє у космосі, надихнула цілі покоління американців вірити у те, що людському потенціалу немає меж", - заявив після його смерті сенатор Джон Маккейн - колишній однокласних МакКендлесса у Військово-морській академії.

Назустріч темній порожнечі

МакКендлесс був наймолодшим із 19 астронавтів, відібраних НАСА у 1966 році для участі у космічній програмі. Йому було 28 років, у нього за плечима була кар'єра у військово-морських силах США, зокрема, участь у Карибській кризі.

Уперше він вирушив у космос аж у 1984 році, у віці 46 років. І цей політ увійшов в історію саме завдяки ньому - адже тоді була зроблена приголомшлива фотографія із МакКендлессом у відкритому космосі.

Копирайт изображения NASA
Image caption Брюс МакКендлесс у 1982 році - за два роки до знаменитого фото

На ній астронавт кружляє довкола земної орбіти на швидкості 29 тисяч км/годину, використовуючи реактивний ранець, щоб наближатися і віддалятися від космічного корабля.

Вже після завершення цієї місії МакКендлесс на прес-конференції на Землі розказував, що взагалі не відчував у той момент страху. "Щойно ви звикаєте до Землі, що летить під вами на швидкості 4 миль на секунду, і концентруєтеся на орбітальній ракеті і підказках вашого напарника, то починаєте почуватися доволі комфортно від того, що самі летите на відносно невеликій швидкості щодо них", - пояснював він.

МакКендлесс у продовж багатьох років брав участь у розробці реактивного ранця, що дозволяв йому літати у відкритому космосі без механічного зв'язку з кораблем. У розмові з центром керування він тоді сказав: "У нас тут, без сумнівів, чудовий літальний апарат". Тоді так звану індивідуальну рухову установку тестував і його напарник - полковник Роберт Стюарт.

На Землі видання New York Times назвало їхній політ "видовищем хоробрості і краси".

"Вільні від будь-яких рятувальних тросів, занурюючись у темну порожнечу за допомогою маленький реактивних ранців, вони, по суті, стали першими людськими супутниками", - писала газета.

МакКендлесс повернувся у космос під час своєї другої космічної місії у 1990 році, допомагаючи тоді доправляти на орбіту телескоп «Габбл». Загалом від провів у космосі 312 годин, чотири з них - із реактивним ранцем за плечима.

У 2015 році у статті для британського Guardian він згадував про світлину, що зробила його відомим. За його словами, на цьому фото на його скафандрі опущений візор, бо в той момент він дивися на сонце.

"Це одна з визначних сторін цієї світлини: моя анонімність означає, що люди можуть уявляти себе на моєму місці, - писав він. - Як казав Ніл у 1969, там нагорі я представляв людство".

У Брюса МакКендлесса залишилася дружина, двоє дітей і двоє онуків.

Новини на цю ж тему