Сепаратисти: українських полонених вже доправили до місця обміну

Автобуси, на яких повезли утримуваних українською владою Копирайт изображения Ірина Геращенко
Image caption Автобуси, на яких повезли утримуваних українською владою сепаратистів

Медіа, підконтрольні самопроголошеній "ЛНР", повідомляють, що утримуваних у Луганську полонених вже доправили до місця обміну. Вже відомо, що він пройде неподалік Горлівки орієнтовно о 12:00.

У "ДНР" також повідомляють, що колона з полоненими виїхала у даний район з-під Макіївської виправної колонії.

Представниця України на переговорах щодо обміну полонених Ірина Геращенко написала у Facebook що утримувані українською владою сепаратисти також вже виїхали до місця обміну. Перед чим з ними поспілкувалися представники "Червоного хреста".

"Проконтролювали формування колони, яка направляється до визначеного місця звільнення. Сформована колона з особами зі списку 306 , яких ми готові передати, вже рухається у супроводі представників МКЧХ. Тримаємо кулаки, молимося і працюємо - щоб все відбулося. Вже скоро", - написала Ірина Геращенко.

Очікується, що Київ передасть невизнаним "ДНР" і "ЛНР" 306 людей, яких сепаратисти зазначили у своїх списках на обмін, а українській владі віддадуть 74 полонених військових та цивільних.

Детальні списки людей, яких обмінюватимуть, поки не оприлюднюють.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Востаннє сторони обмінювалися полоненими ще у 2016 році. До цього передачі затриманих між сторонами юуди більше регулярними. На фото - конвой сепаратистів біля автобусу з полненими українськими військовими в Луганську, лютий 2015 року

Після обміну частину людей, яких передадуть Києву, відправлять гелікоптерами на лікування до Дніпра, а іншу частину - до Харкова.

Також очікується, що з Харкова звільнених людей доправлять до Києва. Ввечері середи у військовому аеропорті Борисполя активісти проводять акцію "Зустрінь своїх".

Зустрічати обмін з машинами швидкої допомоги планують і у "ДНР".

Рік без обміну

Копирайт изображения Getty Images

Це перший обмін полоненими на Донбасі за тривалий період.

Востаннє сторони обмінювалися полоненими у 2016 році, коли українській стороні передали представника місії ООН та покаліченого внаслідок вибуху волонтера Володимира Жемчугова в обмін на чотирьох людей, про передачу яких клопотали невизнані республіки.

У грудні 2016 року сепаратисти звільнили одного з захисників Донецького аеропорту, а пізніше Київ передав "ДНР" і "ЛНР" в односторонньому порядку 15 осіб, яких українська влада судила за сепаратизм та антидержавну діяльність.

З того часу процес обміну було заблоковано попри те, що на переговорах у Мінську ця тема постійно підіймалася всіма учасниками процесу.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Володимир Жемчугов після обміну

Зокрема сторони вийшли на формулу обміну "всіх на всіх" - за узгодженими списками полонених.

До нинішнього обміну українська сторона стверджувала про те, що сепаратисти утримують близько 170 громадян (присутність 97 з яких на своїх територіях визнають у "ДНР" і "ЛНР") - як військових, так і цивільних.

Наприклад, у відповідь на запит ВВС Україна в серпні 2017 року в українському Міноборони повідомляли, що у полоні сепаратистів на той момент залишалося щонайменше вісім військовослужбовців ЗСУ, яких захопили ще під час боїв за Іловайськ влітку 2014 року.

Також відомо, що серед полонених є щонайменше один доброволець, який у серпні 2014 року виходив з-під Саур-Могили, та кілька захисників Донецького аеропорту, яких сепаратисти затримали взимку 2015 року.

У "ДНР" та "ЛНР" заявляють, що Київ не хоче передавати їм понад півсотні людей, яких вони вказують у власних списках на обмін.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему