Влада Ірану застерегла громадян проти "нелегальних зібрань"

проурядовий мітинг в Ірані Копирайт изображения AFP
Image caption Прибічники іранської влади вийшли на офіційну демонстрацію, організовану у відповідь на антиурядові протести

Після двох днів антиурядових протестів в Ірані уряд країни порадив громадянам уникати "нелегальних зібрань".

Демонстрації, які починалися як протест проти корупції та економічної скрути, згодом, як виглядає, набули політичного забарвлення.

На протести вийшли тисячі людей, багатьох заарештували.

Деякі невеликі групи продовжують демонстрації в Тегерані та інших містах.

Але міністр внутрішніх справ Абдолреза Рахмані Фазлі закликав людей "не брати участі в цих незаконних зібраннях, оскільки вони створять проблеми для себе та інших громадян".

Іранська влада звинувачує в організації протестів антиреволюціонерів та агентів іноземних держав.

Тим часом, у суботу проходить тисячний проурядовий мітинг.

Його організували, аби відзначити восьму річницю придушення великих вуличних протестів.

Попередження США

Image caption Демонстрації, які починалися як протест проти корупції та економічної скрути, згодом, як виглядає, набули політичного забарвлення. Фото протесту у місті Керманшах

США заявили, що "світ стежить" за тим, як іранська влада реагує на антиурядові протести.

У заяві Білого дому йдеться, що іранцям набридла "корупція режиму та розтрата багатства нації на фінансування тероризму".

"Іранський уряд повинен поважати права своїх громадян, в тому числі їхнє право висловлюватися. Світ стежить", - написала речниця Білого дому Сара Хакабі у Twitter.

Згодом цей твіт з'явився на акаунті й президента Дональда Трампа.

Державний департамент США закликав всі держави "публічно підтримати іранський народ та їхні вимоги основних прав та припинення корупції".

Що говорить про потести Іран?

Перший віце-президент Ешак Джахангірі припустив, що за протестами стоять опоненти чинної влади.

"Приводом деяких інцидентів в країні цими днями є економічні проблеми, але, схоже, за ними стоїть щось інше. Вони думають, що так вони нашкодять уряду, але від цього виграють зовсім інші люди", - сказав він, повідомляє іранський державний телеканал IRIB.

Раніше інформаційне агентство "Фарс" повідомило, що протестувальники у місті Керманшах знищили якусь державну власність, і згодом їх розігнали.

Генерал-губернатор Тегерана заявив, що поліція жорстко відповідатиме на будь-які подібні зібрання.

Деякі чиновники заявили, що протест організували "контрреволюційні елементи", а на відео в інтернеті видно, як поліція застосувала водомети.

Як почалися демонстрації?

Протести почалися у четвер в Мешхеді - другому найбільш густонаселеному місті Ірану.

Люди вийшли на вулиці, щоб висловити свій гнів через високі ціни, і спрямували свою лють проти президента Хасана Рухані. 52 людей заарештували за скандування "жорстких гасел".

У п'ятницю протести поширилися на інші міста. В Керманшаху, Решті, Ісфахані та Кумі вийшли тисячі людей. У Тегерані, як видно на кадрах в соціальних мережах, було дуже багато поліції.

Копирайт изображения AFP
Image caption Багато хто звинувачує президента Хасана Рухані у поганому стані економіки

Деякі з протестів переросли у демонстрації проти влади загалом, а їхні учасники закликали звільнити політичних в'язнів та покласти край насильству з боку поліції.

Це був найбільший вияв громадської непокори з часу великих мітингів реформістів 2009 року.

Новини на цю ж тему