Дуда підписав закон про "українських націоналістів"

Дуда

Автор фото, AFP/Getty Images

Президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до закону про польський Інститут національної пам'яті, які передбачають кримінальну відповідальність за заперечення "злочинів українських націоналістів".

Про це повідомляє польський телеканал TVN24 з посиланням на прес-секретаря президента Кшиштофа Лапінського.

Раніше пан Дуда заявляв про наміри підписати цей закон.

Також він повідомив, що направить закон до конституційного трибуналу, щоб перевірити, чи відповідають його положення польській конституції, та чи не обмежує він свободу слова.

Звинувачення "українських націоналістів"?

Минулого тижня польські парламентарі схвалили зміни до закону про Інститут національної пам'яті (ІНП), який зокрема передбачає кримінальну відповідальність за заперечення "злочинів українських націоналістів".

Польські депутати доповнили список злочинів, які вивчає і розслідує ІНП, тими, які вчинили "українські націоналісти" й "члени українських організацій, що співпрацювали з Третім Рейхом". Це має стосуватися періоду між 1925-м та 1950 роком.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

У законі міститься й конкретніший перелік злочинів:

◾ Використання насильства й терору українськими націоналістами (вочевидь, ідеться про вбивства польських посадовців у Львові членами ОУН(б) в 1930-х роках);

◾ Участь у злочинах Голокосту;

◾ Масові вбивства поляків на Волині та на території Східної Малопольщі в 1943-1944 роках.

У вівторок Верховна Рада ухвалила заяву, у якій наголосила, що нова редакція польського закону суперечить Декларації пам'яті і солідарності, ухваленій парламентами двох країн 2016 року.

Український парламент закликав президента Польщі Анджея Дуду ветувати законопроект.

Чим невдоволений Ізраїль?

Раніше різку реакцію на польський законопроект висловив Ізраїль.

Як повідомляє кореспондент ВВС у Варшаві Адам Істон, закон, серед іншого, передбачає трирічний строк в'язниці для людей, які звинувачують польську націю або державу в співучасті у Голокості.

Ізраїль збентежений тим, що ті, хто вижив після Голокосту, можуть отримати позови за свідчення, в яких звинувачують поляків у причетності до Голокосту.

Ізраїльська влада вважає, що це може завадити людям говорити правду про цей злочин.

Під час виступу пан Дуда визнав, що окремі поляки чинили злочини проти євреїв під час війни, однак він зазначив, що польська держава не була співучасницею.

"Поляки в жодному системному вигляді не брали участь в Голокості", - сказав він.