"Газпром" не дає газу: що буде робити Україна?

Газ Копирайт изображения AFP/Getty Images

Російський "Газпром" відмовився постачати газ Україні. "Нафтогаз" пропонує перейти на спеціальний режим енергетичного споживання.

В четвер у Києві відбувається засідання РНБО, на якому керівництво України розглядає в тому числі й енергетичні питання.

Президент Порошенко вже засудив дії РФ та доручив скликати тристоронні консультації Україна-ЄС-Росія.

Перекрили газ

Глава "Нафтогаз-Україна" Андрій Коболєв повідомив, що після рішення у Стокгольмі "Газпром" зобов'язаний постачати в Україну певні обсяги газу. І українська компанія вже зробила передплату.

"Газпром", порушуючи вимоги контракту, порушуючи попередні домовленості, повернув ці гроші вчора, і відмовився постачати газ в Україну станом на сьогодні", - сказав пан Коболєв.

Копирайт изображения УНІАН

І оскільки зараз в Україні низькі температури, саме ці об'єми газу стали дефіцитом.

В сайті української компанії з'явилася заява: "Компанія розцінює відмову "Газпрому" від постачання оплаченого газу, як порушення договору та невиконання рішення арбітражу. "Нафтогаз" планує вимагати від "Газпрому" компенсації збитків".

За словами керівника "Нафтогазу", певні обсяги газу Україна купуватиме у європейських партнерів, але весь дефіцит покрити не вдасться.

Саме тому він пропонує ввести в дію спеціальний план, який передбачає режим економії споживання газу протягом наступних чотирьох днів. Тобто підприємства переходять на альтернативні види палива, а компанії теплової генерації знижують споживання газу на 10-15%.

Президент під час засідання РНБО звернувся до керівника "Нафтогазу", генпрокурора, міністра юстиції та глави МЗС терміново опрацювати план спільних дій на випадок, якщо "Газпром" не виконає рішення Стокгольмського арбітражу.

Зокрема, за його словами, російська компанія має сплати понад 2,5 млрд доларів.

"І якщо "Газпром" не сплатить ці гроші, НАК "Нафтогаз України" має добитися арештів активів "Газпрому" і забезпечення виконання цих рішень. У нас є достатньо активів, які задіяні, на кшталт "Північного потоку-2", - підкреслив президент.

Що з транзитом?

Державна компанія-оператор "Укртрансгаз" заявила, що російський "Газпром", який транспортує природний газ через територію України до країн ЄС, жодного дня цього року не дотримувався вимог контракту. Мова йде про підтримку необхідного рівня тиску газу на вході в українську ГТС.

"Станом на сьогодні тиск в транзитних магістральних газопроводах на вході в українську ГТС впав до найменшого значення в цьому році - 50,3 кгс/см2", - зазначили в українській компанії.

Копирайт изображения GENYA SAVILOV/AFP/GETTY IMAGES

При цьому, в компанії заявили, що "Укртрансгаз" робить все можливе для забезпечення своєчасного транспортування російського газу до країн ЄС.

Як відповів "Газпром"

В "Газпромі" підтвердили, що дійсно отримали гроші від "Нафтогазу" за березневі поставки газу.

Російські ЗМІ цитують заступника глави правління компанії Олександра Медведєва, який вказує на непогоджену додаткову угоду до чинного контракту щодо поставок.

Саме тому, за його словами, "Газпром" в повному об'ємі повернув "Нафтогазу" цю передплату. При цьому представник "Газпрому" додав, що поставки російського газу в Україну з першого березня не почнуться.

Стежте за нами в Telegram! Ми щодня надсилаємо добірку найкращих статей.

Новини на цю ж тему