Отруєння Скрипаля: зібрали 240 доказів, опитали 200 свідків

Юлія Скрипаль Копирайт изображения YULIA SKRIPAL/FACEBOOK

До розслідування отруєння колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії у Солсбері залучили понад 250 співробітників антитерористичного підрозділу британської поліції, повідомила міністр внутрішніх справ Британії Ембер Радд.

Поліція розслідує спробу вбивства Юлії та Сергія Скрипаля, яких знайшли без тями у Солсбері в неділю.

Таку заяву очільниця МВС зробила після засідання надзвичайного комітету COBRA, який зібрали вдруге цього тижня. Представники британських силових структур працюють над інцидентом у Солсбері.

Слідству вже вдалося встановити понад 200 свідків і зібрати понад 240 доказів, які зараз "швидко і професійно" вивчають фахівці, уточнила пані Радд.

Копирайт изображения Getty Images

Вона також повідомила, що сам 66-річний Сергій Скрипаль і його 33-річна донька Юлія, яких отруїли речовиною нервово-паралітичної дії, назву якої поки не називають, як і раніше перебувають у лікарні в критичному, але стабільному стані.

Поліціянт Нік Бейлі, який надавав першу допомогу отруєним і теж потрапив до лікарні, також продовжує перебувати під наглядом лікарів, але може говорити і спілкуватися із сім'єю.

Для допомоги поліції у Солсбері відрядили 180 військових, у тому числі офіцерів хімзахисту Королівського танкового полку, 40 морських піхотинців, 20 офіцерів Королівських військово-повітряних сил і експертів Центру хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної оборони.

Заступник міністра внутрішніх справ з безпеки Бен Уоллес сказав в інтерв'ю BBC в суботу, що уряд готовий направити на розслідування всі наявні ресурси. Він назвав отруєння двох росіян вкрай серйозним інцидентом із жахливими наслідками.

"Хтось приїхав на нашу землю, - сказав Уоллес, - нахабно, зухвало зробив підлий злочин з використанням нервово-паралітичної речовини, забороненої міжнародним законодавством, і потенційно поставив під загрозу безліч людей".

Image caption Через п'ять років після смерті дружини Скрипаля від печінкової недостатності помер і його син

Якщо про колишнього полковника ГРУ, якого в 2006 році засудили за шпигунство на користь Британії, а в 2010-му помилували й вислали під часобміну на 10 російських агентів, викритих у США, багато відомо, то подробиць життя його доньки мало.

У 2010 році Юлія разом із матір'ю і старшим братом супроводжувала батька до Британії та оселилася разом із сім'єю у Солсбері. Через два роки мати померла від раку.

Приблизно в 2016 році Юлія повернулася до Росії, але де вона працювала в Москві, встановити не вдається. У компанії PepsiCo, яка на сторінках Юлії Скрипаль у соцмережах позначена як її місце роботи, заявили BBC, що з 2016 року вона не була їхнім співробітником. Де вона жила в Москві та хто входив до її найближчого оточення, також поки невідомо.

"Цілеспрямована і талановита"

В інтерв'ю BBC московська подруга дитинства Юлії Ірина Петрова сказала, що Юлія - талановита й обізнана людина і що вона не зробила нічого поганого.

За її словами, Юлія була талановитою дівчинкою. Втім, ніхто не знав, ким працював її тато, всі думали, що він працював у МЗС, або пов'язаний з іноземними справами, тому що Юля деякий час жила на Мальті.

Подруга доньки пана Скрипаля каже, що запам'ятала їх "ідеальною сім'єю".

Копирайт изображения EPA/ YULIA SKRIPAL/FACEBOOK
Image caption Сергій Скрипаль та його донька Юлія

Але вона вважає, що люди можуть боятися публічно говорити про них.

"Мені стає лячно", - сказала вона. "Ніхто не хоче спілкуватися - навіть її родичі".

Що сталося?

Сьомого березня британська поліція повідомила, що колишнього полковника російського ГРУ Сергія Скрипаля, якого виявили непритомним разом з дочкою в англійському Солсберрі, отруїли речовиною нервово-паралітичної дії. Їх знайшли непритомними біля торгового центру.

Image caption Поліція поки не зняла оточення з невеликого парку поруч з торговим центром

Помічник комісара лондонської поліції Марк Роулі заявив, що влада знає, яка це речовина, але не називає її в інтересах слідства

Як повідомляють джерела ЗМІ у Британії, Скрипаль був отруєний "дуже рідкісною речовиною, яку виробляють лише кілька лабораторій в світі".

Найвідоміші отруйні речовини нервово-паралітичної дії - токсин VX та зарин, які ООН зарахувала до хімічної зброї масового ураження.

Детальніше про шпигунський скандал у Британії читайте у матеріалах BBC News Україна:

Також на цю тему

Новини на цю ж тему