В Росії заблокували месенджер Telegram

Telegram Копирайт изображения Reuters

Таганський районний суд Москви задовольнив позов Роскомнагляду щодо обмеження доступу до месенджера Telegram. За словами судді, рішення підлягає негайному виконанню.

Роскомнагляд подав позов 6 квітня - наступного дня після закінчення терміну, яке відомство надало Telegram на передачу Федеральній службі безпеки (ФСБ) Росії ключів шифрування.

Криптографічні ключі - це секретні коди, які використовують в алгоритмах месенджера для читання та шифрування повідомлень. За словами представників Telegram, коди неможливо надати, оскільки вони постійно змінюються і знаходяться в різних юрисдикціях.

ФСБ та Роскомнагляд наполягали, що месенджер використовують терористи, і можливість читати приватне листування дозволить боротися зі злочинністю.

Позову передувала публічна перепалка керівника Роскомнагляду Олександра Жарова з засновником Telegram Павлом Дуровим, приводом до якої стала вимога зареєструвати месенджер в реєстрі операторів поширення інформації.

Telegram вимоги передати ключі ігнорував, ФСБ подала в суд на месенджер і виграла.

Справа дійшла до Верховного суду, який також визнав законним наказ ФСБ про обов'язкове розкриття ключів шифрування.

"Позиція Telegram залишається попередньою: вимоги ФСБ надати доступ до приватного листування користувачів неконституційні, не ґрунтуються на законі, технічно і юридично нездійсненні, отже, вимога блокування також необґрунтована", - заявив Павло Чиков, керівник міжнародної правозахисної групи "Агора", юристи якої представляють інтереси Telegram.

Засновник Telegram Павло Дуров неодноразово заявляв, що загрози блокування месенджера не принесуть ніяких результатів і Telegram продовжить виступати за свободу і таємницю особистого листування.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Павел Дуров вважає, що блокування месенджерів в Росії не пов'язане з боротьбою проти тероризму

Telegram - не єдиний месенджер, який не виконує вимоги Роскомнагляду.

Facebook, WhatsApp, Signal та інші популярні західні сервіси також не поспішають надавати ФСБ ключі шифрування.

Користувачі тим часом активно освоюють способи обходу блокування.

У десктоп-версії Telegram обійти заборону можна через мережевий протокол SOCKS5. Він дозволить підключатися до месенджера через сервери, розташовані в країнах, де Telegram не заборонений. Докладну інструкцію можна прочитати в матеріалі Російської служби Бі-бі-сі.

У мобільній версії Telegram обхід блокування можливий за допомогою віртуальних приватних мереж (VPN).

Вони підміняють мережеву адресу користувача так, немов він знаходиться в іншій країні. До подібних хитрощів вдаються користувачі в Ірані, влада якого також намагається заборонити Telegram.

Хочете отримувати головні статті в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

Новини на цю ж тему