Дострокові вибори в Туреччині: чому Ердоган поспішає?

Туреччина Копирайт изображения EPA

Туреччина проведе позачергові президентські та парламентські вибори 24 червня цього року. Про таке рішення оголосив президент цієї країни Реджеп Таїп Ердоган.

Він керує країною з 2002 року та прагне бути при владі ще п'ять років, закріпивши повноваження, які схвалили на референдумі минулого року.

В телезверненні президент Туреччини повідомив, що країні потрібні нові вибори, аби позбавити її "хвороб старої системи".

"Події в Сирії та інших країнах зробили нагальною необхідність перейти на нову виконавчу систему, аби посилити майбутній шлях розвитку нашої країни", - сказав пан Ердоган у прямому ефірі.

Він також додав, що прийняв рішення після розмови з головою націоналістичної партії (MHP) Девлетом Бахчелі, який, як очікують, створить альянс з керівною партією Ердогана.

Чому поспішають?

Марк Лоуен, кореспондент BBC

Це був ретельно підготовлений хореографічний танець.

Після неодноразового ухиляння від дострокових виборів, уряд залучив свого партнера по коаліції у вівторок, аби зробити розворот і розпочати "дискусію" про дострокові вибори. А вже у середу підтвердити дату виборів - навіть раніше, ніж очікувалося.

То до чого тут поспіх? Циніки скажуть, що президент Ердоган намагається обрубати крила головному супернику - Мералі Акшенер, яка лише за кілька місяців вже сформувала нову праву партію.

Турецька ліра досягла рекордних мінімальних показників у цьому році - це найгірша валюта на ринках країн, що розвиваються. Крім того, у країні дефіцит поточного рахунку та високий рівень інфляції.

Можливо, пан Ердоган, хоче запобігти економічній катастрофі.

Його прихильники вважають, що президент просто хоче внести ясність після тогорічного референдуму, аби змінити Туреччину з парламентської на президентську республіку.

Вигоди в цьому процесі є зрозумілими: рухатися по хвилі націоналізму після нещодавнього військового наступу на курдських бійців у Сирії, а також застати зненацька опозицію.

Але ризик полягає в тому, що деякі виборці побачать в цьому хитрість та захочуть покарати уряд за всі економічні негаразди.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Солдати, які здійснили спробу військового перевороту, здаються на мосту через Босфор у Стамбулі. Липень, 2016

Конституційні зміни, які турецький народ суворо підтримав на тогорічному референдумі, включають ліквідацію посади прем'єр-міністра, повноваження якого переходять до президента.

Такі зміни набудуть чинності тільки після президентських виборів.

Прискорений графік також означає, що Туреччина буде голосувати в умовах надзвичайного стану, введеного після невдалого державного перевороту в липні 2016 року.

Стежте за нами в Telegram! Ми надсилаємо туди головні новини і добірку найкращих статей.

Новини на цю ж тему