Відкриття посольства США у Єрусалимі: десятки загиблих у сутичках

сутички Копирайт изображения Reuters

Щонайменше 43 палестинця застрелили ізраїльські військові у секторі Гази в одному з найкривавіших зіткнень останніх тижнів, повідомила влада Палестини.

Ще 1800 людей зазнали поранень.

Сутички стались у зв'язку із суперечливим відкриттям посольства США у Єрусалимі, яке розгнівало палестинців. Вони вважають це чітким сигналом того, що США підтримує повну належність Єрусалима Ізраїлю, тоді як палестинці вважають східну його частину своєю.

На відкриття посольства прибули високопосадовці США, зокрема і донька Дональда Трампа Іванка з чоловіком Джаредом Кушнером.

Сам президент Трамп, який ініціював перенесення американського диппредставництва із Тель-Авіва в Єрусалим, особисто не був присутній на церемонії відкриття посольства, проте опублікував відеозапис свого привітання.

"Сьогодні у Єрусалимі знаходиться уряд Ізраїлю, і [це місто] є домівкою ізраїльських законодавців і верховного суду, а також прем'єр-міністра й президента", - заявив він.

Пан Трамп також додав, що "Ізраїль - суверенна держава, що має право, як і будь-яка інша, визначати власну столицю". "Але упродовж довгих років ми не могли визнати очевидного", - сказав американський президент.

Посол США у Ізраїлі Девід Фрідман, який урочисто оголосив про відкриття посольства на церемонії в Єрусалимі, у своїй промові подякував Дональдові Трампу "за мужність і моральну чистоту".

Криваві сутички

Керівна у секторі Гази партія Хамас очолила масові протести "Великий марш повернення", що тривають останні шість тижнів. Ізраїль каже, що демонстранти намагаються зламати паркан на кордоні. Палестинці кидали у військових каміння та палили шини, а солдати застосовують зброю.

Копирайт изображения AFP

Армія Ізраїлю повідомила про 35 тисяч "агресивних бунтарів", які зібрались біля паркану безпеки. Ізраїльські військові називають свої дії такими, що "відповідають стандартним процедурам". За їхніми даними, група мітингарів намагались підірвати паркан на кордоні, а протестувальників використовують для прикриття "актів тероризму".

Також військові повідомляють, що їхні позиції обстріляли з території сектору Гази. У відомстві кажуть, що ізраїльські солдати поки що не постраждали.

Копирайт изображения AFP

Міністр охорони здоров'я регіону від Хамасу заявив, що в понеділок загинув 14-літній хлопець, а ще 1800 людей отримали поранення. Понад 50 палестинців загинули, відколи почалися протести. Тисячі були поранені.

Чому переїзд посольства такий суперечливий?

Статус Єрусалима є ключовим елементом конфлікту між Ізраїлем та Палестиною. Суверенітет Ізраїлю над Єрусалимом не визнаний міжнародною спільнотою.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ізраїльтяни дякують Трампу за рішення щодо посольства

Ізраїль окупував Східний Єрусалим в 1967 році, цей крок не визнали у світі, проте 2017 року Дональд Трамп почав робити кроки у цьому напрямку.

З 1967 року Ізраїль збудував у Східному Єрусалимі десятки поселень, в яких живе близько 200 тисяч євреїв. Міжнародна спільнота сумнівається у легальності цих поселень. Багато країн мали посольства в Єрусалимі, проте закрили їх після ухвалення в 1980 році Ізраїлем закону про визнання міста столицею.

Рішення Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю зламало багаторічну політику Вашингтона у цій сфері.

Що відкрили?

Посольство спершу діятиме у невеличкому приміщенні консульства США у Єрусалимі. Більше приміщення знайдуть пізніше, коли решта команди посольства переїдуть з Тель-Авіва.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Іванка Трамп та Джаред Кушнер у Єрусалимі

Церемонію відкриття приурочили до святкування 70-річчя створення держави Ізраїль.

ЄС різко розкритикував переїзд посольства США.

Новини на цю ж тему