Тури-тортури: чому сотні українців застрягли в аеропортах?

українські туристи

Автор фото, Ростислав Артеменко

Підпис до фото,

Українці не можуть вилетіти додому із відпочинку

Кількасот українців застрягли у різних аеропортах світу і не можуть повернутися додому з відпусток - через проблеми з авіарейсами, туроператорами і перевізниками. Така ситуація триває із вихідних.

За деякими повідомленнями, до 850 українців чекають своїх рейсів із аеропортів Тунісу, Грузії, Туреччини, Єгипту, Албанії й інших країн, куди їздили на літній відпочинок. У центрі усіх звинувачень фігурує українська авіакомпанія Bravo.

"Пекельна" відпустка

Франківець Ростислав Артеменко чекає літака, щоб повернутися із Тірани, - і з ними іще 130 людей, розповідає чоловік.

Вони усю ніч на понеділок прочекали в Міжнародному аеропорту Албанії зворотного рейсу.

Зрештою, авіакомпанія Bravo пообіцяла відправити українців додому у понеділок о 16:30 - проте пан Артеменко все одно побоюється, що друга спроба повернутися стане "другим колом пекла".

Подібна ситуація сталася і з киянкою Анною Карановою, яка із дитиною і мамою планувала поїхати на відпочинок у Єгипет.

За словами жінки, спершу перевізник - авіакомпанія Bravo - повідомив про зміну порту відправлення: замість аеропорту "Київ" вилітати мали з "Борисполя".

Після понад 12-годинного очікування там Анна - разом із ще 200 людьми - таки сіла у літак, який, зробивши кілька кіл у небі, за 40 хвилин приземлився назад у "Борисполі" - команда літака пояснила це технічними неполадками, а пілоти відмовилися везти на ньому людей.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Сотні українських відпочивальників застрягли в аеропорту Тунісу, багато із них - з маленькими дітьми

Анна і більшість інших пасажирів зрештою відмовилися летіти на цьому літаку, який представники аеропорту обіцяли відремонтувати.

Пасажири викликали поліцію і написали колективну скаргу. Анні пощастило: уже наступного дня туроператор - туристична фірма JoinUp - погодився відшкодувати їй вартість туру, а страхова компанія - вартість туристичної страховки.

Хто винен?

Авіакомпанія Bravo, на яку нарікають численні пасажири, звинувачує у затримках туроператорів - зокрема, туроператора Oasis, який нібито заборгував їй 25 млн грн.

"У зв'язку з систематичним невиконанням туроператором Oasis своїх фінансових зобов'язань протягом останніх двох років і нарощування фінансової заборгованості перед авіакомпанією, яка на 27.06 досягла 25 млн грн, привела до вимушеного скасування рейсів, в наслідок чого змінилося розклад всіх польотів нашої авіакомпанії", - заявили у перевізника.

Міністр інфраструктури Володимир Омелян у своєму Facebook став на бік авіакомпанії - також пояснивши затримки рейсів заборгованістю туроператора Oasis.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Відпочинок в Тунісі залишиться в пам'яті сотень туристів не тільки завдяки місцевому колориту, але й через конфлікт авіакомпанії та туроператорів

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

За словами міністра, за підсумками домовленостей туроператор зобов'язався своїм коштом розмістити всіх українських туристів у готелях Тунісу до понеділка, а пізніше відшкодувати авіакомпанії Bravo витрати на повернення українців додому.

У туроператора, у свою чергу, заперечили звинувачення у заборгованості і провину за затримки рейсів поклали на перевізника. "Згідно з міжнародними правилами, повітряних пасажирських перевезень… на перевізника покладений обов'язок із перевезення пасажирів і їхнього багажу у місто призначення і назад", - заявили у Oasis Travel, звинувативши авіакомпанію Bravo у відмові від переговорів.

Голова Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігор Голубаха вважає, що відповідальність у цій ситуації лежить на обох сторонах.

Проте, на його думку, у першу чергу, перевізник, який доправив людей у іншу країну, зобов'язаний повернути їх назад.

За словами експерта, ще до виконання рейсів оплата туроператора має бути на рахунках авіакомпанії - тобто у випадку існування заборгованості, перевізник про це знав би ще до початку туру.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін також вважає, що за нинішній "туристичний колапс" відповідальні "недобросовісні авіаперевізники і туроператори" - проте не вказує, хто саме із них. На його думку, українська влада має провести "ретельний і всебічний аудит", щоб знайти винних.

Така ситуація стається уже не вперше - у квітні цього року 218 українських туристів понад добу не могли вилетіти з аеропорту Шарм-ель-Шейха до Львова. Перевізником тоді була авіакомпанія Yan Air. Тоді в ситуацію довелося втрутитися президенту і міністерству закордонних справ.

Час "завершувати з вольницею"?

Міністр інфраструктури Володимир Омелян у Facebook заявив, що міністерство збирається "завершувати з вольницею, яка в гонитві за грошима переросла у безвідповідальність".

"Об'єктивно, ринок за останні два роки виріс більше ніж [у] два рази, що в багатьох породило бажання займатися відвертою халтурою", - прокоментував міністр.

Проте голова Всеукраїнської асоціації туроператорів каже, що нинішня ситуація - ознака "системної проблеми", і звинувачує у ній невдалу державну політику у сфері туризму.

За словами пана Голубахи, кілька років тому - у 2010 році - держава скасувала ліцензії для туроператорів. Це призвело до того, що 90-95% учасників ринку стали працювати "в тіні".

"Це дозволило шахраям продавати свої послуги дешевше собівартості, не виконувати своїх зобов'язань і обманювати клієнтів", - каже він.

Пан Голубаха вважає, що для її вирішення слід, по-перше, змінити законодавство, а по-друге, українські державні органи мають серйозніше втручатися у подібні ситуації - зокрема, залучати правоохоронні органи і прокуратуру до кожного випадку порушення.

Автор фото, Getty Images

Що робити туристам?

Пан Голубаха радить пасажирам, які постраждали від недобросовісності перевізників чи туроператорів, перш за все, фіксувати усі порушення, які відбуваються у ході їхньої подорожі, а після повернення до України - звертатися до суду.

Крім того, експерт радить заздалегідь перевіряти туроператорів і авіаперевізників, у якого ви купуєте послугу - наприклад, запитувати у знайомих чи шукати інформацію й відгуки про компанії в інтернеті.

Також експерт радить звертатися за інформацію про туроператорів до державного Департаменту туризму і курортів.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.