"Слава Україні" проти ФІФА: як українці помстились у Facebook за Віду

віда Копирайт изображения Getty Images
Image caption Домагой Віда святкує взяття воріт збірної Росії

Українські користувачі Facebook на знак протесту проти дій ФІФА і покарання гравця Хорватії Домагоя Віди за фразу "Слава Україні" почали масово ставити негативну оцінку сторінці організації у соцмережі.

Після ночі флешмобу сторінка ФІФА у Facebook вже має 153 тисячі негативних оцінок із загалом 265 тисяч. Її середній рейтинг впав до 1,1 бала з п'яти можливих.

При цьому загалом кількість оцінок у співвідношенні до всіх користувачів, які читають сторінку, досить мала. Офіційну ФБ-сторінку організації вподобали та слідкують за нею 4 мільйона користувачів.

Ще зранку 10 липня адміністратори сторінки ФІФА не блокували можливість ставити оцінки у межах флешмобу, але вдень таку опцію і рубрику "відгуки" прибрали.

У прес-службі ФІФА запевнили ВВС News Україна, що особливих проблем там не чекають, навіть якщо рейтинг ФБ-сторінки "впаде до нуля". ВВС News Україна очікує від ФІФА офіційного коментаря щодо цієї ситуації у відповідь на запит.

"Слава Україні" і Віда

Після перемоги над збірною Росії гравець Хорватії Домагой Віда, який відзначився голом у матчі, передав привіт українцям вітанням "Слава Україні".

На відео з роздягальні разом з футболістом також був член делегації Хорватії Огнен Вукоєвич. Обидва тривалий час грали за київське "Динамо".

Це відео отримало надзвичайно негативну реакцію у Росії.

Копирайт изображения Andrii.Yermolenko
Image caption Художник Андрій Єрмоленко намалював нову карикатуру щодо ЧС-2018 в Росії

Член комітету Держдуми зі спорту Дмитро Свищев заявив ЗМІ, що "за такі речі треба карати".

На його думку, ФІФА повинна реагувати на "чіткий прояв націоналізму".

Після публікації відео дисциплінарний комітет ФІФА виніс попередження Віді. Там вбачають у його зверненні політичний жест. Проте дискваліфікувати футболіста не стали.

Огнена Вукоєвича попередив сам хорватський футбольний союз, який виключив його зі складу офіційної делегації на ЧС-2018 та тренерського штабу. ФІФА також оштрафувала його на 15 тисяч доларів.

Федерація футболу України направила до ФІФА звернення на захист Домагоя Віди, наполягаючи, що звернення "Слава Україні" - це просто вияв поваги до країни.

А голова ФФУ Андрій Павелко навіть пообіцяв заплатити штраф замість Вукоєвича.

МЗС України також засудило покарання хорватських футболістів за підтримку України.

Копирайт изображения facebook.com
Image caption За ніч до флешмобу долучились понад 150 тисяч людей

Деякі британські ЗМІ написали, що гасло "Слава Україні" є націоналістичним. У відповідь посольство України у Великій Британії у соціальних мережах повідомило, що вислів має інше значення - на кшталт "Нехай живе Франція" та "Нехай живе Королева".

Сам Домагой Віда пізніше пояснив, що у його словах не було політики.

"Ніякої політики. Це жарт. У мене там друзі з часів "Динамо" Київ, нічого іншого я на увазі не мав", - пояснив пан він.

ФІФА забороняє прояви політики та політичні гасла під час проведення турнірів під своєю егідою.

Українська атака на ФІФА

Ввечері 9 липня українські користувачі Facebook закликали долучитись до флешмобу на сторінці ФІФА - поставити негативну оцінку та написати "Слава Україні" та Glory to Ukraine.

"Провальна та корумпована організація", - написав на сторінці ФІФА міністр інфраструктури Володимир Омелян та поставив негативну оцінку.

Багато відомих та впливових українців також поставили негативні оцінки сторінці з коментарем Glory to Ukraine.

Копирайт изображения Facebook.com
Image caption Інструкція з флешмобу

"Слава Хорватії", - додав член парламенту Олександр Бригинець.

До акції долучився заступник генпрокурора Євген Єнін, який займається закордонними зв'язками прокуратури.

Користувач Юрко Банзай просто написав "Боже, бережи Королеву" та поставив негативну оцінку.

Копирайт изображения facebook.com
Image caption Міністр інфраструкутри Володимир Омелян жорстко відгукнувся про ФІФА

Андрій Єрмоленко - український художник та автор низки тематичних малюнків до ЧС-2018 року в Росії "футбол на крові" на підтримку бойкоту змагань у Росії, також відреагував на історію з Відою.

Його новий малюнок щодо Віди і його слів поширили десятки тисяч користувачів Facebook.

Інші у межах флешмобу просто подякував Домагою Віді за його слова.

До флешмобу на сторінці ФІФА також долучився мер Львова та лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий. На своїй сторінці у Facebook він взагалі запропонував включити гасло "Слава Україні!" в офіційну емблему збірної, щоб, можливо, уникнути подібних інцидентів у майбутньому.

Вже 10 липня низка українських користувачів Facebook, які брали участь у флешмобі, поскаржились, що мережа тимчасово блокувала їхні сторінки.

Новини на цю ж тему