На Марсі знайшли озеро. З водою

Марс

Автор фото, Science Photo Library

Дослідники уперше знайшли ознаки існування води на Марсі - у рідкому вигляді.

Вчені вірять, що знайдена ними водойма - озеро, що знаходиться під крижаним покривом на південному полюсі планети, завширшки у 20 км.

Їхні попередники раніше знаходили ознаки текучої води на марсіанській поверхні. Також раніше марсіанський ровер НАСА "К'юріосіті" знаходив і досліджував на Марсі впадини, що могли належати висохлим озерам. Вчені дійшли висновку, що у минулому на Марсі могла бути вода у рідкому вигляді.

Проте відтоді планета дуже сильно охолола - через свою вкрай рідку атмосферу. Тож більша частина води на Марсі нині існує у стані криги.

Нову знахідку виявили завдяки радару Marsis - інструменту на борту орбітального модуля Mars Express.

"Імовірно, це не надто велике озеро", - каже професор Роберто Оросей із Італійського національного інституту астрофізики, який очолював нове дослідження.

Радар не зміг визначити, наскільки глибоким воно може бути, та дослідницька команда припускає, що його глибина - не менше 1 метра.

"Це справді дозволяє говорити про водойму. Про озеро, а не просто якусь талу воду, що заповнює якийсь простір між кригою і камінням, як це часто буває у льодовиках на Землі", - пояснює професор.

Автор фото, ESA/INAF

Підпис до фото,

Ілюстрація зонду Mars Express, який досліджує поверхню Марсу. Дані радару Marsis - згори

Як його знайшли?

Радари на кшталт Marsis досліджують поверхню планети, надсилаючи сигнали і оцінюючи, яка їхня частина повертається назад.

Тонка безперервна біла лінія на зображенні вище позначає поверхню південного полюсу Червоної планети, під нею розрідженим білим - шар криги і пилу. Та під цим шаром вчені помітили щось незвичне.

"Світло-блакитним позначені ті місця, де відбиття сигналів від дна сильніші, ніж від поверхні. Для нас це - ознака наявності там води", - каже професор Оросей.

Чи означає це, що на Марсі є життя?

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Поки що ніяких остаточних висновків вчені не робили.

Доктор Маніш Патель із Відкритого університету пояснює: "Нам уже давно відомо, що поверхня Марсу така, якою ми її знаємо, непридатна для життя. Тож тепер пошуки його перемістилися під поверхню Марсу".

"Адже саме там можна отримати захист від шкідливої радіації, а тиск і температура піднімаються до більш сприятливих рівнів. Найважливіше - це дозволяє існувати рідкій воді, необхідній для життя", - зазначає вчений.

Принцип пошуку води - ключовий для астробіології - науки про пошук життя за межами Землі.

Та нові знахідки поки що не підтверджують жодних припущень.

"Ми не наблизилися до реального виявлення життя, - каже доктор Патель. - Та ця знахідка вказує нам місце, де шукати його на Марсі".

Склад можливої рідкої води і її температура також важливі для існування життя на Червоній планеті. Так для того, аби залишатися рідкою за таких температур (а вчені припускають, що температура криги над цим озером - від -10 до -30 градусів за Цельсієм), ця вода може містити в собі багато солей.

"Можливо, що ця вода - дуже холодний, концентрований розсіл, й існування життя в ньому може бути украй складним", - каже доктор Клер Козінс, астробіолог із Університету Святого Ендрю.

Автор фото, Science Photo Library

Підпис до фото,

Астробіологи досліджуюь екстремальні середовища, як-от соляні озера на Землі, аби зрозуміти, як вижити на Марсі

Що далі?

Наявність озера із рідкою водою, а також його характеристики мають підтвердитися подальшими дослідженнями.

Надалі вчені шукатимуть подібні озера в інших місцях, а також виключатимуть інші можливі пояснення до отриманих сигналів радару.

"Можливо, це навіть призведе до нової, амбітної місії на Марс, яка свердлитиме до цієї прихованої водяної кишені - як це вже робили із озерами під льодовиками Антарктиди на Землі", - каже доктор Метт Бальме із Відкритого університету.

Проте нова місія буде непростою задачею. "Потрібно буде відправити туди робота, що може просвердлити крізь 1,5 км криги. Це, безумовно, потребуватиме деяких технологічних розробок, які наразі не є можливими", - підсумовує професор Оросей.