ЄС ввів нові санкції через міст до Криму. Які будуть наслідки?

Судно під аркою мосту

Автор фото, Reuters

Шість компаній, що будували Керченський міст, потрапили під санкції Євросоюзу. Серед них - організації російського бізнесмена Аркадія Ротенберга. Що тепер їм загрожує?

Рішення про включення шести компаній до санкційних списків опублікували у вівторок в офіційному журналі ЄС.

Керченський міст з'єднує Росію з анексованим півостровом. Рух по ньому відкрили 16 травня. За день до відкриття першим по ньому проїхав президент РФ Володимир Путін.

Через два з половиною місяці компанії, що брали участь у проекті вартістю майже 230 млрд рублів, опинилися у списку санкцій Євросоюзу.

Роботи з будівництва Керченського мосту розглядають як "дії, що підривають територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України", випливає з документів ЄС.

Хто потрапив до списку ЄС?

У списку опинилися три компанії, контрольовані бізнесменом із найближчого оточення Путіна, Аркадієм Ротенбергом. Це "Мостотрест", "Стройгазмонтаж" і "дочка" "Стройгазмонтаж" - "Стройгазмонтаж-Мост".

Крім того, у списку опинився суднобудівний завод "Залив" - містоутворююче підприємство в Керчі, яке брало участь у зведенні мосту.

Також у списку - інститут "Гипростроймост - Санкт-Петербург", який опинився у списку санкцій за розробку проекту мосту.

Компанія ВАД - підрядник траси "Таврида", що з'єднує міст з півостровом, - також опинилась під санкціями ЄС.

Що це означає для компаній?

На ці компанії будуть поширюватися санкції ЄС, розроблені ще 2014 року. З документів ЄС випливає, що тепер усі активи, зокрема фінансові, які належать або управляються підсанкційними компаніями, заморожені відсьогодні.

Автор фото, Reuters

Компанії не зможуть отримати від європейських компаній фінансування прямо або обосередковано. Будуть обмежені подальші фінансові операції цих фірм. Крім того, вводиться заборона на роботу з ними для підприємств, зареєстрованих в Євросоюзі.

В інфоцентрі "Крымский мост" повідомили, що введення санкцій з боку ЄС "жодним чином не відіб'ється на реалізації проекту".

Будівництво мосту до Криму дозволило кільком компаніям з нового списку ЄС раніше увійти й до іншого списку - найбільших держпідрядників.

Наприклад, компанія ВАД, раніше зареєстрована у Петербурзі, а зараз у Вологді, 2016 року отримала без конкурсу підряд на будівництво "Тавриди" на 128 млрд рублів і наступного року опинилась на другому місці у рейтингу Forbes "Королі держзамовлення". За підсумками 2018 року в цьому ж рейтингу вона посідає п'яту сходинку. На третьому місці - "Стройгазмонтаж" Ротенберга, який, окрім будівництва Керченського мосту, є також великим підрядником "Газпрому".

"Наше завдання - побудувати міст. Автомобільний вже здали, по ньому їздять люди. Тепер хлопці будують залізничний. Всі ми своєю роботою пишаємося, і якщо це комусь не подобається, то це не наші проблеми", - передає ТАСС слова представника Ротенберга.

Розширення списку санкцій ЄС - "виконання старих рішень, тим паче вже зроблене США", - нагадує економіст Центру Карнегі Андрій Мовчан.

США відреагували на участь російського бізнесу в проекті будівництва Керченського мосту ще 2016 року. Тоді американський мінфін включив до своїх санкційних списків "Мостотрест" і "СГМ-мост". Тоді ж під американські санкції потрапив замовник будівництва Керченського мосту ФКУ Упрдор "Тамань" Федеральної дорожньої агенції.

Головний економіст "Уралсиб" Олексій Дев'ятов каже, що перераховані компанії працюють в основному в Росії, а це значить, що європейські санкції матимуть практично нульовий ефект.

"Звичайно, компанії будуть намагатися ці санкції обійти. Я думаю, це значною мірою у них вийде", - додає він.

На економіку Росії вони вплинуть незначно, вважає експерт. Санкції, які США у квітні наклали на російський металургійний сектор, за словами пана Дев'ятова, мали помірний ефект на російську економіку. Цього разу економіст очікує, що ефект буде ще меншим.

Хочете отримувати головні матеріали в месенджер? Стежте за нами в Telegram!