РПЦ обмежує відносини з Константинополем через Україну: як саме

Патріарх Кирил на засіданні Синоду Копирайт изображения Прес-служба Московського патріархату
Image caption Позачергове засідання синоду РПЦ відбулося 14 вересня у Москві за головуванням патріарха Кирила

РПЦ вирішила припинити участь у структурах під головуванням Константинопольського патріарха. Таке рішення Синод РПЦ ухвалив у зв'язку з рішенням Константинополя призначити в Україні ієрархів.

РПЦ також призупиняє співслужіння з ієрархами Константинопольського патріархату, повідомив по завершенню Синоду голова відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Іларіон.

За його словами, РПЦ зупинить богословські діалоги та інші заходи за участю Константинопольського патріархату.

РПЦ також припиняє молитовне згадування Константинопольського патріарха Варфоломія. За словами Іларіона, такий крок аналогічний розриву дипломатичних відносин.

"Причини такого рішення полягають у тому, що Константинопольський патріархат незаконно вдерся на територію Московського патріархату, призначивши на Україні своїх екзархів. Ми з цією позицією категорично не згодні," - цитують Іларіона російські православні сайти.

"Константинополь дуже поспішає завершити автокефалію (надати українській церкві автокефалію. - Ред.), поки у влади перебуває чинний президент Петро Порошенко, який його підтримує", - заявив Іларіон.

Рішення поки що не означає повного розриву євхаристичних відносин з Константинопольським патріархатом, але це не виключається.

"У разі продовження антиканонічної діяльності Константинопольського патріархату на території Української православної церкви ми будемо змушені повністю розірвати євхаристичне спілкування з Константинопольським патріархатом", - йдеться в офіційній заяві синоду РПЦ.

РПЦ також звернулася до голів помісних церков із закликом ініціювати "всеправославне обговорення ситуації в Україні" для пошуку спільного рішення щодо "розколу", повідомив Іларіон.

Митрополит Української православної церкви Московського патріархату Онуфрій не був присутній на синоді за станом здоров'я, повідомили в УПЦ МП.

Учасникам засідання синоду відеозв'язком він повідомив, що не має наміру зустрічатися з екзархами Константинопольського патріархату, які прибули в Україну.

Що обурило РПЦ?

7 вересня стало відомо, що Варфоломій призначив до України своїх представників архієпископа Даниїла Памфілійського зі США та єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.

За даними ВВС News Україна, екзархи будуть взаємодіяти з українською владою і церквами щодо організації майбутнього собору. На ньому можуть проголосити про створення помісної православної церкви та обрати її предстоятеля.

Прес-служба Української православної церкви Київського патріархату заявила, що екзархів призначили до Києва, щоб проводити активну роботу з підготовки надання автокефалії православній церкві в Україні, проведення відповідних зустрічей та консультацій.

Там кажуть, що звання чи титул екзарха у цьому випадку означає особисте уповноваження Вселенського патріарха представляти його особу.

За останніми даними, Томос про українську автокефалію може затвердити Синод Вселенського патріархату на засіданні 9-11 жовтня.

Після підписання Томосу в Україні має відбутись собор, на якому оголосять про створення нової церкви та оберуть її предстоятеля - патріарха нової помісної православної церкви.

Перспективу надання автокефалії православній церкві в Україні вже різко розкритикували і в РПЦ, і в Українській православній церкві Московського патріархату.

Хочете отримувати найважливіші статті в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему