Роботи "створять більше робочих місць, ніж заберуть". У кому буде потреба?

Робот Копирайт изображения Getty Images
Image caption Очікується, що в найближчому майбутньому роботи замінять людей на десятках мільйонів посад

Через автоматизацію зникнуть мільйони робочих місць, але роботи не залишать людей без роботи - навпаки, робочих місць буде більше, стверджується у доповіді Всесвітнього економічного форуму.

Швейцарський аналітичний центр передбачає, що до 2022 року через роботизацію зникнуть 75 млн робочих місць, але буде створено 133 млн нових, що є "чистим плюсом".

У доповіді наголошується, що досягнення в області обчислювальної техніки означатимуть нові завдання для працівників.

Але деякі експерти вважають, що немає жодних гарантій заміщення втрачених внаслідок роботизації робочих місць.

Всесвітній економічний форум, який щороку проводить зустріч у швейцарському Давосі за участю сотень впливових політиків та бізнесменів, стверджує, що роботи та алгоритми "значно покращать" продуктивність існуючих робочих місць і сприятимуть появі багатьох нових у найближчі роки.

В результаті буде більше потреби у спеціалістах з аналізу даних, розробниках програмного забезпечення та спеціалістах із соціальних мереж, а також спеціалістах із "чітко людськими якостями", таких як працівники служби підтримки клієнтів та вчителі.

Копирайт изображения Getty Images

Водночас аналітичний центр попереджає про зростання розриву у доходах, оскільки деякі посади стають "все більше зайвими".

Роботів дедалі частіше використовуватимуть у бухгалтерській діяльності, на фабриках, на касах та на позиціях секретарів.

Тому працівники мають пройти перепідготовку, аби оновити свої навички, наголошується у доповіді.

Всесвітній економічний форум також закликав уряди підготувати схеми підтримки для працівників, робочі місця яких зникнуть.

"Відкрите питання"

У серпні Енді Голдейн, головний економіст банку Англії, попередив, що роботи можуть знищити тисячі британських робочих місць.

"Масштаб втрати робочих місць (у четвертій промисловій революції. - Ред.), швидше за все, буде настільки ж великим, як і під час перших трьох промислових революцій", - сказав він.

Пан Холдейн сказав, що компаніям доведеться розширювати свої можливості за допомогою нових способів створення робочих місць для людей, однак чи вдасться це - питання відкрите.

Інші прогнози - більш оптимістичні. У липні PwC прогнозував, що штучний інтелект створить стільки ж робочих місць у Великій Британії, скільки буде втрачено протягом наступних 20 років.

А у квітні Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) не погодилася з прогнозом Оксфордського університету, який у 2013 році виявив, що приблизно 47% робочих місць у США у 2010 році та 35% у Великій Британії опинилися під загрозою зникнення протягом наступних 20 років через автоматизацію.

Замість цього ОЕСР визначила показник у США приблизно на 10%, а у Великій Британії - у 12%, хоча й зауважила, що багато інших працівників побачать, як їхні завдання значно змінюються.

Хочете отримувати найважливіші статті в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Новини на цю ж тему