Геть від Москви! Чому Рада прибрала ім'я гетьмана з назви Переяслава

  • Віталій Червоненко
  • BBC News Україна
хмельницький

Автор фото, Wikipedia

Підпис до фото,

Портрет Богдана Хмельницького Михайла Хмелька, написаний до річниці Переяславської ради

Верховна Рада перейменувала місто Переяслав-Хмельницький на Київщині та прибрала з нього другу частину назви на честь гетьмана Богдана Хмельницького.

За це рішення проголосували 267 депутатів - представники усіх фракцій, окрім "ОПЗЖ".

З проханням про перейменування до парламенту ще два роки тому звернулась міська влада та київська обласна рада.

Подвійну назву місто Переяслав-Хмельницький мало з 1943 року, до цього воно з часів Київської Русі називалось просто - Переяслав.

Депутати погодились з аргументацією місцевої влади, яка попросила відновити історичну назву та прибрати звеличення об'єднання з Росією у 17 столітті.

Історія з перейменуванням міста тривала давно. Ще у минулому скликанні Ради перейменування підтримав профільний комітет, але у минулому скликанні у зал для голосування проєкт так і не винесли.

У новому скликанні Верховної Ради речником спікера Дмитра Разумкова стала Ольга Туній, яка активно підтримує перейменування.

Автор фото, http://phm.gov.ua/

Підпис до фото,

Вперше назва Переяслав згадана в 907 році

Гетьман Богдан Хмельницький є одним із загальновизнаних українських історичних національних героїв, тож багато експертів та коментаторів не зрозуміли, навіщо прибирати з назви міста його ім'я.

Тим більше, у місті Хмельницькому, яке також у часи СРСР назване на честь українського гетьмана, - така ідея не знаходить підтримки населення та влади.

Чому місто хоче перейменування?

"В умовах гібридної війни Росії проти України збереження назви "Переяслав-Хмельницький" означатиме історичну, ідеологічну та ціннісну капітуляцію перед російським імперським неоколоніалізмом", - так аргументувала влада цього стародавнього міста на Київщині прагнення його перейменувати.

Ще 2017 року міська рада Переяслав-Хмельницького після громадських слухань ухвалила рішення про повернення історичної назви та звернулась з таким проханням до обласної ради.

Облрада підтримала цю ініціативу й передала звернення парламенту ще у квітні 2018 року.

Верховна Рада погодилась з аргументацією, що "повернення місту його історичної назви сприятиме відновленню національної пам'яті українського суспільства, а також подоланню історичних міфів про "споконвічне прагнення українського народу до возз'єднання з російським народом".

Важливим докором багатьох істориків Богдану Хмельницькому є союзницька угода з Росією, яку уклали в Переяславі в 1654 році.

Вважається, що первинний текст угоди не передбачав поглинання Російською імперією козацької держави, проте з часом саме так і сталось.

Саме для закріплення пам'яті про ту важливу для Російської імперії та СРСР дату тисячолітній Переяслав після визволення від німців у 1943 році отримав додаток до назви - Хмельницький.

Тож зараз місто перейменували назад, щоб зайвий раз не звеличувати той крок Богдана Хмельницького і союз з Росією.

"У 1654 році в Переяславі відбулася Переяславська рада, яка визначила подальшу долю України та поступову її інкорпорацію до складу Московської держави (згодом Російської імперії та СРСР)", - аргументує свою позицію влада міста.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Пам'ятник Богдану Хмельницькому у Києві

У рішенні міської ради наполягають, що жодним чином не хочуть принизити "славне ім'я лідера національно-визвольної революції українського народу 1648-1657 років Богдана Хмельницького", проте хочуть повернути ім'я, яке згадане ще у договорі Русі з Візантією у 907 році.

Навіть перша згадка слова "Україна" була у літописі 1187 року в контексті Переяслава, наполягають чиновники.

"Пер.-Хм."

Секретар міської ради міста Петро Бочарін у розмові з ВВС News Україна раніше зауважував, що витрати на перейменування не будуть надто суттєвими, а скорочена історична назва набагато зручніша для документообігу.

До того ж, як він казав, в усному мовленні всі й так переважно вживають стару назву Переяслав.

"От приїздите ви кудись або заходите в державний орган, а там ваше місто позначене як "Пер.-Хм." чи "Хм.-Пер.", кому це приємно?"

"Декомунізація" Хмельницького?

Хоча у ЗМІ наміри змінити назву міста називали "декомунізацією Хмельницького", дорікаючи владі, що під цей процес нібито потрапив гетьман Богдан Хмельницький.

Підпис до відео,

"Дивився на Росію, тепер – на Україну"

Колишній директор інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, на висновок якого послалась Верховна Рада, закиди про "декомунізацію Хмельницького" назвав недоречним сарказмом.

"Насправді цей процес не є реалізацією закону про декомунізацію, хоча, безперечно, пов'язаний з подоланням радянської спадщини", - вказував пан В'ятрович у Facebook.

При цьому історик стверджує, що перейменування важливе для кращого розуміння місця цього міста в історії та "дозволить не дивитись на нього лише через призму Переяславської ради та "возз'єднання" з Росією".

Відомий український історик Олексій Толочко натомість дивується, чому Переяслав-Хмельницький, який отримав назву у радянські часи, перейменовують, а інші, зокрема, Хмельницький та Івано-Франківськ - не чіпають.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Одним із найгучніших у процесі декомунізації була зміна назви Дніпропетровська на Дніпро

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

"Ми з вами присутні при переформатуванні історичної свідомості українців", - вважає пан Толочко, який не підтримує перейменування.

Він каже, що у своїй роботі "буде виконувати рішення Верховної Ради, доки наступна це все не скасує".

"Як історик вважаю, що перейменування треба припинити. Інакше ми дізнаємось, що всі наші герої насправді - це зрадники, а вчорашні зрадники - насправді герої", - додав пан Толочко.

Натомість історик Кирило Галушко перейменування Переяслав-Хмельницького підтримує.

"У перейменуванні не бачу якогось приниження Богдана Хмельницького. Додаток до назви Переяслава - це спадщина радянської доби, коли акцент робився саме на Переяславську раду у спадок гетьмана", - вважає пан Галушко.

Він нагадує, що союз із Росією для Хмельницького був тимчасовим, тривав недовго, а невдовзі його союзниками вже були Швеція та Трансильванія.

"Тобто, ще сам Хмельницький полишив ідею про співпрацю з Москвою", - вважає історик.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Декомунізація в Україні почалась зі знесення пам'ятників радянським діячам

У будь-якому разі, пан Галушко каже, що ім'я Богдана Хмельницького лишиться увічненим у назві обласного центру, і там не буде такої радянської конотації.

Хмельницький проти

Водночас у місті Хмельницький, який до 1954 року називався Проскурів, серйозних намірів повертати історичну назву немає.

Влада у місті переважно належить партії "Свобода", але там на перше місце ставлять видатні заслуги гетьмана перед Україною.

"Ми пишаємось ім'ям свого міста, названого на честь видатного полководця і державника", - так раніше прокоментував ВВС ідею з перейменуванням керівник відділу освіти міста Роман Миколаїв.

Хочете отримувати найцікавіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.