Константинополь зняв анафему з Філарета

Філарет Копирайт изображения UNIAN

Священний синод Константинопольського патріархату зняв анафему (відлучення від церкви) з предстоятеля Української православної церкви (УПЦ) Київського патріархату Філарета.

Відповідне рішення Синод ухвалив у четвер, повідомив журналістам митрополит Гальський Еммануїл.

Філарет звертався до Вселенського патріархату з проханням про відновлення в канонічному сані, сказав митрополит Гальський.

Він заявив, що Синод Константинопольського патріархату задовольнив прохання Філарета і його визнали канонічним ієрархом Православної церкви.

За словами митрополита Гальського Еммануїла, у канонічному сані відновили й главу Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) Макарія.

Саме Філарета називають одним з найімовірніших претендентів на посаду глави майбутньої помісної української церкви, яку можуть створити на основі УПЦ КП і УАПЦ, статус предстоятелів яких необхідно було визнати.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Предстоятель УАПЦ Макарій вів перемовини з УПЦ про об'єднання

Як відреагував Філарет?

Сам предстоятель УПЦ КП Філарет одразу ж після заяви представника Синоду зібрав прес-конференцію на якій заявив, що "був, є і буде патріархом".

Він також повідомив, що рішення про зняття з нього анафеми дозволить почати процес об'єднання українських церков.

"Це рішення дає нам можливість об'єднатися з архієреями Московського патріархату, які цього захочуть, а також з Автокефальною церквою", - сказав Філарет.

Копирайт изображения UNIAN

"Тобто тепер ми, архієреї всіх трьох церков є законними, канонічними, благодатними. І тепер можемо, при нашій добрій волі, об'єднатися в одну Українську православну церкву, яка буде потім визнана Вселенським патріархом... І ми отримаємо Томос про автокефалію", - додав він.

Водночас він не повідомив, коли може відбутися об'єднавчий Собор, на якому українська церква отримає цей Томос.

Філарет та анафема

Філарет, у миру відомий як Михайло Денисенко, 1990 року став предстоятелем Української православної церкви з титулом Митрополит Київський і усієї України. Перед цим Російська православна церква надала часткову автономію українській церкві.

У листопаді 1991 року відбувся помісний Собор УПЦ який ухвалив рішення про канонічну незалежність. Ієрархи звернулися до Московського патріарха Алексія II затвердити це рішення, проте у квітні 1992 року отримали відмову.

Такі кроки митрополита Філарета розгнівали керівництво РПЦ, а тому вони ініціювали новий Собор задля усунення митрополита з престолу.

27-28 травня 1992 року на Соборі у Харкові Філарета через звинувачення у розкольництві змістили з престолу, а замість нього обрали більш лояльного до Москви Володимира (Сабодана).

Тоді Філарет подав апеляцію на це рішення до Синоду Вселенського патріархату, який має повноваження своєрідноі апеляційноі інстанціі у православ'ї.

25 червня 1992 року відбувся Всеукраїнський церковний Собор, на якому об'єдналися частина УПЦ та УАПЦ в єдину Українську православну церкву Київського Патріархату.

Цей Собор назвав незаконним рішення РПЦ щодо Філарета і обрав Патріархом Київським і всієї Руси-України митрополита Мстислава (Скрипника), який повернувся з діаспори. Філарета тоді обрали його заступником.

Після смерті Мстислава у 1993 році керівником церкви обрали Володимира (Романюка), який також повернувсі до України з діаспори. А вже після смерті Володимира і його скандального поховання біля входу до Софії Київської у 1995 році, Собор УПЦ КП обрав Філарета главою церкви.

1997 року Собор РПЦ навіть видав спеціальний "Акт про відлучення від церкви монаха Філарета".

Філарет оскаржив і це рішення, доповнивши свою попередню апеляцію до Вселенського патріархату.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
Кореспондент ВВС News Ukrainian Віталій Червоненко детально пояснює суть питання.

Хочете отримувати головні новини у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Новини на цю ж тему