Без томосу і дати? Константинополь схвалив проект статуту української церкви

Варфоломій

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Вселенський патріархат не назвав точну дату проведення собору помісної православної церкви України

Синод Вселенського патріархату не повідомив остаточної дати проведення об'єднавчого собору помісної православної церкви України, проте за попередніми повідомленнями він має відбутись у грудні.

"У контексті попереднього рішення Вселенського патріархату щодо надання автокефалії українській церкві та підготовки до надання патріархального і синодального томосу Священий Синод схвалив проект конституційного статуту Української церкви", - йдеться в повідомлені, наданому ЗМІ, повідомяє кореспондент BBC News Україна зі Стамбула.

Підпис до фото,

Повідомлення Вселенського патріархату щодо прийнятих на листопадовому синоді рішень

Водночас Президент України Петро Порошенко привітав українців із рішенням про скликання об'єднавчого православного собору, та заявив, що Патріарх Варфоломій має оголосити його дату.

Президент також заявив, що Константинополь затвердив текст томоса для української церкви, проте такого рішення немає у повідомленні, яке надали журналістам у Стамбулі.

"Ми українці надзвичайно вдячні Всесвятості Варфоломію за таку любов і увагу", - заявив Порошенко, та назвав томос "грамотою про духовну незалежність України".

"Москва, держава і російська церква - ФСБшники і церковники, хто в погонах, хто в рясах, хто в хрестах, хто в лампасах, - не боялися ніякого гріха, тільки щоб зірвати це рішення. Але Господь був з нами, тому що ми ведемо правильну боротьбу за нашу незалежність і томос - це історична подія на цьому шляху", - підкреслив президент України.

Джерело BBC News Україна у Константинополі також підтверджує, що текст томосу про автокефалію був затверджений на засіданні Синоду.

В УПЦ КП заявили, що очікують на офіційне отримання детальної інформації про ухвалені синодальні рішення щодо підготовленого Статуту Церкви.

"Київський Патріархат висловлює сподівання, що спільними зусиллями всіх залучених до процесу сторін невдовзі буде успішно завершено підготовчу роботу, Собор збереться і ухвалить необхідні рішення щодо об'єднання, обрання Предстоятеля Церкви та затвердження Статуту. Після чого, відповідно до раніше оголошених Вселенським Патріархатом рішень, Томос про автокефалію буде вручений Предстоятелю Церкви", - йдеться у заяві прес-центру Київської Патріархії.

Як все було

19 листопада Вселенський патріарх повідомив, що об'єднавчий собор української помісної православної церкви відбудеться у грудні. Але точну дату проведення собору пообіцяв затвердити на засіданні синоду 27-29 листопада.

Після цього президент Петро Порошенко та спікер Верховної Ради Андрій Парубій анонсували, що на засіданні синоду також затвердять томос про надання автокефалії українській церкві.

Проведення собору єпископів в Україні є одним з останніх етапів для створення незалежної (автокефальної) православної церкви.

На цьому зібранні українські православні єпископи мають утворити нову церковну структуру та обрати предстоятеля.

Після цього обраний керівник церкви має поїхати до Константинополя для співслужіння з патріархом Варфоломієм, де й отримає остаточно затверджений томос.

В об'єднавчому соборі української православної церкви мають взяти участь усі єпископи УПЦ Київського патріархату - понад 40, Української автокефальної православної церкви - 13, а також усі охочі ієрархи УПЦ Московського патріархату.

11 жовтня синод Вселенського патріархату відкрив шлях до створення помісної української церкви.

Тоді Константинополь підтвердив прагнення надати українській церкві автокефалію, скасував тимчасове перепідпорядкування київської митрополії Москві та визнав канонічний статус ієрархів УПЦ Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви.

Автор фото, Getty Images

Теоретично, всі ієрархи УПЦ МП - а їх понад 80 - можуть взяти участь у соборі. Після рішення синоду від 11 жовтня у Константинополі вважають своїми підлеглими всіх православних ієрархів в Україні.

Проте УПЦ МП на власному соборі 13 листопада повторила рішення синоду Російської православної церкви про розрив євхаристичного спілкування з Константинополем та фактично заборонила своїм ієрархам брати участь у соборі. А тим, хто таки піде, пригрозили покаранням.

13 листопада Петро Порошенко планував зустрітись з ієрархами УПЦ МП і поспілкуватись про автокефалію. Проте до нього в "Український дім" приїхали тільки троє владик.

Як вказують співрозмовники ВВС, ці троє - не показник, і на собор можуть прийти кілька десятків ієрархів УПЦ МП.

Наразі одним з фаворитів для обрання предстоятелем помісної церкви є керівник УПЦ КП Філарет, проте співрозмовники ВВС не виключають, що собор обере й іншу компромісну кандидатуру.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.