МВФ погодився дати Україні гроші. Скільки та на яких умовах?

  • Анастасія Зануда
  • ВВС News Україна
Голова МВФ Крістін Лагард

Автор фото, AFP

Рада директорів Міжнародного валютного фонду затвердила нову 14-місячну програму співпраці з Україною на 3,9 млрд доларів, йдеться у повідомленні установи.

1,4 млрд доларів із цієї програми буде виділено негайно. Решта коштів надходитимуть після перегляду виконання програми кожні півроку.

У МВФ відзначили, що нова програма "стане якорем" для економічної політики уряду у 2019 році, яка має зосередитися на:

  • фіскальній консолідації й виплаті боргів
  • зниженні інфляції при збереженні гнучкого валютного курсу
  • зміцненні фінансового сектору, включно із відновленням банківського кредитування
  • продовженні реформ, а особливо вдосконаленні адміністрування податків, приватизації, та покращенні врядування, включно із посиленням боротьби з корупцією.

"Нова програма stand-by стане якорем для економічної політики уряду на наступний рік і дозволить зберегти економічні здобутки та відкриє шлях до вищих темпів економічного росту", - заявив перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон.

У фонді відзначили зусилля українського уряду із відновлення фінансової стабільності й порадили активізувати подальші зусилля в напрямку запуску роботи Антикорупційного суду, приватизації великих державних підприємств та прискорення земельної реформи.

"Такі рішення провідних світових фінансових інституцій забезпечують сталість нашого впевненого руху і зміцнюють стійкість України на фоні складних внутрішніх і зовнішніх викликів", - написав Петро Порошенко.

Про те, що програму розширеного фінансування (EFF) буде замінено програмою stand-by ("напоготові"), стало відомо ще у жовтні. Саме у той день, коли український уряд оголосив про підвищення цін на газ для населення на 23,5%.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Близько третини бюджету України на наступний рік піде на виплату внутрішніх і зовнішніх боргів

До початку грудня Україна виконала ще одну умову відновлення співпраці з МВФ - ухвалила бюджет на 2019 рік.

Розпочата навесні 2015 року програма розширеного фінансування передбачала можливість виділення Україні близько 17,5 млрд доларів на чотири роки. Відтоді Київ зміг отримати менше половини виділених коштів.

Перший транш програми дорівнював 5 млрд доларів. Останній - на 1 млрд доларів - надійшов у квітні 2017 року.

З того часу між Києвом і МВФ тривали дискусії щодо підвищення цін на газ для населення до ринкового рівня. За цей період ціна на газ для промисловості перевищила фіксовану ціну для населення у понад два рази.

"Напоготові" до виплати боргів

Програма stand-by є меншою як за обсягами, так і за часом. Вона буде розрахована на майже 4 млрд доларів, за якими Київ може звернутися у наступні 14 місяців.

На відміну від розширеного фінансування, яке зазвичай надається країнам, що потребують термінової допомоги під час кризи, stand-by розрахована на країни, економіка яких є стабільною і зростає, але потребує підтримки у вирішенні певних проблем.

Найбільша поточна проблема України - пік виплат боргів попередніх років. За підрахунками НБУ, у 2019-2020 роках планові валютні виплати з відсотками становитимуть 17 млрд дол.

Наступного року у бюджеті країни закладено 417 млрд грн на виплату внутрішніх і зовнішніх боргів. Це близько третини всього бюджету країни.

Темпи зростання української економіки не дозволяють розрахуватися з такими боргами самотужки.

Щоб повернути старі борги, Київ міг би знову позичити. Але ще до оголошення воєнного стану це коштувало від 7 до 9% річних. До того ж, наступного року Україну очікують подвійні вибори - президентські і парламентські.

Політичне напруження означатиме зростання вартості позик. МВФ та інші кредитори позичають під 2-3% річних. Ціна питання для відновлення співпраці із ними обчислюється мільярдами доларів.

Крім того, після позитивного рішення МВФ Україна може розраховувати на півмільярда євро від ЄС і близько 800 млн доларів за програмами допомоги від Світового банку.

"Домовленість про нову програму співпраці з МВФ усунула значні системні ризики для економіки та фінансового сектору. Послідовне дотримання програми гарантуватиме Україні достатній обсяг фінансових ресурсів для виконання своїх зовнішніх зобов'язань та відновлення довіри іноземних інвесторів", - вважають у Національному банку, додаючи, що це дозволить зберігати стабільним і курс гривні.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.