Що з підписами під томосом і чому його повертають до Стамбула

Томос
Підпис до фото,

Так виглядає томос для Православної церкви України, який привезли до Києва

Томос, який привезли до Києва, тимчасово забирають на підпис у Стамбул. Представники православної церкви України та патріархату в Константинополі запевняють, що документ дійсний і вже набрав чинності.

Ввечері 6 січня до Києва привезли томос - грамоту про автокефалію, яку Вселенський патріарх Варфоломій того ж дня передав предстоятелю Православної Церкви України Епіфанію.

Побачити історичний документ, виставлений у трапезному храмі Софії Київської, прийшли кілька тисяч людей.

Але згодом стало відомо, що цю копію томосу тимчасово заберуть назад у Стамбул - для того, щоб його підписали всі члени синоду Вселенського патріархату, адже поки що на ньому лише підпис патріарха Варфоломія.

Про це заявив під час літургії в Софійському соборі керівник департаменту у справах релігій та національностей міністерства культури Андрій Юраш. Згодом він же запевнив, що томос про автокефалію зберігатимуть у трапезному храмі Софії Київської.

Речник ПЦУ Іван Сидор повідомив, що документ повезли у Стамбул на підпис архієреям напередодні засідання синоду Вселенського патріархату, який збереться 9 січня.

Синод Вселенського патріархату затвердив томос 29 листопада минулого року. На рішенні синоду щодо затвердження томосу автокефалії ПЦУ є всі потрібні підписи членів синоду.

Що кажуть в Україні?

Іван Сидор пояснив, що томос вручили за три дні до синоду. "Тому неможливо було, щоб синод зібрався перед цим, а тоді віддали", - пояснив речник ПЦУ.

"Рішення про надання Україні автокефалії вноситься до кодексу святої великої Константинопольської церкви. Це рішення внесено", - сказав отець Сидор.

"З іншого боку, 6 січня митрополит Епіфаній та українські єпископи служили літургію зі Вселенським патріархом... і це є найголовнішим свідченням того, що Константинопольська церква-матір нас визнає і приймає в свою сім'ю, і це є найбільше визнання. Те, що там немає декількох підписів, - це вже технічні речі", - заявив Іван Сидор.

Підпис до фото,

Томос внесли до Софійського собору перед Різдвяною літургією 7 січня

Єпископ Євстратій (Зоря) запевняє, що томос вже є дійсним.

"Технічно томос - це є рішення Вселенського патріарха та Святого і Священного синоду про автокефалію, внесене у відповідний кодекс. Грамота, передана у неділю, 6 січня, - публічна офіційна копія для України", - пояснив у Facebook єпископ Євстратій (Зоря), додавши що на документі для України стоїть дата 6 січня 2019 року.

"Його Всесвятість поставив підпис на грамоті, засвідчуючи, що в кодексі патріархату відповідне рішення вже написане і підписане", - пояснив єпископ.

Він додав: "Те, що томос вступив у дію саме з 6 січня, засвідчене не лише і не стільки підписом Вселенського патріарха Варфоломія (хоча сам по собі цей підпис вже робить грамоту-копію дійсною), скільки літургійним співслужінням з митрополитом Епіфанієм, як Предстоятелем помісної церкви, а не як з рядовим ієрархом".

Втім, деякі релігієзнавці вважають, що про томос, як звершений, можна буде говорити лише після того, як там стоятимуть усі підписи. Богослов Кирило Говорун зазначив у Facebook: "Томос, який підписаний лише Вселенським патріархом, без підписів членів синода, є недійсний. Він так і називається: Патріарший і Синодальний томос - і тому має бути обов'язково скріплений також підписами членів синода".

"Православна Церква України остаточно постане, лише коли останній член синода поставить під томосом свій підпис, і зробить це саме на засіданні синода", - додав пан Говорун.

Що кажуть у Константинополі?

Як пояснили ВВС в Константинополі, всі потрібні підписи членів синоду є на рішенні синоду щодо затвердження томосу автокефалії ПЦУ. Більшість членів поставили свої підписи ще 29 листопада.

Томос є затвердженим та чинним, а після підписання патріархом Варфоломієм і вручення 6 січня всі процедури вже офіційно звершені, запевняють у Константинополі. Митрополиту Епіфанію вже навіть вручили посох і символічну пляшечку Мира.

На томосі - самому пергаментному символічному документі - є підпис патріарха, але немає підписів членів синоду, адже пергаментний тубус привезли до Константинополя лише за кілька днів до вручення, і члени синоду, які приїдуть на засідання 9 січня, не встигли прикріпити свої підписи.

Але, як запевнили в патріархії, це чисто технічний крок.

Підпис до фото,

Патріарх Варфоломій передав томос митрополиту Епіфанію у Стамбулі 6 січня

Синод збирається 9 січня, коли і додадуть підписи на пергаментну копію. На чинність томосу як акту надання автокефалії це жодним чином не впливає, кажуть у Константинополі.

Томос могли б вручити 6 січня і потримати його кілька днів у Константинополі, щоб допідписати 9 січня. Але на Різдво Україна просила відвезти документ на два дні до Києва, а потім повернути на кілька годин для допідписання в патріархію, розповіли в Константинополі.

Щоб додати підписи 9 січня, потрібно буде кілька годин, після чого документ одразу мають повернути в Україну, пояснили в патріархії.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.