Брекзит: парламент не підтримав угоду про вихід з ЄС. Опозиція поставила питання про недовіру уряду

Тереза Мей

Британські парламентарі, як і очікувалося, не проголосували за угоду про вихід з ЄС. Опозиція вже поставила питання про недовіру уряду Терези Мей.

Проти угоди проголосували 432 депутати, за - тільки 202.

Поразка уряду з відривом у 230 голосів не має прецедентів в історії британського парламенту. Досі історичною вважалася поразка під час голосування у 1924 році: тоді уряд програв з різницею в 166 голосів.

Відхилена версія угоди між Великою Британією і ЄС наприкінці листопада була схвалена 27 країнами Євросоюзу. В ній викладені умови брекзиту, проте документ набере чинності лише в тому випадку, якщо за неї проголосує парламент.

Прем'єр-міністр Тереза Мей наполягала на тому, що викладені в угоді умови - найкращі з можливих для Великої Британії.

Проте значна кількість парламентарів цю версію договору про вихід з ЄС розкритикувала. Зокрема, гарячі суперечки викликало питання про те, що станеться з кордоном між Північною Ірландією і Ірландією, яка входить до Європейського союзу.

Що далі?

Лідер опозиції Джеремі Корбін одразу після голосування назвав поразку Терези Мей "катастрофічною" і оголосив, що виносить на обговорення питання про недовіру уряду.

Голосування з цього питання може призвести до відставки уряду. Якщо вотум недовіри буде винесений, то у консерваторів буде два тижні на те, аби спрообувати призначити новий уряд більшості. Якщо ж вони цього не зроблять, то змушені будуть оголосити позачергові вибори.

Більшість сценаріїв розвитку подій ведуть до відтермінування моменту виходу з ЄС, який станом на зараз має відбутися 29 березня цього року.

Проте не виключені й крайні варіанти, коли вихід з ЄС відбудеться без ухвалення угоди, або ж коли від ідеї брекзиту взагалі відмовляться.

Тереза Мей ще до виступу Джеремі Корбіна повідомила, що готова до сценарію, коли опозиція ініціює вотум недовіри уряду. Вона заявила, що її кабінет готовий організувати обговорення і голосування з цього питання у середу, 16 січня.

На провал голосування в британському парламенті вже відреагували в ЄС: "Закликаємо уряд Великої Британії якомога швидше прояснити свої наміри щодо наступних кроків. Усі 27 членів ЄС зберігають єдність і відповідальність, які ми демонстрували протягом всього процесу, і будуть намагатися мінімізувати збитки, які спричинить брекзит", - йдеться в спільній заяві країн-членів Європейського союзу.

"Ми продовжимо готуватися до будь-якого результату, включно з виходом без угоди. Після цього голосування ризик хаотичного розриву зріс, і хоча ми не хочемо такого розвитку подій, ми будемо до нього готові".

Представники ЄС раніше неодноразово давали зрозуміти, що переглядати проект угоди про вихід Великої Британії з ЄС наміру не мають. При цьому там не виключали, що можуть розглянути варіант відтермінування брекзиту до середини літа.

Стежте за нами в Telegram! Ми щодня надсилаємо добірку найкращих статей.