Заборона спостерігачів від Росії: ОБСЄ критикує Україну, а США розуміють занепокоєння через Росію

ОБСЄ спостерігач Копирайт изображения AFP/Getty Images

Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства, які забороняють громадянам Росії бути офіційними чи міжнародними спостерігачами на українських виборах.

За це рішення у четвер проголосували 232 депутати.

Закон набуде чинності після підпису спікера парламенту та президента.

Бюро з демократії та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ висловило "розчарування" з приводу такого рішення Верховної Ради.

"Рішення відмовити у можливості акредитації громадянам однієї з держав-учасниць є безпрецедентним і суперечить зобов'язанням всіх держав-учасників запрошувати спостерігачів з будь-якої іншої держави-учасниці ОБСЄ", - йдеться в листі директора БДІПЛ до Міністерства закордонних справ України.

Раніше Спецпредставник США з питань України Курт Волкер сказав, що представники Росії можуть бути спостерігачами в Україні.

"Україні потрібні спостерігачі БДІПЛ, аби довести, що вони дотримуються демократичних стандартів. Інакше це дозволить людям поставити під сумнів вибори. Ок, якщо російські спостерігачі будуть частиною цього, але під егідою БДІПЛ", - написав Волкер у Twitter.

Щоправда, пізніше він визнав реальність "занепокоєння України через Росію", оскільки вона є "агресором".

Заборонено законом

"Присутність російських спостерігачів на виборах може стати приводом для інформаційних атак", - йдеться у пояснювальній записці до проекту.

Документ встановлює, що спостерігачем на виборах президента, народних депутатів та місцевих не можуть бути громадяни країни, яка визнана Верховною Радою державою-окупантом.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Заборону раніше підтримав президент Порошенко.

Також не можуть бути спостерігачами люди, пропозиції щодо яких внесені державою-окупантом чи агресором. Такою країною визнана Росія.

МЗС України вказує, що Росія буде домагатись допуску спостерігачів на президентські вибори, оскільки отримала запрошення від ОБСЄ,

Відомство вже заявило, що не реєструватиме офіційних спостерігачів на виборах від Росії і вже направило таке повідомлення до Бюро з демократії та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ.

Раніше за заборону спостерігачів від Росії висловлювався президент Порошенко.

Голова профільного комітету парламенту Ганна Гопко перед ухваленням заявила, що спостерігачі від Росії можуть бути провокаторами чи приїхати з метою дестабілізації.

Вона додала, що МЗС вже комунікувало з БДІПЛ і пояснило, що відмова від реєстрації власників російських паспортів відповідає положенням документів ОБСЄ щодо необхідності дотримання національних законів під час спостереження за виборами.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Новини на цю ж тему