"Троянський кінь" проти раку: нові ліки британських вчених

  • Микола Воронін
  • BBC
Пробірки

Автор фото, Getty Images

Вчені британського Інституту дослідження раку розробили революційні ліки, які тільки що пройшли клінічні випробування і визнані ефективними у боротьбі з шістьма видами пухлин.

Інноваційна терапія працює за принципом "троянського коня": розробники "сховали" ліки, замаскувавши токсичні молекули невинним антитілом. Таким чином воно потрапляє напряму до пухлини і руйнує її зсередини.

Дослідження проходили на пацієнтах з найпоширенішими і агресивними формами раку вже на пізній стадії - після того як не допомогли інші види лікування.

Найкращі результати ліки показали у боротьбі з раком шийки матки і сечового міхура: значні покарщення були зафіксовані у чотирьох пацієнтів, яких до цього вважали невиліковними. Пухлина або зменшувалась в розмірах, або повністю припиняла збільшуватися - на терміні від шести до дев'яти з половиною місяців.

Крім того, терапія виявилася ефективною в лікуванні раку легень, стравоходу, матки і яєчників, повідомляють британські медики, але не допомогла у випадку з раком простати.

"Троянський кінь"

Ліки, які самі розробники називають TV (скорочення від повної назви - tisotumab vedotin), вводяться внутрішньовенно і є гібридом хімії та імунотерапії.

Токсична речовина закріплена на кінці антитіла, яке кріпиться до білка CD142 - його особливо багато на поверхні ракових клітин. В результаті молекулу засмоктує всередину пухлини, де токсин звільняється і руйнує клітину зсередини.

Автор фото, Getty Images

В терапії є побічні ефекти, але їх цілком можна перенести. Найпоширеніші з них - нудота, відчуття втоми і кровотеча з носу.

У першому етапі клінічних випробувань участь взяли майже 150 хворих на рак з Бельгії, Великої Британії, Данії, США і Швеції.

Проте результати терапії виявилися настільки обнадійливими, що ще до публікації статті вчені розпочали другий етап, залучивши до нього вже кілька сотень невиліковних пацієнтів.

Автор фото, Getty Images

За словами керівника дослідження, професора Інституту дослідження раку Джоана де Боно, ліки можуть виявитися ефективними у боротьбі з раком кишківника, підшлункової залози, гортані чи головного мозку.

"Принципово новим є сам принцип дії терапії, - пояснює він. - Ліки проникають в ракові клітини ніби Троянський кінь, і вбивають їх зсередини".

На питання, коли подібна терапія стане доступною для звичайних пацієнтів, а не в рамках клінічних випробувань, професор де Боно відповів: "Років через п'ять - можливо, й раніше".

Хочете отримувати найцікавіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.