Єпископа Гедеона позбавили громадянства і заборонили в'їзд в Україну. Чому?

Гедеон Копирайт изображения news.church.ua

Вікарій Київської митрополії УПЦ Московського патріархату єпископ Гедеон (Юрій Харон), який є настоятелем Десятинного храму в Києві, вже вилетів до США.

Його позбавили громадянства України і заборонили в'їзд.

На сторінці єпископа у Facebook у четвер з'явилось повідомлення про те, що його "депортували до США".

"Вели до літака збройні автоматники як злочинця", - йдеться в повідомленні.

Як розповів BBC News Україна речник Державної прикордонної служби Олег Слободян, щодо єпископа Гедеона не було рішення про депортацію.

"Депортація неправильний термін, але дійсно даний громадянин був сьогодні повернутий зворотним рейсом", - сказав він.

Монастир біля руїн Десятинної

Єпископ Гедеон є настоятелем Десятинного Різдва Пресвятої Богородиці монастиря в Києві. Поява цієї новобудови біля Музею історії України та фундаменту старовинної Десятинної церкви, викликала протести. У 2018 році містобудівна комісія Київської міськради підтримала петицію щодо знесення незаконної споруди УПЦ МП.

На сайті УПЦ МП заявляють, що недопуск в може бути пов'язаний із тим, що у США єпископ Гедеон виступав у Конгресі й "розповідав про факти дискримінації канонічної церкви владою України".

Єпископ позивався до Верховної Ради через підтримку депутатами звернення президента Порошенка про надання Томосу про автокефалію Православній церкві в Україні. Розгляд цього позову Верховний суд України розпочав у січні 2019 року.

За даними BBC News Україна, позбавлення громадянства єпископа Гедеона не пов'язане з цим судовим розглядом, а скоріше - зі скандалом навколо законності побудови Десятинного храму у Києві.

Затримання та проблема трьох громадянств

13 лютого єпископа Гедеона затримали в аеропорту "Бориспіль".

"Знаходжуся в аеропорту Бориспіль на паспортному контролі, де мене не впустили, мотивуючи тим, що громадянство скасоване, недійсне, хоча 15 днів тому я вилітав, жодних проблем не було, жодних рішень судів не було, рішень президента. Просто мотивують тим, що паспорт мій був втрачений, але я не подавав заяву. Це релігійний та політичний тиск та безпрєдєл", - прокоментував сам єпископ у Facebook відмову у в'їзді.

За словами речника прикордонників, напередодні єпископ прибув в аеропорт рейсом зі США, транзитом через Франкфурт.

При проходженні паспортного контролю він подав недійсний закордонний паспорт громадянина України, а тому не мав підстав "для перетину кордону".

Копирайт изображения facebook.com/gedeon.haron

Олег Слободян уточнив, що на рейс зі США єпископ реєструвався за паспортом громадянина США.

У Facebook пан Слободян написав, що єпископ Гедеон вилетів зворотним рейсом до Франкфурта.

"Вилетів самостійно, без примусу, в доброму здоров'ї та гуморі. Обіцяв повернутися", - зазначив речник.

Він також опублікував відео, на якому єпископу повідомляють, що він позбавлений громадянства України.

Підставою для позбавлення громадянства "шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України".

Як повідомила BBC News Україна речниця СБУ Олена Гітлянська, спецслужба отримала інформацію про наявність у єпископа громадянств України, Росії та США.

За її словами, СБУ передала цю інформацію до Міграційної служби.

"Як громадянину іншої країни йому була оформлена заборона на в'їзд", - сказала вона.

При цьому пані Гітлянська не уточнила, на який період заборонений в'їзд.

Позиція УПЦ МП

Голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент (Вечеря) у коментарі ВВС News Україна висловив думку, що проблеми з в'їздом в Україну єпископа "пов`язані з його свідченням у США про релігійну ситуацію в Україні".

За його словами, всі єпископи УПЦ МП вже давно мають "штучні проблеми на кордоні при поверненні в Україну".

"Випадок з владикою Гедеоном став першим, коли громадянину України силові структури не дозволяють повернутись на його Батьківщину, мотивуючи, що у нього погляди не збігаються, як колись казали "з генеральною лінією партії", - заявив архієпископ Климент (Вечеря).

Чим відомий єпископ Гедеон?

В офіційній біографії єпископа Гедеона (Юрія Харона), розміщеній на сайті Московського патріархату, зазначається, що він є уродженцем Одеси, у 2000 році закінчив Київську духовну семінарію.

У 2018 році рішенням Синоду УПЦ МП Юрія Харона обрали єпископом Макарівським та вікарієм Київської митрополії.

Він позивався до Верховної Ради через підтримку депутатами звернення президента Порошенка про надання Томосу про автокефалію Православній церкві в Україні. Розгляд цього позову Верховний суд України розпочав у січні 2019 року.

Також з 2005 року Юрій Харон є настоятелем Десятинного храму Різдва Пресвятої Богородиці в Києві, з 2009 року - намісником Десятинного чоловічого монастиря. Поява цієї новобудови біля Музею історії України та фундаменту Десятинної церкви, зруйнованої 1240 року, викликала протести.

У лютому 2018 року містобудівна комісія Київської міської ради підтримала петицію щодо знесення незаконної споруди УПЦ Московського Патріархату на території Національного музею історії України.

Відповідне рішення депутати ухвалили майже одностайно. "За" висловились 18 з 19 депутатів під час засідання постійної комісії Київради з питань містобудування.

Копирайт изображения PAVLO KALIUK
Image caption У січні-лютому 2018 року біля Десятинного храму УПЦ МП проходили акції з вимогою демонтувати його

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему