Архієпископа ПЦУ Климента відпустили. Що від нього хотіли?

Климент Копирайт изображения pomisna.info
Image caption Климент

У неділю вдень кримські правоохоронці затримали архієпископа Сімферопольського та Кримського Климента.

Спочатку вони хотіли його допитати про нібито пограбування міської церкви, а згодом перевели до іншого відділку через заяву про "нецензурну лайку" з його боку.

Практично весь день представника ПЦУ утримували місцеві правоохоронці, а увечері відпустили без складення протоколу.

Сам архієпископ в розмові з BBC News Україна каже, що готувався до подібних "провокацій".

Як його затримали?

За даними ПЦУ, архієпископ Климент, який є головою православної місії допомоги жертвам порушення прав людини, планував поїхати на судовий розгляд справи українця Павла Гриба в Ростові-на-Дону.

Кримський активіст Андрій Щекун написав у Facebook, що архієпископа затримали "в автобусі на центральному автовокзалі Сімферополя, де він перебував і планував виїхати до полоненого".

BBC News Україна вдалося телефоном зв'язатися з архієпископом і дізнатися про деталі цієї ситуації.

Він каже, що мав виїхати о 13 годині з центрального автовокзалу Сімферополя на суд над Павлом Грибом до Ростова-на-Дону.

"У вівторок, враховуючи, що є рішення суду про те, що я можу відвідати Павла Гриба в СІЗО, причастити його та сповідати. Але після того, як я сів до автобуса, підійшли поліцейські з чергової частини автовокзалу, попросили мене вийти з автобуса. В автобусі обшукали мої речі", - повідомив владика.

Вже в черговій частині автовокзалу почали з'ясовувати його особистість, викликали наряд поліції та відправили до центрального райвідділку.

"Хвилин за 20 вийшов черговий райвідділку і сказав, щоб я чекав слідчого, тому що надійшов дзвінок від невідомого чоловіка, який сказав що обікрали церкву в Сімферополі на вулиці Севастопольська. Тобто за їхньою логікою, хтось зателефонував і сказав, що обікрали мою церкву", - повідомив архієпископ.

Владика наголошує, що йому дзвінки такі не надходили та, за його інформацією, в церкві нічого не крали.

Пізніше стало відомо, що адвокатами архієпископа є відомі правозахисник Еміль Курбедінов та Микола Полозов. За їхніми словами, з владикою все добре, він дає пояснення правоохоронцям.

Копирайт изображения Еміль Курбедінов/Facebook

"Нецензурна лайка"

А поки архієпископа Климента утримували через нібито пограбування церкви, поліцейські повідомили, що до них надійшла заява про "нецензурну лайку" владики в районі автовокзалу.

"Зараз я знаходжуся в Київському райвідділі Сімферополя. Чекаю слідчого, який буде вести справу, і чекаю потерпілого, який написав заяву про те, що я його образив нецензурною лайкою", - розповів пізніше архієпископ Климент в коментарі BBC News Україна.

Він додав, що спочатку, за інформацією правоохоронців, нібито ця лайка була на ринку, потім - на вокзалі. "Я спокійно на це реагую, оскільки психологічно був до цього готовий", - підкреслив владика.

"Цього взагалі не було. Моє завдання було - поїхати спокійно до Ростова. Тому, знаючи всю ситуацію, знаючи, що можуть бути провокації з будь-якого боку, я дуже обережений і стриманий", - сказав архієпископ Климент. При цьому додав, що на судовий розгляд до Ростова-на-Дону він вже не встигне, також тяжко прогнозувати, коли правоохоронці його відпустять.

Омбудсмен Людмила Денісова повідомила, що перебуває в постійному телефонному контакті із затриманим. "Вірогідно, окупаційна поліція хоче виписати Клименту адміністративний арешт, щоб він не зміг виїхати до Ростова-на-Дону до Гриба", - написала вона у своєму Facebook.

Негайно звільнити архієпископа ПЦУ закликав митрополит Епіфаній. "Ми просимо всіх, хто може вплинути на російську владу - зробити це, щоби владика Климент був якнайшвидше звільнений", - заявив він.

І вже увечері, після 20 години, стало відомо, що правоохоронці відпустили затриманого архієпископа ПЦУ без складення відповідних протоколів.

Хто він такий?

У 2000 році Климента призначили єпископом Сiмферопольським i Кримським та керуючим Кримською єпархiєю Української православної церкви Київського патріархату. Згодом він також відповідав за духовно-патріотичне виховання у Військово-морських силах України.

Вже після створення єдиної православної церкви став головою місії ПЦУ, яка допомагатиме жертвам порушення прав людини та незаконно утримуваним у Росії й на окупованих територіях України.

В коментарі BBC News Україна він наголошував, що влада анексованого Криму хоче закрити головний храм Православної церкви України, який діє на території півострова.

Копирайт изображения YANDEX.MAPS
Image caption Приміщення храму ПЦУ в Сімферополі

За його словами, мова йде про припис із вимогою звільнити приміщення храму святих Володимира і Ольги в Сімферополі, який надійшов від так званого міністерства майнових і земельних відносин Криму. Це був головний храм УПЦ КП, який після створення ПЦУ перейшов до її підпорядкування.

Він розташований у будівлі, яка раніше належала військовому училищу. Свого часу УПЦ КП уклала договір про оренду приміщення на 49 років за номінальну плату в одну гривню на рік.

Роботу собору вже блокувала виконавча служба Росії у серпні 2017 року. Тоді російські силовики заявили, що виконували рішення арбітражного суду щодо передачі першого поверху будівлі, де розташований храм, у державну власність.

У Київському патріархаті у зв'язку з такими діями влади півострова заявили, що силовики пошкодили приміщення, поламали двері та вівтарі, конфіскували частину церковних речей, а також закрили доступ вірян до храму.

Хочете отримувати найцікавіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему