Паспорти для "ДНР" і "ЛНР": Порошенко і команда Зеленського хочуть нових санкцій проти Кремля

Порошенко і Зеленський

Автор фото, Getty Images, BBC

Підпис до фото,

Порошенко і Зеленський засудили указ Путіна

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощене надання громадянства жителям окремих районів Донецької і Луганської областей. Відтепер вони зможуть стати громадянами Росії за три місяці.

Жителі самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" можуть отримати російські паспорти без обов'язкових в інших випадках іспитів та вимоги про проживання в РФ понад п'ять років.

Позиція Порошенка і команди Зеленського

Петро Порошенко засудив рішення Росії, назвавши його "безпрецедентним втручанням у справи незалежної країни".

"Незаконна видача паспортів РФ за так званим південноосетинським та придністровським сценарієм - це спроба виправдати та легітимізувати військову присутність Росії на окупованій частині Донбасу", - заявив президент у відеозверненні.

За його словами, так Росія порушує Мінські домовленості.

Автор фото, Getty Images

"Закликаю міжнародних партнерів не допустити найгіршого сценарію, жорстко засудити деструктивні та злочинні дії російської влади, а також посилити режим міжнародних санкцій", - підкреслив президент.

Президент доручив МЗС ініціювати обговорення цього питання в Радбезі ООН, ОБСЄ та Раді Європи.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Команда переможця президентських виборів Володимира Зеленського вважає, що своїм рішенням Росія "визнала свою відповідальність у якості держави-окупанта".

Про це йдеться у заяві, опублікованій на сторінці у Facebook "Команда Зеленського".

"Ці дії є ще одним наочним підтвердженням для світової спільноти справжньої ролі Росії як держави-агресора, яка веде проти України війну", - вважає команда політика.

За її словами, Україна буде робити все від неї залежне, аби захистити, надати належну допомогу та забезпечити права своїх громадян.

"Україна також розраховує на підтримку міжнародної спільноти... та розраховує на посилення дипломатичного і санкційного тиску на РФ".

Одним з пріоритетів президента Володимира Зеленського, відповідно до опублікованої заяви, буде розв'язання нагальних життєвих проблем переселенців та розширення можливостей для підтримки зв`язків з громадянами України на окупованих територіях, комплекс заходів задля припинення війни та деокупації територій України.

МЗС закликає не брати нові паспорти

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін закликав громадян на непідконтрольних територіях не приймати ці паспорти.

Він назвав рішення російського президента початком "паспортного етапу окупації" Донбасу.

"Росія позбавила вас сьогодення, а тепер зазіхає на ваше майбутнє", - написав урядовець.

МЗС України вважає "цей документ юридично нікчемним та таким, що не змінить приналежність мешканців окупованих Росією територій Донбасу до українського громадянства".

Україна вимагає від Росії скасувати це ганебне рішення, а міжнародне співтовариство "відреагувати посиленням політико-дипломатичного та санкційного тиску на державу-агресора".

Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко у Twitter заявив, що звернувся до Ради Безпеки ООН.

За його словами, цей "зухвалий крок суперечить схваленим Радою Безпеки Мінським домовленостям".

Автор фото, Reuters

Міністр з питань тимчасово окупованих територій Вадим Черниш написав, що так Росія "підтвердила, що саме вона є стороною конфлікту з нашою державою".

У розмові з BBC News Україна пан Черниш розповідав, що за приблизними підрахунками, у непідконтрольних районах Донеччини і Луганщини зараз проживає максимум 2,7-2,8 мільйона мешканців.

Він сказав, що частина жителів тих територій працюють в Росії: "Частину висококласних інженерів росіяни переконали виїхати у РФ працювати на російську оборонку, у конструкторських бюро. Їх не багато, але вони там є, дехто забрав і свої родини. А ще частина працює на шахтах у Ростовський області. Або ж вахтовим методом їздять працювати аж на Схід РФ".

Віце-спікер Верховної Ради, уповноважена президента з питань врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко написала у Facebook, що рішення президента Росії порушує Мінські домовленості і є спробою легітимізації так званих республік.

Позиція США

Посольство США в Україні засудило рішення Росії.

Спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер у своєму Twitter написав: "Донбас - це Україна, а люди там - незалежно від мови, якій вони надають перевагу - українці".

За його словами, рішення Росії є "надзвичайно провокаційним та походить безпосередньо з її "підручника окупації" і підриває зусилля, спрямовані на реалізацію Мінських домовленостей.

"Повторення Придністров'я"

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука сказав у коментарі BBC News Україна, що "указ Путіна означає чергове повторення сценарію, який був втілений у так званій "Придністровській Молдавській Республіці", Південній Осетії, Абхазії - коли почалися бойові дії, то з'ясовувалося, що більше 90% населення там є громадянами Росії. Це саме запроваджують зараз і на Донбасі".

При цьому він зазначив, що оскільки російська офіційна влада продовжує визнавати ОРДЛО територією України, то ця паспортизація, скоріше за все, буде проводитися на території Росії.

"Зараз проходить видача російських паспортів військовослужбовцям 1-го і 2-го "Армійських корпусів" ("ДНР" і "ЛНР". - Ред.), й для цього їм доводиться виїздити у Ростов", - сказав замміністра.

Автор фото, EPA

Підпис до фото,

У 2017 році Росія визнала документи так званих ДНР

Він вважає, що Росія повторить таку саму схему, аби "зберегти вигляд дотримання міжнародних норм і не наразитися на такий самий скандал, який трапився в Україні з угорцями".

"Ще я достеменно знаю, що розробляється сценарій перереєстрації пенсіонерів з окупованих територій, під час якої їх хочуть у примусовому порядку змусити здати українські паспорти і отримати паспорти так званих "ДНР" і "ЛНР", - розповів урядовець.

За його словами, людей похилого віку поставлять перед дуже важким вибором, а якщо вони втратять українські паспорти, то втратять і можливість отримувати українські пенсії.

Пан Тука зазначає, що про підготовку до таких дій повідомляла Служба зовнішньої розвідки протягом останніх шести місяців.

"Це стане своєрідним запобіжником - якщо Україна вирішить повертати суверенітет військовим шляхом, то Росія запропонує назовні тезу про те, що вона захищає власних громадян".

"А інший варіант, якщо новообраний президент раптом якимось чином погодиться на "мирний план" Медведчука, що передбачає інтеграцію цих територій з широкою автономією, то в тіло України будуть фактично інтегровані громадяни РФ".

Що кажуть у Росії

Володимир Путін заявив, що "не має ніякого бажання створювати проблеми новій українській владі, але терпіти ситуацію, за якої люди... позбавлені цивільних прав, це вже переходить межі з точки зору прав людини".

"Це питання суто гуманітарного характеру", - сказав президент РФ.

Автор фото, Getty Images

Москва вирішила спростити видачу паспортів для жителів "ЛНР" і "ДНР" саме зараз, щоб дати сигнал майбутньому президенту Зеленському, вважає керівник програми "Російська внутрішня політика та політичні інститути" Андрій Колесников.

"Зеленському потрібно дати сигнал, що все не просто в стосунках і не просто буде почати їх заново. Саму заяву, що ця паспортизація можлива, зробили ще до другого туру - це була відповідь на початку політичного життя Зеленського. І ось поки що його тримають в чорному тілі", - говорить політолог.

За його словами, таке рішення означає формальне приєднання невизнаних республік до Росії, але "не за рахунок територій, а за рахунок людей".

Сенатор-єдинорос Андрій Климов, каже, що рішення спростити видачу паспортів для жителів "ЛНР" і "ДНР" - суто гуманітарне.

"Це ніякий не сигнал, це надання гуманітарної допомоги людям, які стали вигнанцями у своїй країні. Ці люди не можуть собі нічого дозволити, тому що Україна їх не вважає своїми громадянами. А їм же треба дітей вчити, кредити в банку брати, і для цього потрібні такі паспорти, які визнавалися б не тільки всередині "ЛНР" і "ДНР", але і на інших територіях. Цей захід носить суто гуманітарний характер", - заявив сенатор.

Про це ж говорить і близький до Кремля політолог Олексій Чеснаков.

"Від Києва не було сигналів, які могли б трактуватися Москвою як готовність йти на необхідні кроки з надання жителям Донбасу повноцінних українських громадянських і політичних прав. Гуманітарні мотиви переважали", - сказав політолог.

На його думку, реакція Зеленського на такі заходи повинна бути однозначною - "зняття блокади з Донбасу".

Хочете отримувати головні новини у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.