Перший тиждень президента Зеленського. #Не проґавте

Довгоочікувана булава, перші призначення і скандальні рішення нового президента - нагадуємо головні новини тижня, що минає.

Копирайт изображения Getty Images

Після кількох тижнів суперечок щодо того, коли саме має пройти інавгурація Володимира Зеленського, у понеділок, 20 травня, він нарешті вступив на посаду президента.

Почав ефектно: зміст його інавгураційної промови оглядачі оцінювали по-різному, але більшість сходилися на тому, що яскравості їй точно не бракувало.

Прямо під час свого виступу у парламенті Зеленський, як і обіцяв, заявив про розпуск Верховної Ради, а урядові порадив якнайшвидше піти у відставку.

Не завадили Зеленському навіть застереження у порушенні закону: критики наполягали, що підстав для розпуску Ради президент немає. Зеленський був іншої думки.

Хто б із них не був правий, результат один - навіть опоненти Зеленського визнавали, що йти на дострокові вибори все ж готові - хоча й вважають рішення президента незаконним.

Копирайт изображения Unian

Такими були підсумки першого дня президентсва Володимира Зеленського. Попереду - перші скандали і невдачі.

Вже у вівторок Зеленський почав призначати керівників своєї адміністрації. Найбільше питань викликав новий голова АП Андрій Богдан, який до цього фігурував у ЗМІ як "неформальний керівник" штабу Зеленського і "куратор" від бізнесмена Ігоря Коломойського, інтереси якого він захищає.

Багато хто сприйняв це призначення як доказ несамостійності президента і його підконтрольності пану Коломойському. Занепокоєння вибором керівника АП висловлювали не лише критики, але й симпатики нового глави держави.

Проблемності призначенню Богдана додавало і питання про те, чи взагалі має він право займати цю посаду, адже пан Богдан працював на високих посадах за часів Віктора Януковича і тому згідно із законом про люстрацію ставати головою АП права не мав.

Сам пан Богдан це заперечує і каже, що посада голови президентської адміністрації виведена з-під державної служби, а отже жодного закону він не порушив. На чиєму боці правда?

Копирайт изображения Unian

Вже під час свого першого ефіру в якості голови Адміністрації президента пан Богдан запам'ятався заявою про можливість перемовин із Росією, і, найголовніше, - планами винести зміст таких домовленостей на всенародний референдум.

Ідея викликала хвилю обурення: частина критиків сприйняла слова про ймовірні перемовини з Кремлем як "готовність до капітуляції", інші застерігали від того, щоб довіряти вирішення настільки важливих питань звичайним громадянам: ті, мовляв, погано розуміють, чого такі домовленості можуть коштувати.

Зрештою під будівлею президентської адміністрації акцію влаштували вдови загиблих бійців АТО, які запитували у президента, "як можна домовлятися з вбивцями", маючи на увазі можливі переговори з Росією.

Акція не лишилася непоміченою: Володимир Зеленський зустрівся з її учасниками і детальніше прояснив свою позицію щодо проведення референдуму. Каже, "жодного клаптика української землі агресору не здасть".

Копирайт изображения AFP

Впродовж останніх днів новому президентові не вдалося уникнути не лише гучних скандалів, а й перших поразок.

Володимир Зеленський прагнув, щоб до початку передвиборчих перегонів Верховна Рада встигла внести зміни до закону про вибори народних депутатів, якими пропонувалося знизити прохідний бар'єр з 5% до 3% та скасувати мажоритарну систему - здавалося, навіть домовився про це з головами парламентських фракцій.

Втім, в день самого голосування депутати дали ініціативі пана Зеленського "червоне світло": у парламені голосів не знайшлося навіть на те, щоб внести президентський законопроект до порядку денного позачергового засідання. За внесення проголосували лише 92 депутати.

Копирайт изображения UNIAN

Отже, головний результат першого тижня президентства Володимира Зеленського - дострокові вибори до Верховної Ради проходитимуть за старими правилами і відбудуться 21 липня.

В кого які шанси потрапити до нового парламенту і як проходитиме кампанія?

Копирайт изображения Богдан Новацький

Новий президент - хороша нагода пригадати, як державою керували його попередники. Чим найбільше запам'яталися п'ять президентів України?

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Новини на цю ж тему