Катастрофа MH17: слідчі назвали імена підозрюваних. Хто вони?

Проросійський бойовик на уламках Боїнга "Малазійських авіаліній"
Підпис до фото,

Пасажирський літак "Малазійських авіаліній" був збитий 17 липня 2014 року

Спільна слідча група (JIT) оголосила нові результати розслідування причин катастрофи пасажирського літака "Малазійських авіаліній", збитого в липні 2014 року на Донбасі.

Слідчі вперше назвали імена чотирьох людей, яких підозрюють у причетності до збиття літака.

Одночасно СБУ оголосило їм підозру.

Рейс MH17 летів з Амстердама до Куала-Лумпур. Внаслідок катастрофи загинули всі 298 людей, які були на борту.

Результати розслідування спочатку повідомили родичам загиблих, а потім оголосили публічно.

Спільна слідча група працює в Нідерландах - громадян цієї країни було найбільше у збитому літаку (193 людини).

У групі також є представники Бельгії, Австралії і Малайзії, які теж втратили у катастрофі своїх громадян, а також України.

Раніше цього ж дня сайт журналістських розслідувань Bellingcat оприлюднив новий звіт про катастрофу з описом людей, причетних до транспортування установки "Бук", яку використали для збиття літака.

Хто підозрювані?

Підпис до фото,

Представники Спільної слідчої групи назвали підозрюваних

Слідство назвало імена чотирьох людей, яких підозрюють у причетності до збиття літака:

  • Ігор Гіркін (Стрєлков) - колишній "міністр оборони" так званої "ДНР"
  • Сергій Дубинський, відставний офіцер ГРУ армії Росії
  • Олег Пулатов, підполковник запасу повітряно-десантних військ армії Росії
  • Леонід Харченко, громадянин України, командир розвідувального підрозділу "ГРУ" так званої "ДНР"

Троє з них - росіяни і, за версією слідства, наразі перебувають в Росії.

Четвертий, українець, за даними слідства, перебуває на тимчасово непідконтрольній уряду території України.

Усіх чотирьох оголошено в міжнародний розшук, справу передадуть до голландського суду до кінця року.

Як судитимуть?

"Сьогодні ми видамо міжнародні ордери на арешт чотирьох підозрюваних. Цих людей також внесуть у національний і міжнародний списки осіб, що перебувають у розшуку", - сказав старший констебль поліції Нідерландів Вілворд Поулсон.

"Ми не будемо просити про екстрадицію, оскільки конституції Росії та України забороняють екстрадицію своїх громадян", - заявив старший прокурор прокуратури Нідерландів Фред Вестербекер.

Він заявив, що відповідно до угоди між Австралією, Нідерландами, Україною, Малайзією та Бельгією переслідування підозрюваних буде відбуватись відповідно до нідерландського законодавства, а справу слухатиме нідерландський суд.

Процес має розпочатися 9 березня 2020 року. Слухання у суді відбудуться навіть у випадку, якщо підозрювані на нього не з'являться.

"Підозрювані вважаються невинними, поки їм не винесуть вирок суду", - зазначив представник JIT.

Пан Вестербекер закликав підозрюваних дати власні свідчення у суді про їхню роль у збитті літака.

Він також додав: "Ми зараз маємо інформацію, маємо докази, що Росія причетна до цієї трагедії та цього злочину у тому чи іншому вигляді"

За його словами, Росія "точно знає, що відбулося" й точно знає, що під час збиття літака використовували "Бук", який належав курській 53-й бригаді.

Щодо підозрюваного українця, який, за даними слідчої групи, перебуває на території так званої "ДНР", генпрокурор Юрій Луценко заявив: "Ми спробуємо заарештувати цю особу, зробити все для цього можливе".

"Якщо це вдасться, ми організуємо відеозв'язок з голландським судом, і згідно з угодою, забезпечимо виконання вироку для цієї особи", - додав генпрокурор на брифінгу JIT.

BBC розповідає, що відомо про людей, яких назвала слідча група.

Ігор Гіркін (Стрєлков)

Стрєлков (справжнє прізвище Гіркін) — один з найвідоміших лідерів проросійських сепаратистів на сході України. Відомо, що до цього він брав участь у бойових діях в Чечні, Придністров'ї та Боснії.

Стрєлков став відомим після того, як очолюваний ним загін у квітні 2014 року захопив Слов'янськ Донецької області.

До цього він довгі роки працював в структурах ФСБ Росії, потім співпрацював з православним олігархом Костянтином Малофєєвим, якого називали одним з головних спонсорів "російської весни", в березні 2014 року й брав участь в анексії Криму.

Залишити "республіку" та піти у відставку його змусили 14 серпня 2014 року, після чого він повернувся до Москви, де в наступні роки очолював рух "Новоросія".

У момент катастрофи Boeing МН-17 Стрєлков очолював "Міноборони" так званої "ДНР", а значить, на думку слідства, всі бойовики, причетні до запуску ракети з "Бука", були його підлеглими.

Згідно з даними аудіоперехоплень СБУ, на наступний день після катастрофи авіалайнера Стрєлков обговорював телефоном повернення "Бука" на територію Росії.

Сергій Дубинський, позивний "Хмурий"

Підпис до фото,

Уламок ракети, яка, за версією слідчої групи, збила "Боїнг", що летів над Донбасом

Саме Дубинський, як вважають розслідувачі, був ключовою фігурою в організації транспортування "Бука" з Донецька в селище Сніжне. Звідти, імовірно, запустили ракету, яка знищила Boeing 777.

Ім'я Дубинського у зв'язку з розслідуванням катастрофи рейса MH17 згадується не вперше. Воно неодноразово фігурувало в доповідях групи розслідувачів Bellingсat.

У російській пресі Дубинський довго фігурував як "генерал Сергій Миколайович Петровський". Він також відомий під позивним "Хмурий" - це прізвисько він використовував довгі роки, в тому числі як нік на форумах.

Його справжня особистість та прізвище стали відомі після зламу електронної пошти Ігоря Гіркін-Стрєлкова у травні 2014 року.

Згідно з даними численних розслідувань та інтерв'ю самого Дубинського, військову кар'єру він почав у вісімдесяті роки. Під час війни в Афганістані молодий офіцер очолив розвідувальну роту мотострілецького полку, який базувався в Кабулі.

У 1990-х він брав участь у війні в Чечні, де імовірно познайомився з Ігорем Стрєлковим. Згодом служив у 22-й бригаді спецназу ГРУ.

Військове звання Дубинського невідоме. На форумах в соцмережах він публікував знімки в формі полковника. Але в 2014 році в інтерв'ю ЗМІ представлявся вже як генерал-майор. Хто привласнив йому це звання - невідомо.

Дубинський деякий час жив в Ростовській області. У квітні 2014 року нібито вийшов у відставку і відправився служити в "ДНР".

Розслідувачі вважають, що говорити про зв'язок Дубинського з катастрофою можна, в першу чергу, на підставі телефонних розмов, перехоплених СБУ.

Вранці 17 липня 2014 року, в день аварії, Дубинський обговорював телефоном з іншими ополченцями, що "Бук" з екіпажем прибув до Донецька. Тоді ж він доручив відправити в сторону Сніжного установку з колоною танків бригади "Схід".

На записах, опублікованих СБУ, людина з позивним "Хмурий" пояснював і мету перекидання. За його словами, установка була потрібна для захисту ополченців, дислокованих на лінії фронту на південь від Сніжного.

Сам "Хмурий" теж вирушив у зону бойових дій. Вдень 17 липня він розповів у телефонній розмові, що перебуває в Маринівці - селі на південь від Сніжного: "Довбають "Градом" постійно, тільки зараз перепочинок. Літак ось теж зараз бахнули,"сушку". У нас же" Бук-М ", отримали ми".

У той момент, стверджують автори доповіді Bellingсat, Дубинський ще не розумів, що замість українського штурмовика помилково був збитий пасажирський лайнер.

Незабаром після подій липня 2014 року Дубинський був змушений залишити схід України через конфлікт з іншими так званими лідерами "ДНР". Зараз він живе в Ростовській області.

Раніше Російська служба Бі-бі-сі електронною поштою (адреса фігурувала в розслідуванні Bellingcat та інших джерелах) зв'язалася з людиною, яка в публікації фігурувала під прізвиськом "Хмурий". Він назвав висновки Bellingcat "сумішшю відірваних фактів та брехні" і "спробою натягнути сову на глобус".

Олег Пулатов, позивний "Гюрза"

Підпис до фото,

Ця та кілька інших фото Олега Пулатова були опубліковані на сайті Київського вищого загальнокомандного училища, яке він закінчив. Розслідувачі вважають, що саме він перебував поруч з "Буком" в момент пуску ракети по малазійському "Боїнгу"

Ім'я відставного офіцера повітряно-десантних військ у зв'язку з трагедією "Боїнга" згадують вперше.

У 1990 році він закінчив Київське вище загальновійськове командне училище.

Згідно з даними з відкритих джерел, Пулатов воював у Чечні, має два ордени Мужності та медаль "За відвагу".

За даними російської інформаційної бази "СПАРК", Олег Пулатов у 2000-ті роки був командиром воїнської частини 85954 - це 54-й окремий десантно-штурмовий батальйон, що базувався в Ульяновську.

За рішенням Ульяновського гарнізонного військового суду, Пулатов був достроково звільнений зі служби за станом здоров'я у 2008 році.

За даними розслідувачів Bellingcat, Пулатов прибув до Донбасу навесні 2014 року. Трохи пізніше він очолив 2-й відділ "ГРУ ДНР" (спецназ і військова розвідка).

За даними радіоперехоплень СБУ, саме людина з позивним "Гюрза" і голосом, схожим на голос Пулатова, супроводжував "Бук" від міста Сніжне, перебував поруч з комплексом у момент пуску ракет по "Боїнгу" MH17, а потім виїжджав на місце катастрофи.

За версією Bellingcat, саме Пулатов знайшов і передав керівництву так званої "ДНР" бортові самописці збитого "Боїнга".

Леонід Харченко, позивний "Кріт"

Підпис до фото,

У 2015 році Леонід Харченко дав інтерв'ю донецькому ЗМІ, назвавши себе начальником другого відділу "ГРУ ДНР"

Харченко є громадянином України, уродженцем Донбасу.

Як вважають розслідувачі, влітку 2014 року він командував різними підрозділами розвідки "ГРУ ДНР", був підлеглим Пулатова і Дубинського.

Судячи з записів телефонних розмов СБУ, 17 липня 2014 року людина з позивним "Кріт" підказував іншому прибічнику ДНР дорогу до місця надходження "Бука".

Можливо, він також координував транспортування "Буку" з Донецька до місця пуску і наступну евакуацію комплексу назад до Росії.

У квітні 2015 року Харченко став командиром другого відділу "ГРУ ДНР" (після Пулатова). Що було з "Кротом" після 2015 року - невідомо.

За однією з версій, він переїхав в Росію, оселився в Ростовській області і незабаром після цього був убитий.

При цьому генпрокурор України заявив, що Харченко знаходиться на непідконтрольній території України.

Розслідування катастрофи

Літак рейсу MH17 вилетів з амстердамського аеропорту вранці 17 липня 2014 року. Він мав прибути до Куала-Лумпур наступного дня.

Через близько чотири години після злету було втрачено зв'язок з літаком, коли він був на відстані близько 50 км від російсько-українського кордону.

Літак розбився в Донецькій області на території, непідконтрольній уряду Україні.

У жовтні 2015 року Рада з безпеки Нідерландів зробила висновок, що літак було збито в повітрі ракетою з установки "Бук".

У 2016 році Спільна слідча група досягла такого ж висновку.

У травні минулого року JIT оприлюднила офіційний висновок про те, що "Бук", з якого збили "Боїнг", належав курській 53-й бригаді протиповітряної оборони Збройних сил Росії.

Повідомлялося, що слідчі мають список з кількох десятків людей, яких підозрюють у тому, що саме вони були причетними до транспортування "Буку" з Росії на Донбас та запуску ракети з нього.

Утім, офіційно їхні імена раніше не озвучували.

Австралія та Нідерланди звинуватили у катастрофі Росію.

Росія послідовно заперечує свою причетність до катастрофи із малайзійським літаком.

У відповідь на запитання BBC прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков сказав, що ставлення Кремля до розслідування "дуже добре відоме".

"Росія не мала можливості брати в ньому участь, хоча з самого початку, з перших днів цієї трагедії виявляла ініціативу, ініціативно намагалася стати частиною цього розслідування, цієї жахливої катастрофи. Тому наше ставлення до цього розслідування дуже добре відоме", - сказав він.

Водночас члени слідчої групи заявили, що Росія відмовлялася співпрацювати з ними.

Версія Росії

У вівторок заяви, зроблені представниками Спільної слідчої групи, розкритикували у Міністерстві закордонних справ Росії.

"Вкотре на адресу російської сторони висуваються абсолютно голослівні звинувачення, спрямовані на дискредитацію Російської Федерації в очах міжнародної громадськості", - заявили у відомстві.

Там також зазначили, що під час прес-конференції "не було продемонстровано жодного конкретного доказу" причетності Росії до катастрофи MH17.

Раніше Москва висувала різні версії щодо провини українських військових.

Міністерство оборони і виробник ракет для "Бука" концерн "Алмаз-Антей" доводили, що ракету випустили з території, яка на той момент перебувала під контролем української армії.

Водночас Слідчий комітет Росії, який відкрив карну справу за фактом загибелі малайзійського "Боїнга", заявляв, що розглядає як пріоритетну версію про те, що лайнер було збито літаком Су-25 ВПС України.

При цьому різні експерти доводили, що це є неможливим, адже Су-25 не літає на такій висоті і не має ракет, здатних збити лайнер на висоті 10 км.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!