Кличко просить НАБУ з'ясувати, хто пропонував Богдану хабаря від його імені

Віталій Кличко Копирайт изображения УНІАН
Image caption Віталій Кличко сподівається, що керівник Офісу президента Андрій Богдан сприятиме розслідуванню пропозиції хабаря, що начебто мала місце від імені мера Києва

Мер Києва Віталій Кличко звернувся до НАБУ з проханням відкрити кримінальне провадження щодо пропозиції невідомими людьми, нібито від його імені, хабаря керівнику Офісу президента Андрію Богдану. Про це мер Києва повідомив у Facebook.

"Я звернувся в НАБУ, аби там відкрили кримінальне провадження за заявою керівника Офісу президента Андрія Богдана про пропозицію йому якимись особами хабаря", - повідомив пан Кличко.

30 липня на пресконференції керівник Офісу президента Андрій Богдан заявив, що шість разів просив мера Віталія Кличка "відмовитися від інституту смотрящих у Києві" і закликав його подати у відставку з посади голови КМДА. Раніше Кличко сам звинувачував Богдана у нав'язуванні "координаторів", а нинішні його заяви назвав "байками зі склепу".

Тоді ж Андрій Богдан розповів, що до нього нібито звертався адвокат одного зі "смотрящих", який запропонував половину від нелегальних прибутків у Києві, що складають 40 млн доларів на рік.

Водночас навести підтвердження такої розмови Андрій Богдан не зміг, адже "не був до неї готовий".

Що хоче Кличко від НАБУ?

Мер Києва просить НАБУ встановити, хто саме звертався до Андрія Богдана з пропозицією поділитися 20 млн доларів і наголошує, що не уповноважував нікого на "подібні "переговори".

"Пан Богдан заявив представникам ЗМІ, що йому, в розмові, пропонували хабар в 20 мільйонів доларів. І, нібито, ця розмова була здійснена в інтересах Київського міського голови, тобто у моїх інтересах. А такі висловлювання пана Богдана, який є Керівником Офісу Президента України, підлягають перевірці у рамках досудового розслідування", - пояснює Віталій Кличко.

Мер Києва вважає, що також треба з'ясувати, чи отримав чиновник хабар.

"Після цього слідчі мають або оголосити підозри встановленим особам, або я буду вимагати від пана Богдана вибачень за розповсюдження неправдивої інформації", - попередив пан Кличко.

"І сподіваюся, що пан Богдан сприятиме розслідуванню. Якщо, звичайно, керівник Офісу Президента України, сказав журналістам правду...", - додав він.

Боротьба за прихильність Трампа?

Копирайт изображения facebook.com/Vitaliy.Klychko
Image caption Адвокат Трампа Руді Джуліані зустрівся з мером Києва і обговорював з ним політичну ситуацію в Україні

Напередодні мер Києва відвідав США, де зустрівся з адвокатом Дональда Трампа, колишнім мером Нью-Йорка Руді Джуліані.

"На запрошення мого старого друга й одного з найавторитетніших мерів світу Руді Джуліані зустрівся з ним у Нью-Йорку. Обговорили ситуацію в Україні, перспективи подальшої співпраці США та України. І звичайно, ж торкнулися теми важливості розвитку місцевого самоврядування", - написав Віталій Кличко у Facebook.

Пан Джуліані у своєму дописі у Twitter, згадуючи зустріч з Кличком, просто сипав компліментами на адресу мера Києва.

"Мер Віталій Кличко був чудовим чемпіоном у надважкій вазі і є справжнім патріотом України. Місто Київ ніколи не було кращим. Він яскраве світло, що сяє у відносній темряві".

Битва за Київ

Після приголомшливих результатів парламентських виборів, на яких кандидати "Слуги народу" виграли в усіх 13 мажоритарних округах Києва, 24 липня Офіс президента Володимира Зеленського направив до уряду прохання внести подання про звільнення Віталія Кличка з посади голови Київської міської адміністрації.

Віталій Кличко провів власну прес-конференцію, на якій розповів про тиск Офісу президента.

"Мені поступив дзвінок - пан Богдан заявив, що я повинен коригувати свої дії щодо процесів, які відбуваються в місті. Мені були озвучені два прізвища, дві персоналії - я можу обирати: з тим, чи з іншим. Це були прізвища пана Вавриша (заступника директора департаменту містобудування та архітектури КМДА у 2010-2015 роках. - Ред.) і пана Ткаченка (гендиректора 1+1. - Ред.)", - заявив тоді Кличко.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Протистояння мера Києва Віталія Кличка з керівником Офісу президента Андрієм Богданом триває вже кілька тижнів

"На це я чітко поставив питання: які посади вони обіймають, яку роль вони повинні відігравати в консультації з тих чи інших кроків, які відбуваються в місті?" - додав мер Києва.

В Офісі президента нав'язування "координаторів" по Києву заперечили.

У чому проблема

У Конституції чітко вказано, що особливості виконавчої влади в Києві визначає окремий закон.

Згідно із законом про "Столицю України - місто-Герой Київ", виконавчим органом Київської міської ради є КМДА, а її голову призначає президент України у порядку, передбаченому Конституцією.

Чи має мер поєднувати посаду голови КМДА там не вказано.

Стаття 118 Конституції твердить, що "голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади президентом України за поданням Кабінету міністрів". Також жодної конкретики щодо поєднання посад голови КМДА та мера.

Проте у 2003 році Конституційний суд вже тлумачив 118 статтю Конституції та чітко визначив, що президент зобов'язаний призначати на посаду голови КМДА саме обраного киянами мера.

"Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка президентом України призначається головою Київської міської державної адміністрації", - йдеться у чинному рішенні Конституційного суду.

Андрій Богдан заявив, що оскільки закон про столицю змінювали, то і висновок Конституційного суду нібито вже не актуальний. Хоча сам висновок стосується статті Конституції, яка змін не зазнавала, та статті закону про столицю, яку також не змінили.

Українські ЗМІ з посиланням на джерела в Офісі президента вказували, що Зеленський може формально звільнити Віталія Кличка, а потім перепризначити.

Адже закон про місцеві державні адміністрації вказує, що голів цих адміністрацій президент призначає на строк своїх повноважень.

Тому новий президент може за власним бажанням звільнити і знову призначити мера Києва головою КМДА.

Хоча той же закон про місцеві адміністрації наголошує, що "у разі обрання нового президента голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення нових".

На пряме питання ВВС News Україна, чи може президент знову призначити головою КМДА Кличка після формального звільнення, пан Богдан не відповів.

Але пізніше уточнив, що серед переліку кандидатів на голову КМДА може бути і пан Кличко.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему