Скандал навколо Джастіна Трюдо: уповноважений з етики виявив конфлікт інтересів

Джастін Трюдо Копирайт изображения Getty Images

Уповноважений з питань етики Канади Маріо Діон дійшов висновку, що прем'єр-міністр Джастін Трюдо порушив федеральні правила, які стосуються наявності конфлікту інтересів.

В оприлюдненому звіті йдеться, що Трюдо намагався вплинути на колишнього міністра міністра юстиції і генпрокурора Канади Джоді Вілсон-Рейболд щодо розслідування кримінальної справи проти SNC-Lavalin - найбільшої інженерно-будівельної компанії країни.

Сам Трюдо заперечує, що якимось чином впливав на розслідування з метою захистити SNC-Lavalin.

Висновки Уповноваженого не мають жодних юридичних наслідків, але все одно можуть стати для Трюдо серйозною репутаційною проблемою - особливо з огляду на те, що восени в Канаді пройдуть всезагальні вибори.

У звіті Уповноваженого сказано, що Трюдо порушив дев'ятий розділ Акту про конфлікт інтересів, який забороняє посадовим особам використовувати свою посаду для неналежного просування приватних інтересів інших осіб.

Копирайт изображения Getty Images

"Прем'єр-міністр особисто і через своїх помічників використовував різноманітні засоби для здійснення впливу на пані Вілсон-Рейболд", - каже Маріо Діон.

За його словами, владні повноваження пана Трюдо і його підлеглих були використані для того, аби "обійти, підірвати і спробувати дискредитувати" рішення міністра не укладати мирову угоду з SNC-Lavalin.

У чому звинувачують Трюдо?

Раніше ексміністр юстиції Джоді Вілсон-Рейболд заявила, що Трюдо протягом кількох місяців переконував її, що судовий процес над SNC-Lavalin матиме масу негативних наслідків - зокрема, втрату багатьма канадцями робочих місць, а це, у свою чергу коштуватиме Трюдо і його партії голосів виборців.

Корпорація SNC-Lavalin - одна з найбільших у світі інженерних і будівельних компаній. Її звинувачують в корупційних діях на загальну суму 36 мільйонів доларів.

Стверджується, що компанія платила хабарі лівійським чиновникам в період з 2001 по 2011 рік, коли при владі в Лівії перебував Муаммар Каддафі.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Екс-генпрокурор Джоді Вілсон-Рейболд каже, що Джастін Трюдо намагався чинити на неї тиск

Фірма відкрито виступала за те, аби цю справу не доводили до суду і прагнула досягти мирової угоди. У керівництві компанії кажуть, що давно покарали винних у корупційних діях і змінили способи діяльності.

SNC-Lavalin базується у Квебеку - провінції, яка давно сприймається, як ключова для Ліберальної партії, лідером якої є Джастін Трюдо.

Як правило, якщо ліберали перемагають на виборах у Квебеку, то здобувають і більшість голосів у парламенті. А якщо програють - то програють дуже суттєво.

Водночас із тим, коли тодішній генпрокурор Джоді Вілсон-Рейболд вела справу проти SNC-Lavalin, в Квебеку проходили регіональні вибори, на яких ліберальний кандидат зазнав поразки.

Саме цей аргумент, каже вона, часто використовували ті, хто намагався вмовити її не доводити справу проти SNC-Lavalin до суду.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Джоді Вілсон-Рейболд і Джастін Трюдо, 2015 рік

Сам Трюдо неодноразово заперечував, що чинив тиск на екс-генпрокурора і заявляв, що будь-які спроби захистити SNC-Lavalin з боку його і його оточення мали єдину мету: уникнути втрати канадцями робочих місць.

За його словами, він не згоден з версією подій, яку озвучила Вілсон-Рейболд, і завжди спілкувався з нею в рамках правил.

Наприкінці березня Вілсон-Рейболд передала Палаті общин Канади документи і аудіозапис, який нібито доводить наведені нею факти. Під час розмови, як каже екс-міністр, тепер вже колишній голова таємної ради (секретаріату при кабінеті міністрів Канади) Майкл Вернік переконував її не доводити справу до судового процесу.

Співрозмовник Вілсон-Рейболд кілька разів зауважив, що прем'єр-міністр Трюдо зацікавлений в тому, щоб у справі SNC-Lavalin була укладена угода - без доведення справи до суду.

Вілсон-Рейболд заявила, що вважає такі прохання недопустимими і що обговорення подібних питань може кинути тінь на незалежність генерального прокурора.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Також на цю тему

Новини на цю ж тему