Нобелівські премії з літератури: серед лауреатів - Ольга Токарчук

Польська письменниця українського походження Ольга Токарчук отримала премію за 2018 рік, а австрійський письменник Петер Хандке за 2019 рік.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Польська письменниця українського походження Ольга Токарчук отримала премію за 2018 рік, а австрійський письменник Петер Хандке за 2019 рік.

У Стокгольмі оголосили лауреатів нобелівської з літератури за 2018 та 2019 роки. Польська письменниця українського походження Ольга Токарчук отримала премію за 2018 рік, а австрійський письменник Петер Хандке за 2019 рік.

"Ольга Токарчук, нагороджена премією 2018 року в області літератури, ніколи не розглядає реальність як щось стабільне або вічне. Вона конструює свої романи в напрузі між культурними протилежностями; природа проти культури, розум проти божевілля, чоловік проти жінки, дім проти відчуження", - йдеться у рішенні нобелівського комітету.

57-річну Ольгу Токарчук названо провідним польським романістом свого покоління, вона отримала премію "за нарративну фантазію, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перетин кордонів як форму життя".

76-річний австрійський письменник Петер Хандке отримав премію "за впливові роботи, в яких з лінгвістичної обдарованістю досліджуються периферія і своєрідність людського існування".

2018 року премію не вручали через скандал у Шведській академії, яка вручає Нобеля з літератури.

Чоловіка однієї з членкинь академії звинуватили у зґвалтуванні, а пізніше засудили за це до двох років в'язниці. Тож вручення премії перенесли на 2019 рік через "зменшення суспільної довіри".

Академія після скандалу змінила склад колегії, яка обирає лауреатів, включивши кількох нових членів.

Лауреат Нобелівської премії з літератури отримає грошовий призу у дев'ять мільйонів шведських крон (понад 900 тисяч долларів), а також медаль і диплом.

Премію, яка має вручатися щорічно, заснували в 1901 році. Відтоді її не вручали лише сім років - під час Першої та Другої світових війн, але тільки минулого року - через скандал.

Серед фаворитів на Нобелівську премію з літератури називали канадську письменницю та поетесу Маргарет Етвуд, авторку популярного роману "Розповідь служниці", польську письменницю українського походження Ольгу Токарчук, канадську поетесу Енн Карсон, російську письменницю Людмилу Уліцьку, франкомовну письменницю з карибського острову Гваделупа Маріз Конде, кенійського письменника Нгугі ва Тхіонго, японського письменника Харукі Муракамі, албанського письменника Ісмаїла Кадаре.

Хто така Ольга Токарчук

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Ольга Токарчук розповіла кілька років тому, що її родина походить з Тернопільщини

Ольга Токарчук народилася у 1962 році у Сулєхові.

Майбутня письменниця закінчила факультет психології Варшавського університету та деякий час працювала психотерапевтом.

Пані Токарчук є автором 8 романів та двох збірок оповідань. Деякі з її творів перекладені українською мовою, зокрема, "Мандрівка людей книги", "Правік та інші часи", "Гра на багатьох барабанчиках", "Останні історії", "Веди свій плуг понад кістками мертвих", "Бігуни".

У 2018 році вона отримала Міжнародну Букерівську премію. Голова журі, британська письменниця Ліза Аппіньянезі назвала Ольгу Токарчук "письменницею чудової дотепності, уяви та літературного стилю".

У прес-релізі на сайті Міжнародної Букерівської премії "Польоти" назвали "романом з епізодами з XVII сторіччя до сьогодення, пов'язаними темами подорожей та людської анатомії".

В інтерв'ю виданню Молодіжне перехрестя у 2010 році письменниця розповіла про своє походження: "Моя бабця Ольга Токарчук була українкою, дід - поляком, після війни родина розпорошилась, частина лишилась тут, інша замешкала у Польщі, а ще частина - у Франції... Я не знаю української, хоча батько знає... І тут у Львові маю родину, недалеко від Збаража. А взагалі Токарчуки походять з Токів біля Тернополя".

Письменниця критикує політику чинного польського уряду партії "Право та справедливість", зокрема, щодо відмови приймати біженців.

Президент Польщі Анджей Дуда привітав Ольгу Токарчук з отриманням Нобелівської премії у Twitter. Втім, письменниця і журналістrf Енн Епплбаум зазначила, що нещодавно міністр культури Польщі хвалився, що не читав жодної книги Токарчук.

Хто такий Петер Хандке

Автор фото, Getty Images

Австрійський письменник Петер Хандке народився 1942 року в австрійській землі Каринтія.

"Протягом 50 років, підготувавши велику кількість творів у різних жанрах, лауреат з літератури 2019 року Петер Хандке зарекомендував себе як один із найвпливовіших письменників Європи після Другої світової війни", - йдеться у повідомленні нобелівського комітету.

У літературі пан Хандке дебютував в 1960-і роки. Він починав як авангардист, згодом почав писати в більш традиційному стилі, але водночас ключовим в його роботах була і залишилася мова як засіб сприйняття дійсності.

"Рецензенти завжди пишуть, що мої книги чудові, але їм не вистачає сюжету або інтриги. Мені не подобається інтрига. Це не мо ... Мова - це мова, і вона потрібна не для того, щоб висловлювати думку. Мова існує для того, щоб стати мовою великих книг", - говорив він в інтерв'ю New York Times.

Крім романів, оповідань, віршів і п'єс Хандке відомий кіносценаріями. Він багато співпрацював з німецьким режисером Вімом Вендерсом, один з перших повнометражних фільмів якого - "Страх воротаря перед одинадцятиметровим" - був знятий за однойменним романом Хандке.

Наступним результатом співпраці Хандке і Вендерса став фільм "Хибний рух", а найвідомішим - "Небо над Берліном", де він був одним з трьох сценаристів. Крім того, Хандке і сам зняв два фільми за власними сценаріями - "Жінка-лівша" і "Відсутність".

За межами літературного світу Хандке також відомий тим, що під час війни в Югославії підтримував Слободана Мілошевича (як і ще один нобелівський лауреат - британець Гарольд Пінтер). За цю підтримку письменника різко критикували у ЗМІ.

Серед тих, хто вже виступив з критикою на адресу рішення Нобелівського комітету, виявився словенський філософ Славой Жижек. "Премію отримала людина, яка захищає військові злочини", - цитує його слова газета Guardian.

Сам Хандке ще в 2006 році говорив в інтерв'ю New York Times, що в молодості мріяв про Нобелівську премію, але вважає, що через свою підтримку комуністичної Югославії ніколи її не отримає. І навіть тепер, уже коментуючи присудження премії, письменник сказав, що дуже здивований сміливості комітету.

До Хандке лауреатом Нобелівської премії формально була лише одна австрійська письменниця - Ельфріда Єлінек.

Стежте за нами в Telegram! Ми щодня надсилаємо добірку найкращих статей.