"В Україні ми роками граємо без зарплат" - африканські футболісти

  • Анастасія Дзюбак
  • для ВВС News Україна, Кропивницький
Футболісти з 30 африканських країн заявили, що їх ошукали

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Футболісти з 30 африканських країн заявили, що їх ошукали в Україні

Футболісти, які приїхали в Україну з кількох країн Африки скаржаться, що їх обдурив футбольний клуб з Кропивницького, і вони два роки не отримують зарплату.

Близько 30-ти футболістів з Кот-Д'Івуару, Гани, Гамбії, Буркіна-Фасо та Нігерії вийшли на пресконференцію, де заявили, що стали жертвами шахрайства з боку місцевого аматорського футбольного клубу "Олімпік".

Вони кажуть, що їм обіцяли зарплату, харчування, проживання, проте вони два роки не отримували грошей, а коли почали обурюватись, їм пригрозили депортацією.

В "Олімпіку" відкидають звинувачення і заявляють, що не мають платити гравцям зарплати.

"Була мрія стати великими футболістами"

Української чи російської мови футболісти не знають. Кажуть, з тренером спілкувались через гуглперекладач. А на тренуваннях їм або хтось перекладав, або українці показували приклад, а вони повторювали.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Стів Нчо Ковассі приїхав до України, щоб грати у футбол

"Кожен юний гравець в моїй країні мріє про кар'єру як у Дідьє Дрогба. Мрія стати великим футболістом є у багатьох", - каже один з футболістів на ім'я Стів Нчо Ковассі.

Він із Кот-Д'Івуару і чи не єдиний із команди знає англійську. Розповідає, що стати відомим футболістом - мрія багатьох хлопців у Африці. Саме вона і привела їх до України.

"Один менеджер в Африці, якому ми довіряли, дав нам контакти. Історії різні, але всі почали спілкування з представниками клубу через Facebook. Нам слали фото клубу, фото стадіону "Зірка". Ми вірили, бо бачили на Facebook, що останні два роки команда "Зірка" добре грала. Нам казали, що платитимуть, годуватимуть, а якщо ми себе добре покажемо, то згодом зможемо потрапити до більшого клубу Німеччини чи Польщі", - розповідає Стів.

Проте потрапили вони до клубу "Олімпік". Цей клуб виступає на аматорському чемпіонаті України з футболу. Склад команди - переважно футболісти з африканських країн.

Хтось з африканських футболістів у Кропивницькому вже два роки, хтось - пів року.

За гру в клубі брали гроші?

"Щоб моя мрія збулась, щоб сюди потрапити, я витратив багато грошей", - каже Стів.

Мова не лише про витрати на дорогу. Щорічно перед укладанням контракту, за словами гравців, вони платили тисячу доларів: як їм казали, 300 з них мали бути витрачені на оформлення документів та тимчасове проживання, а 700 - на їжу та кімнату. Ще по 200 доларів гравці мали платити щомісячно, але вже кілька місяців, як перестали це робити.

Вони показують контракти, де прописаний розмір заробітної плати: суми варіюються від 3 200 до 4 200 гривень на місяць. У когось контракт закінчується вже в жовтні, у когось - за кілька місяців.

Зараз змагання тривають, проте, кажуть гравці, під їхніми іменами грають інші - новачки з Африки. І така ситуація повторювалась багато разів. Стверджують, що у складі команди неодноразово з'являлись гравці, які насправді не грали, або взагалі вже залишили країну.

Підпис до фото,

Один із футболістів продемонстрував контракт, який, за його словами, він підписав із клубом

"Щось не влаштовує - вертайся в Африку"

Зараз футболісти живуть у готелі, за який за їхніми словами, платять самі. Так само самі купують продукти. Обіцяної "мінімалки" їм не платять, а виживають вони за кошти, які їм з дому присилають батьки.

Кажуть, спочатку не жалілись, бо потрапивши в чужу країну не знали її законів і були розгублені, а в той же час їх постійно обнадіювали.

"Нам обіцяли харчування, але годували лише місяць. Спершу нам не платили зарплату і казали, що згодом. Потім просили почекати, мовляв зараз будемо їхати в Польщу на матч і ви зможете себе показати. І ми так чекали, чекали. То мені родина гроші пришле і я допомагаю хлопцям. Наступного разу комусь іншому пришлють гроші - він допоможе мені і хлопцям. Так ми і жили", - каже Стів.

Проте згодом, коли футболісти все ж почали висловлювати претензії, тренер сказав, що просто розірве з ними контракт і вони будуть змушені повернутись додому.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Мікаель Нчо розповідає, як отримав травму на футболі. Його звинуватили у тому, що він не хоче грати

Футболісти жаліються, що не могли лікувати травми, які отримали на полі. Мікаель Нчо розповідає, що травмувавши меніск, просив тренера допомогти з лікуванням, але йому не допомогли, натомість звинуватили в тому, що він не хоче виходити на поле.

"Я пішов до лікаря. Гроші дали батьки. Лікар попросив набрати тренера, бо хотів повідомити про можливі ризики в процесі лікування. Він зателефонував тренеру, а той відповів: "Чого ви мені дзвоните? Не дзвони сюди більше", - каже Мікаель.

"Згодом нам просто сказали, якщо ви нещасливі - повертайтесь назад. Але чому? Ми очікували, що знайдемо клуб, де гратимемо на вищому рівні. Це наша мрія і пристрасть", - каже Стів.

Клуб відкидає звинувачення і погрожує судом

Тренером, а також почесним президентом клубу є Юрій Кєвліч. Він відомий тим, що був першим тренером Євгена Коноплянки.

"Це не мої футболісти. Це футболісти, яких я відрахував із команди. Хай що хочуть те і кажуть. Ми зробили все за правилами, а вони все вигадали. Ми - любительський, а не професійний клуб. Які до нас претензії? Вони приїхали до нас на стажування, просили, щоб ми їм допомогли з документами. Вони мені набридли. Вони - брехуни, що псують мою репутацію. Я буду подавати на них до суду, за те, що вони розповсюджують неправдиву інформацію", - каже пан Кєвліч.

Автор фото, ВВС

Каже, що в іноземців закінчився офіційний термін перебування в Україні і таким чином вони хочуть отримати статус біженців, що як гравці вони "не мають великої цінності", тому інші команди ними не цікавляться.

У ситуації зараз намагається розібратись Асоціація аматорського футболу України, адже "Олімпік" є членом їхньої асоціації.

Іноземці можуть грати в аматорських командах України, але надання житла і заплат гравцям не передбачається, кажуть в асоціації.

"Аматорський футбол не передбачає виплат гонорарів. Все, що команда може робити законно, це надати транспорт на змагання, стадіон, забезпечити харчуванням", - говорить перший віцепрезидент Асоціації Аматорського Футболу Олександр Каденко.

Автор фото, Фото Стіва Нчо Ковассі

Іноземці перебувають в Україні законно

Водночас у Міграційній службі Кіровоградської області повідомили, що іноземні гравці перебували в Україні легально. Підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання став трудовий договір.

Зараз футболісти звернулись із колективною заявою до поліції, а також планують повідомити про ситуацію консульства своїх країн.

Це не перша ситуація, коли у Кропивницькому іноземці жаліються на шахрайство.

У 2018 році 800 студентів медичного університету ледь не відрахували з університету нібито за несплату коштів за навчання, хоча вони і платили гроші.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!