Вибори в Канаді: Трюдо зберігає владу, але вже без більшості

Трюдо Копирайт изображения Getty Images

На виборах у Канаді Ліберальна партія прем'єра Джастіна Трюдо зберегла владу, проте втратила більшість у Палаті громад канадського парламенту.

Ці вибори вже назвали "референдумом для Трюдо", який чотири роки тому тріумфував на аналогічних перегонах, що дозволило його партії вперше з 2000 року отримати більшість і сформувати власний уряд.

Утім, ряд скандалів відчутно знизив рейтинг прем'єра і дав шанс його головним конкурентам з Консервативної партії сподіватися на перемогу і зміщення уряду Трюдо.

За останніми соціологічними опитуваннями, канадські ліберали та консерватори мали приблизно однакові рейтинги.

Однак вже перші підрахунки після виборів показали, що консерваторам не вдалося отримати ні відносної, ні абсолютної більшості у новому парламенті.

За кількістю голосів - 33% - ліберали таки поступилися консерваторам, які отримали підтримку 34,4% канадців, що прийшли на дільниці. 15,9% отримала соціал-демократична Нова демократична партія, 7,7% - Квебекський блок, який виступає за суверенітет франкомовної провінції Канади Квебеку, 6,5% - зелені.

Проте вибори в Канаді повністю проходять за мажоритарною системою, і кандидати лібералів були більш успішними в мажоритарних округах, ніж консерватори. Підрахунок голосів ще триває, але лібералам вже прогнозують 157 місць з 338 у Палаті громад, консерваторам - 121, Квебекському блоку - 32, Новій демократичній партії - 24, а зеленим - 3.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Джастін Трюдо залишається очільником уряду
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ліберали святкують перемогу

Для формування уряду більшості Джастіну Трюдо та його партії не вистачає 13 мандатів, то ж можна очікувати, що він намагатиметься сформувати коаліцію з меншими партіями, або сформує уряд меншості, якій буде залучати підтримку інших партій для підтримки кожного окремого законопроєкту.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Молодому лідеру консерваторів Ендрю Ширу вдалося суттєво покращити позиції партії, але не здобути перемогу
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Тому прихильники консерваторів засмучені

Наразі найбільш можливими є перемовини щодо створення коаліції з соціал-демократами з Нової демократичної партії. Проте її лідер Джагмет Сінгх може висунути ряд умов для співпраці, які стосуватимуться екологічної та соціальної політики і фокусуватимуться на її зміні вліво.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Лідер соціал-демократичної партії НДП Джагмет Сінгх може отримати "золоту акцію" при формуванні уряду

З "чудовою і важкою перемогою" Джастіна Трюдо вже привітав у своєму Twitter президент США Дональд Трамп.

Водночас, незалежно від фінальних результатів виборів та формату уряду, Канада, як прогнозують, не змінить політику щодо України - провідні канадські партії підтримують Київ у протистоянні російській агресії. Зокрема, щодо міжнародних санкцій проти Кремля за Крим і Донбас.

Детальніше про канадські вибори і причини падіння рейтингу Джастіна Трюдо читайте в огляді від BBC News Україна: Кінець "Трюдоманії"? Чому вибори в Канаді - це референдум щодо Джастіна Трюдо.

Хочете отримувати головні статті в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

Новини на цю ж тему