"Зоряний монстр": вчені виявили величезну чорну діру, якої не має існувати

Приблизно так виглядає виявлена чорна діра очима художника Копирайт изображения Getty Images
Image caption Приблизно так виглядає виявлена чорна діра очима художника

Китайські астрономи виявили в нашій галактиці чорну діру, саме існування якої не відповідає жодній з теорій зоряної еволюції. Її маса перевищує "гранично допустиму" щонайменше вдвічі.

Дивовижний об'єкт, що отримав назву LB-1, розташований приблизно в 15 тисячах світлових років від Землі і належить до чорних дір зоряної маси. Тобто це колишня зоря, яка вичерпала своє термоядерне паливо і різко стиснулася внаслідок дії власної гравітації.

Однак під час гравітаційного колапсу зоря вибухає, втрачаючи більшу частину своєї маси. Тому, згідно з чинними розрахунками, чорна діра, яка виникла внаслідок такого стиснення може бути важчою за Сонце не більш ніж у 20 разів.

Натомість маса LB-1 перевищує сонячну приблизно в 70 разів - і вчені не можуть пояснити, як таке можливо.

"Чорні діри такої маси взагалі не повинні існувати в нашій галактиці, згідно з більшістю усталених на сьогодні моделей еволюції зірок, - цитує Eurekalert професора Лю Цзифєй, провідного автора роботи. - LB-1 важить вдвічі більше, ніж ми вважали можливим. Тепер теоретикам доведеться неабияк постаратися, щоб пояснити, як вона сформувалася".

Поки що у китайських вчених є дві основні теорії.

Перша полягає в тому, що LB-1 утворилася не внаслідок гравітаційного колапсу однієї зірки, а в результаті злиття двох менш масивних чорних дір, існування яких можна пояснити в рамках чинних моделей.

Друга теорія полягає в тому, що після вибуху наднової велика частина викинутої матерії з якихось причин не була віднесена зоряним вітром (як це відбувається зазвичай), а впала назад на зірку, перетворивши її в чорну діру. У теорії таке можливо, але досі астрономи жодного разу не зустрічали подібних випадків.

Потрібно відзначити, що LB-1 аж ніяк не є найбільшою чорною дірою в принципі - а лише наймасивнішою у своєму класі. Надмасивні чорні діри можуть бути важчими за Сонце в мільярди разів, однак у них зовсім інший механізм формування.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Також на цю тему

Новини на цю ж тему