Росія до Нового року заплатить Україні $2,9 млрд - Оржель

Міністр енергетики Олексій Оржель та виконавчий директор НАК «Нафтогаз Україним» Юрій Вітренко розповіли, про що домовилися з Росією на тристоронніх переговорах

Автор фото, EPA

Підпис до фото,

Міністр енергетики Олексій Оржель та виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко розповіли, про що домовилися з Росією на тристоронніх переговорах

Новий договір про газовий транзит між "Нафтогазом" і "Газпромом" буде підписано до Нового року, і - в разі виконання всіх домовленостей - російська компанія заплатить Україні відсуджені в Стокгольмі 2,9 млрд доларів.

Про це на брифінгу в Києві за підсумками тристоронніх газових переговорів заявили міністр енергетики Олексій Оржель і виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

За їхніми словами, Україна і Росія домовилися про гарантовані обсяги транзиту російського газу на найближчі п'ять років із можливістю продовження дії угоди на 10 років.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Про принципи домовилися - транзит буде за європейськими правилами

Обидва урядовці наголошували на тому, що українська делегація не поступилася національними інтересами в газовій сфері і не відмовилася від перемоги в міжнародному арбітражі.

Транзит буде

Транзит буде, заявив міністр енергетики і додав, що це буде можливо за умови виконання досягнутих на переговорах пакетних домовленостей.

"Важливо, що величина, яка зафіксована по Стокгольмському арбітражу, буде виплачена грошима, якщо ми всі реалізуємо відповідні позиції, пакетні, ще до Нового року. Україна, безпосередньо компанія НАК "Нафтогаз України", отримає майже 2,9 мільярда доларів за рішенням Стокгольму", - сказав він.

За його словами, учасники переговорів погодили гарантовані обсяги газового транзиту через ГТС України на п'ять років: 65 млдр кубометрів наступного року і по 40 млрд упродовж наступних чотирьох років.

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

Труднощі перекладу: тристоронні переговори 19 грудня в Берліні тривали багато годин

Олексій Оржель каже, що російська делегація визнала слушність українських вимог про те, що тарифи за транзит газу мають зростати, виходячи з обсягів і керуючись європейськими методологіями визначення тарифів, кінцеві тарифи, за його словами, визначить регулятор.

Вовки ситі?

Пакетне рішення, за його словами, означає перегляд позицій щодо майбутніх арбітражів.

Обидва урядовці наголошували на досягненнях переговорів і уникали питань про те, чим довелося поступитися українській стороні в обмін на нову домовленість із Газпромом.

Зі свого боку, виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко додав, що учасники газових переговорів напружено працюватимуть, щоб нову газову угоду підписати до 29 грудня.

"Ми зробили практично неможливі речі: анбандлінг, домовилися про обсяги транзиту і забезпечили стабільність українського і європейських ринків", - сказав Олексій Оржель.

Обидва урядовці наголошували, що домовитися з росіянами про нову газову угоду Україні допомогла підтримка європейських партнерів і США, які запровадили нові санкції проти будівництва другої гілки газогону "Північний потік" в обхід України.

Росія підтверджує

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

Олексій Міллер підтвердив, що Росія виконає рішення арбітражу і заплатить Україні

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

"Газпром" виконає рішення Стокгольмського арбітражу на користь української компанії "Нафтогаз", підтвердив голова правління російської газової монополії Олексій Міллер.

У двох рішеннях взимку 2017-2018 року Стокгольмський арбітраж визнав, що українська сторона заборгувала "Газпрому" 2 млрд доларів за поставлений, але не оплачений газ, однак російська монополія заборгувала операторам українських трубопроводів 4,6 млрд за транзит.

В кінці листопада нинішнього року шведський апеляційний суд залишив в силі ці рішення, з яких випливало, що "Газпром" зобов'язаний сплатити різницю в 2,6 млрд доларів.

Представник "Газпрому" в суботу підтвердив, що з урахуванням пені компанія заплатить 2,9 млрд доларів, платіж відбудеться до 29 грудня.

Міллер звернув увагу, що ця виплата є елементом угоди про врегулювання взаємних претензій, яку сторони підписали напередодні в Мінську.

"Угода про врегулювання передбачає відмову від нових претензій, відкликання арбітражних і судових позовів, за якими немає остаточних рішень, виплату за прийнятим остаточного рішення Стокгольмського арбітражу", - цитує очільника "Газпрому" агентство Інтерфакс.

"Кватирка можливостей"

А віце-прем'єр Росії Дмитро Козак сказав, що домовленості щодо газового транзиту засвідчили здатність обох країн досягати згоди, незважаючи на складні взаємини.

За його словами, це "кватирка можливостей" для подальшої співпраці.

"Ми вчора, коли закінчили переговори, підписали (протокол - Ред.), я сказав, що ми відкрили "кватирку можливостей"... Давайте зробимо все можливе, щоб ця кватирка стала дверима - такою широкою, щоб ми могли - у нас є багато питань, якщо діяти прагматично і конструктивно, при наявності політичної волі, якщо не шарахатися з однієї крайності в іншу, як часто буває, то можна спокійно знайти рішення в інтересі і російських, і українських громадян", - заявив Козак.

Він сказав, що "українська делегація - молодці", і додав, що без координації помічника президента Зеленського Андрія Єрмака домовленість щодо газового транзиту була б неможлива.

Водночас в Україні критики мирової угоди з російською стороною звертають увагу на те, що сума потенційних виграшів у міжнародних судах у кілька разів перевищує суму, яку росіяни погодилися сплатити за рішенням стогкольмського арбітражу.