Правитель Дубаю викрав власних доньок і погрожував дружині - суд

Шейх Аль-Мактум із дружиною, принцесою Хайєю

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

Шейх Аль Мактум із дружиною, принцесою Хайєю

Викрадення, примусове повернення в Об'єднані Арабські Емірати і кампанія із залякування - у цьому Верховний суд Британії визнав винним мільярдера, прем'єра ОАЕ та еміра Дубаю шейха Мохаммеда бін Рашида Аль Мактума.

Сам емір наполягав, аби деталі справи не публікували у відкритому доступі. Проте його скаргу відхилили, вирішивши, що ця інформація становить суспільний інтерес.

Суд також вирішив, що шейх "не був відкритим та чесним перед судом".

Гучна справа, яка розглядалася близько восьми місяців, стосувалася конфлікту між Аль Мактумом і його дружиною - принцесою Хайєю, яка минулого року втекла з Дубая разом із двома дітьми.

Своїх друзів вона повідомила, що непокоїться за безпеку та життя.

Вислухавши свідків та вивчивши докази, суд дійшов висновку, що шейх Аль Мактум несе відповідальність за викрадення і примусове повернення двох своїх доньок.

  • Одна із них - принцеса Шамса аль Мактум втекла з сімейного маєтку у Британії в графстві Суррей у 2000 році, але пізніше агенти шейха Аль Мактума знайшли її в іншому графстві, нібито вкололи їй заспокійливе і проти її волі повернули до ОАЕ, де вона утримується й досі. Прохання поліції Кембриджшира відвідати Дубай в рамках розслідування влада ОАЕ відхилила.
  • Інша донька шейха, Латіфа бін Мохаммед Аль Мактум, здійснила дві невдалі спроби втекти від батька - у 2002 та 2018 роках. Після першої вона утримувалася в полоні в Дубаї понад три роки. Після другої її знайшли в Індії і силоміць повернули до Дубая, де вона й досі лишається під домашнім арештом. Суддя визнав правдивими твердження про фізичне насильство шейха Аль Мактума щодо принцеси Латіфи.

Суд також дійшов висновку, що шейх продовжує утримувати обох жінок в "режимі позбавлення волі".

Чому принцеса Хайя втекла з ОАЕ?

45-річна принцеса Хайя, донька колишнього короля Йорданії Хусейна, одружилася з шейхом Аль Мактумом у 2004 році, ставши його шостою і наймолодшою дружиною.

У подружжя є двоє неповнолітніх дітей - 7 і 11 років.

70-річний шейх є мільярдером та власником конюшень Godolphin. Вважається, що в нього 23 дитини від різних дружин.

Минулого року стало відомо, що принцеса Хайя спочатку втекла до Німеччини, щоб отримати притулок, але в липні з'ясувалося, що вона живе в центрі Лондона.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Єлизавета II і шейх Аль Мактум

Вона попросила британський суд про спеціальні ухвали щодо опіки над її дітьми, з якими вона покинула ОАЕ, про захист від примусового шлюбу та насильства.

Втеча принцеси Хайї здається досить незвичайною подією - хоча б тому, що Об'єднані Арабські Емірати вважаються країною з більш демократичним режимом у порівнянні з іншими країнами Аравійського півострова. Крім того, в ОАЕ працюють і живуть багато іноземців, в тому числі і громадяни західних країн.

Що ж змусило її до втечі?

Джерела, близькі до самої принцеси, розповідали, що бажання втекти з'явилося в неї, коли вона дізналася подробиці примусового повернення в Дубай Латіфи - доньки шейха від іншого шлюбу. Ці подробиці принцесу Хайю начебто налякали.

Що сталося з принцесою Латіфою?

33-річна принцеса Латіфа - донька правителя Дубая і Хуріі Ахмед аль-Маашей з Алжиру.

Перед втечею, яку вона готувала понад п'ять років, принцеса Латіфа записала відео, яке було опубліковано вже після того, як вона покинула ОАЕ.

На відео вона звинувачує батька в жорстокому поводженні з нею, її сестрою Шамсі та іншими родичками.

Вона також розповіла про своє трирічне ув'язнення після першої спроби втечі у 16-річному віці, про побиття, тривале утримання в темному приміщенні, відмову надати їй засоби гігієни.

У лютому 2018 принцеса Латіфа спробувала втекти за допомогою своєї подруги, громадянки Фінляндії, і колишнього агента військової розвідки Франції.

Троє вирушили на яхті "Ностромо" з Оману в Індію, однак у 80 км від узбережжя індійського штату Гоа яхту захопили озброєні люди. Принцесу проти її волі повернули в Дубай, про її долю і місцеперебування довгий час нічого не було відомо.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Принцеса Латіфа активно займалася спортом

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

У вересні, через пів року після спроби втечі принцеси і її повернення на батьківщину, організація Amnesty International зажадала від уряду ОАЕ оприлюднити інформацію про долю принцеси.

Також правозахисники попросили уряд Індії розслідувати роль сил безпеки країни і чиновників, причетних до захоплення яхти "Ностромо".

У відповідь на ці вимоги у грудні 2018 року влада ОАЕ опублікувала фото Латіфи разом з колишнім президентом Ірландії Мері Робінсон.

В інтерв'ю BBC Radio 4 пані Робінсон відгукнулася про Латіфу як про дівчину, яка трохи не в собі. За її словами, принцеса стверджувала, що шкодує про те, що зняла відео, де вона заявляла про насильство в сім'ї.

Експрезидент Ірландії повідомила, що про принцесу дбають родичі і вона отримує необхідне лікування.

Цікаво, що ініціатором цієї зустрічі з Мері Робінсон була принцеса Хайя, яка спочатку в історії з Латіфою підтримувала офіційну версію Дубая.

Після публікації фотографій принцеси з Робінсон правозахисники і критики влади ОАЕ звинуватили експрезидента Ірландії в тому, що вона виконує волю шейха Мухаммеда.

Крім того, друзі Латіфи наполягали, що до втечі принцеса була при здоровому глузді, а її нинішній стан може бути результатом тривалого утримання в ув'язненні або примусового лікування.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Зустріч Мері Робінсон з принцесою Латіфою після її примусового повернення в ОАЕ лише додала питань щодо того, що сталося з дівчиною за кілька місяців

За словами джерела BBC, незабаром після цієї зустрічі з Мері Робінсон принцесі Хайї стали відомі деякі страшні подробиці, пов'язані з поверненням принцеси Латіфи.

Через це вона зіткнулася з ворожим ставленням і тиском з боку родичів і членів великої родини її чоловіка.

За даними джерела, з того моменту принцеса Хайя більше не відчувала себе в безпеці в ОАЕ і побоювалася за своє життя, вона також думає, що її можуть викрасти і насильно, як і принцесу Латіфу, повернути в ОАЕ.

Посольство ОАЕ в Лондоні відмовляється коментувати інформацію про втечу принцеси Хайї, називаючи це "особистою справою" двох людей.

Задовго до Латіфи та Хайї, у 2000 році інша донька шейха Мухаммеда - 19-річна Шамса аль Мактум втекла з будинку родини у британському графстві Суррей. Через рік її знайшли в Кембриджі та повернули в ОАЕ. Цю історію широко висвітлювали ЗМІ.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber.