"Кузьма" - Герой України. Чому це обурює багатьох у соцмережах

Андрій Кузьменко

Автор фото, УНІАН

17 серпня - день народження Андрія Кузьменка, "Кузьми" з легендарного гурту "Скрябін" та телеведучого багатьох проєктів.

Він загинув у автомобільній аварії більше п'яти років тому.

Сьогодні президент Володимир Зеленський присвоїв Андрію Кузьменку звання Герой України (посмертно) - найвищу державну відзнаку.

За що нагородили

"Звання Герой України присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення", - говориться у законі про державні нагороди.

В указі президента Зеленського вказано, що Андрій Кузьменко отримав звання за "визначні особисті заслуги у формуванні вітчизняного культурного простору, вагомий внесок у розвиток національного музичного мистецтва, багаторічну плідну творчу та громадську діяльність".

Автор фото, УНІАН

Підпис до фото,

Артист загинув у автомобільній аварії в лютому 2015 року - його джип врізався у молоковоз

Володимир Зеленський також додав, що загиблий музикант з початком війни на Донбасі регулярно їздив на Схід і допомагав українським військовим.

"Кузьма й сам був справжнім захисником України. Воїном слова. Його зброя - ручка, папір та мікрофон. Піснею він зцілював душу, словом - заряджав на боротьбу. За сильну, квітучу та непереможну Україну", - відзначив глава держави.

Що пригадують музиканту

Утім, ця новина викликала обурення у частини українського Facebook.

Аргументів у противників нагородження артиста було одразу декілька.

Перш за все, опоненти не погодилися з тим, що найвищу державну відзнаку під час війни видали не військовому, а музиканту.

"Давати звання Герой України якомусь незрозумілому співаку ("Кузьма") і особливо під час війни - це дискредитувати це звання, яке декотрими виборюється в боях", - вважає ветеран батальйону "Артемівськ", донеччанин Віталій Овчаренко.

Волонтер Олександр Карпюк (Serg Marco) пригадує тих, кого нещодавно нагороджували таким званням посмертно: двох бійців "Альфи" СБУ Дмитра Каплунова і Дениса Волочаєва, які підірвалися на Донбасі під час бойового завдання, а також Василя Сліпака - співака і добровольця, що загинув від кулі снайпера також на Сході України.

"Чомусь "Кузьма" в цьому списку видається зайвим, ні?" - запитує волонтер.

Боєць Нацгвардії з ніком "Харитін Старський" пригадав вислови Андрія Кузьменка з одного з його останніх інтерв'ю: "Антитерористична операція не може тривати рік. Зрозуміло, що це є війна. Війною її ніхто не називає. З якого приводу країна має мобілізувати людей на антитерористичну операцію?"

Крім того, "Кузьмі" згадали і його участь в агітаційних концертах на підтримку Віктора Януковича під час виборів 2004 року, що завершилися першим Майданом.

Через підтримку провладного кандидата у гурті "Скрябін" тоді стався конфлікт і розкол у першому складі, який більшість прихильників гурту вважають культовим на ранній українській електронній сцені.

У цьому контексті блогер Віктор Трегубов називає Андрія Кузьменка "скиглієм, який не забуває про особистий інтерес".

А громадський активіст Валентин Красноперов вважає, що "Кузьма" насправді діяв щиро і безкорисно, але не надто гарно розбирався у ситуації: "Людина була з постійним бажанням щось комусь сказати. Яка відчувала, що щось не правильно, але як правильно так і не зрозуміла. Постійно обираючи гірше".

"Кузьма" б здивувався

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Утім, далеко не всі сприйняли посмертну відзнаку Андрія Кузьменка негативно.

"Я не знаю тих причин, які завадили попередньому керівництву держави не дати "героя" Кузьмі. Це не важливо. Важливо, що визнання відбулось хай і з запізненням", - пише політолог Микола Мельник.

За його словами, музикант, хоч і помилявся, "але він був справжнім".

"І я не знаю, як довго би сам Кузьма нас всіх тролив, за наше прагнення його нагородити, і не знаю чи взяв би він взагалі нагороди з рук українських Президентів. Але особисто я задоволений тим, що хоча б і посмертно, але Україна починає визнавати своїх героїв", - додає Микола Мельник.

А журналіст-розслідувач Денис Бігус вважає, що це нагородження в українських реаліях більше говорить про час і тенденції, в яких воно відбувається, про тих, хто нагороджує, але нічого не говорить про того, кого власне нагороджують.

"Важко уявити, що у Звягільського, Філарета, Шухевича, Бойка, Брюховецького, Богуслаєва, Сліпака, а тепер і "Кузьми" - є щось спільне", - пише журналіст.

"Мені здається, що "Кузьма" дуже здивувався б такому повороту долі, звичайно", - припускає Денис Бігус.

17 серпня Андрію Кузьменку виповнилося б 52 роки.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!