Щоб розвезти вакцину від Covid-19 по світу "знадобиться 8000 великих транспортних літаків"

Shipping a coronavirus vaccine around the world will be the "largest transport challenge ever"

Автор фото, Getty Images

Коли вакцину від коронавірусу таки створять, її треба буде розповсюдити по всьому світу. Це може стати "найбільшим транспортним викликом" в історії, кажуть у Міжнародній асоціації повітряного транспорту (IATA).

Там підрахували, що така операція еквівалентна використанню 8 000 бортів Boeing 747 - так званих "літаків-велетнів" - Jumbo Jet.

Хоча вакцини від Covid-19 ще немає, фахівці IATA вже працюють з авіакомпаніями, аеропортами, міжнародними та національними відомствами з охорони здоров'я та фармацевтичними компаніями над спільним планом доставки ліків.

При розробці цього плану фахівці виходять з того, що для однієї людини буде потрібна одна доза вакцини.

"Безпечна доставка вакцини від Covid-19 стане місією століття для світової індустрії авіаперевезень. І вона не відбудеться без ретельного планування. Час для такого планування - саме зараз," - заявив голова IATA Олександр де Жуніяк.

Попри те, що більшість авіакомпаній через карантинні обмеження вже переорієнтувалися на перевезення вантажів, а не пасажирів, доставка вакцини може бути більш складною справою.

Для цього підійдуть не усі літаки, а лише ті, де можна підтримувати температуру від 2 до 8 градусів за Цельсієм, що є звичайною температурою для транспортування ліків. Проте для перевезення деяких вакцин може знадобитися температура нижче нуля градусів, а це автоматично виключить з операції ще більше літаків.

Рейси до певних частин світу, зокрема, до південно-східної Азії, будуть критично важливими, адже у цьому регіоні мало потужностей для виробництва вакцини.

Разом із тим, у IATA одразу кажуть, що розповсюдження вакцини в Африці поки що виглядає "неможливим" завданням, враховуючи брак відповідних літаків, розміри регіону та складності на кордонах багатьох країн континенту.

Автор фото, AirAsia

Військова точність

Така транспортна операція потребуватиме "майже військової точності", а також цілої мережі об'єктів із морозильним обладнанням, де можна було б зберігати доставлені партії вакцини.

Наразі на перших стадіях розробки перебувають близько 140 видів вакцин, і близько двох десятків вже проходять клінічне тестування на людях.

В IATA закликають уряди по всьому світу вже зараз почати планувати, аби бути готовими отримати і правильно розповсюдити вакцину, коли вона з'явиться.

Крім жорстких вимог щодо температурних режимів при транспортуванні та розповсюдженні вакцини, варто подумати і про безпеку.

"Вакцини будуть дуже коштовним товаром. Треба вже зараз розробити план, аби транспортування і зберігання вакцини було убезпечено від несанкціонованого доступу та крадіжок", - наголосили в IATA.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!