Які країни не визнали інавгурацію Лукашенка. Список

Лукашенко

Автор фото, Getty Images

23 вересня у Мінську відбулась таємна церемонія інавгурації Олександра Лукашенка. Як на це відреагувала міжнародна спільнота?

Україна

Українську позицію напередодні ввечері озвучив очільник МЗС Дмитро Кулеба - за його словами, "інавгурація" Лукашенка не робить його легітимним президентом Білорусі.

"Україна ніколи жодним чином не втручалася у внутрішні справи Білорусі й завжди підтримуватиме білоруський народ. З огляду на хід виборчої кампанії у Білорусі та подальші події, сьогоднішня "інавгурація" О. Лукашенка не означає його визнання легітимним главою Білоруської держави", - написав пан міністр.

США

У Сполучених штатах після звістки про таємну інавгурацію Лукашенка також заявили, що не вважають його легітимним президентом Білорусі.

"Вибори 9 серпня не були ані вільними, ані справедливими. Оголошені результати виборів були сфальсифіковані й нелегітимні. США не можуть вважати Олександра Лукашенка законно обраним лідером Білорусі", - йдеться в заяві Державного департаменту США.

Німеччина

Офіційний представник уряду Німеччини Штефан Зайберт зазначив, що показовим є вже сам факт того, що церемонія інавгурації проходила таємно.

За словами Зайберта, вибори в Білорусі "взагалі не відповідали навіть мінімальним демократичним вимогам - вони не були ані чесними, ані вільними".

Саме тому, додав Зайберт, і після церемонії інавгурації не може йтися про політичну легітимацію Лукашенка, що було б умовою для визнання його легітимним президентом Білорусі.

Велика Британія

Схожу позицію висловив і глава британського МЗС Домінік Рааб.

"Таємна інавгурація Лукашенка, яка сьогодні пройшла в Мінську, ще більше підриває його репутацію. Його сфальсифіковані вибори були обманом білоруського народу".

Канада

Засудив інавгурацію і міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіпп Шампань. За його словами, Лукашенко не має достатньої легітимності, аби вважатися демократично обраним лідером.

Хто ще

Зі схожими заявами наразі виступили ще принаймні 7 країн Європейського союзу:

  • Данія
  • Словаччина
  • Чехія
  • Польща
  • Естонія
  • Латвія
  • Литва

"Президентські вибори в Білорусі не були вільними і справедливими. Результат виборів незаконний. Жодна церемонія - помпезна чи секретна - не змінить цього беззаперечного факту і не створить ілюзію законності. Я закликаю організувати нові президентські вибори", - заявив президент Литви Гітанас Науседа.

Заява ЄС

Зранку в четвер також з'явилася заява представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля.

У ній йдеться, що ЄС не визнає легітимність Олександра Лукашенка і закликає до проведення нових вільних президентських виборів.

Боррель нагадав позицію Євросоюзу про те, що вибори, які пройшли на початку серпня, не були вільними та справедливими і що ЄС "не визнає їхніх фальсифікованих результатів".

"Так звана "інавгурація" 23 вересня 2020 року та новий мандат, на який претендує Олександр Лукашенко, не мають жодної демократичної легітимності", - йдеться в заяві.

Вітання з Туркменістану

Станом на ранок 24 вересня відомо, що з інавгурацією Олександра Лукашенка поки привітав лише президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов.

Натомість прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков не зміг відповісти на питання, чи вітатиме Лукашенка Володимир Путін.

"Не можу сказати. Зазвичай з інавгурацією, звісно, бувають у протокольному порядку якісь вітання. Можливо, він вирішить зателефонувати. Наразі я не маю такої інформації. Але ще раз хочу нагадати, що президент Путін вітав Лукашенка з обранням", - заявив Пєсков.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber.