Коронавірус, який не минає. Чому деякі люди не одужують місяцями

Жінка

Автор фото, Getty Images

Для переважної більшості людей Covid-19 - це короткочасне й легке захворювання. Проте є й ті, хто бореться із його симптомами, такими як постійна втома і проблеми з диханням, місяцями.

Цей стан іноді називають "тривалим ковідом". Історії про людей, які почуваються виснаженими навіть після короткої прогулянки, стають все поширенішими.

Увага лікарів досі була зосереджена на порятунку життів людей, які важко переносять Covid-19, але фахівці дедалі частіше говорять про довгострокові наслідки захворювання.

Наразі навіть деякі базові запитання, наприклад, чому деякі люди хворіють місяцями або чи всі ковідні пацієнти одужують повністю, пронизані невизначеністю.

Що таке "тривалий ковід"?

Станом на зараз не існує медичного визначення "тривалого ковіду" - як і чіткого переліку його симптомів. Двоє людей із цим станом можуть мати дуже різний досвід.

Проте найпоширенішою його особливістю є постійна й виснажлива втома.

Серед інших симптомів - задишка, кашель, біль у суглобах і м'язах, проблеми зі слухом і зором, втрата нюху й смаку, а також проблеми з серцем, нирками та кишківником.

До цього інколи додаються проблеми з психічним здоров'ям, зокрема депресія та тривога.

Усе це може зруйнувати життя людей.

"Втома, яку я відчував, - не схожа ні на що, з чим я стикався раніше", - розповідає Джейд Грей-Крісті.

"Тривалий ковід" загрожує не лише тим, хто важко переносив хворобу і відновлюється після реанімації. "Мішенню" можуть стати навіть ті люди, які перехворіли на Covid у легкій формі.

"У нас немає жодних сумнівів, що "тривалий ковід" існує", - сказав BBC професор Девід Стрейн із Університету Ексетера.

У рамках дослідження, в якому взяли участь 143 пацієнти найбільшої лікарні Риму, фахівці тривалий час слідкували за їхнім станом після виписки.

З'ясувалося, що 87% пацієнтів мали принаймні один із симптомів захворювання навіть через два місяці. Понад половина продовжувала відчувати втому.

Дані додатку Covid Symptom Tracker, яким користуються близько 4 мільйонів британців, свідчать, що 12% людей мали певні симптоми навіть через 30 днів.

Чому виникає "тривалий ковід"?

Версій багато, але остаточної відповіді немає. Можливо, вірусу вдається залишатися в окремих ділянках організму.

Також є припущення, що після коронавірусу імунна система не встигає нормалізуватися і саме це призводить до погіршення здоров'я.

Відомо, що інфекція може певним чином впливати на функціонування внутрішніх органів, а також на процеси метаболізму. Зафіксовані випадки, коли внаслідок Covid-19 у пацієнтів розвивався діабет.

Автор фото, Unsplash

Поствірусна втома і поствірусний кашель достатньо поширені - мабуть, багато хто мав інфекцію, наслідки якої тривали довго.

Приміром, приблизно в кожного десятого хворого на інфекційний мононуклеоз спостерігається втома, яка триває місяцями.

Водночас професор Брайтлінг із Університету Лестера припускає, що "Covid-19, здається, має більш далекосяжні симптоми, і від них страждає набагато більше людей".

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!