Путін заборонить порівнювати СРСР та нацистську Німеччину. За це ображався на Зеленського

Путін

Автор фото, Reuters

Президент Росії Володимир Путін запропонував Держдумі підготувати до весняної сесії законопроєкт, який забороняє публічно ототожнювати ролі СРСР і нацистської Німеччини у Другій світовій війні. Про це йдеться у переліку доручень, опублікованому на сайті Кремля за підсумками засідання президентської ради з культури і мистецтва.

Засідання ради відбулося 27 жовтня 2020 року. На ньому очільниця думського комітету з культури Олена Ямпільська заявила, що в Росії публікують і є популярними серед молоді книги, в яких порівнюють дії солдатів Червоної армії та нацистської Німеччини, і запропонувала це заборонити.

"Мені здається, у нас є моральне право посилювати закон, коли йдеться про паплюження нашої історичної пам'яті", - заявила Ямпільська.

Путін з позицією Ямпільської погодився. "Потрібно акуратно, звичайно, але зробити. Але якщо в деяких країнах за заперечення геноциду вірмен передбачено кримінальне покарання, нам сам Бог велів, напевно, застосувати відповідні механізми для захисту зовсім нещодавнього минулого", - сказав тоді він.

Путін і війна

Путін неодноразово заявляв про спроби "переписати історію" і спотворити правду про Велику Вітчизняну війну.

У вересні він провів відкритий урок для школярів, на якому заявив, що людей, які "погоджуються з ініціаторами переписування історії" можна називати "сучасними колабораціоністами".

У червні минулого року Путін опублікував в журналі National Interest статтю про Другу світову війну. Відповідальність за початок війни він поклав на провідні світові держави.

У цій статті Путін, зокрема, нагадував про резолюцію Європарламенту, яка, за його словами, "прямо звинувачує СРСР разом з нацистською Німеччиною в розв'язанні Другої світової війни", і сперечався з думкою про те, що до початку Другої світової війни призвів дводенний візит в Москву міністра закордонних справ нацистів Ріббентропа.

23 серпня 1939 року Радянський Союз підписав Договір про ненапад з Німеччиною, також відомий як пакт Молотова-Ріббентропа.

"Фактично зробив це останнім з країн Європи, причому на тлі реальної небезпеки зіткнутися з війною на два фронти - з Німеччиною на заході і з Японією на сході, - писав Путін. - Разом з тим інші держави вважають за краще не згадувати про угоди, де стоять підписи нацистів і західних політиків".

Крім того, в своїй статті Путін цитував посла Польщі в Німеччині Юзефа Липського, який, за його словами, нібито сказав у розмові з Гітлером 20 вересня 1938 року: "За вирішення єврейського питання ми [поляки] поставимо йому ... прекрасний пам'ятник у Варшаві "(це фраза була опублікована в радянських джерелах).

У грудні 2019 року Путін на колегії міністерства оборони називав Липського антисемітом і також говорив про пам'ятник.

"Сволота, свиня антисемітська, по-іншому сказати не можна. Він повністю солідаризувався з Гітлером в його антисемітських настроях і, ба більше, за знущання над єврейським народом обіцяв йому поставити пам'ятник у Варшаві", - говорив Путін.

Очільниця Союзу єврейських громад в Польщі Клара Колодзейська-Полтин і головний рабин Польщі Михайло Шудріх назвали "безвідповідальними" звинувачення в антисемітизмі на адресу Липського, оскільки ці звинувачення будувалися на "єдиному реченні, вирваному з контексту".

"Так, пакт Молотова - Ріббентропа ....він був підписаний, і там був секретний так званий договір про розподіл сфер впливу. А чим займалися європейські країни до цього? Тим самим, - казав Путін в грудні 2019 року. - Починаючи з 1938 року, коли Гітлер висунув свої претензії на частину Чехословаччини, Велика Британія, Франція здали свого союзника, хоча у них був договір з Францією про взаємодопомогу, і надали Гітлеру можливість захопити частину Чехословаччини. Але що зробили інші держави, та ж сама Польща? Вони фактично вступили у змову з Гітлером".

Критика "махрової русофобії" Зеленського

Раніше об'єктом критики російської влади стала промова президента України Зеленського про причини війни.

27 січня 2020 року Зеленський відвідав Польщу, де вшановували жертв Голокосту з нагоди 75-річчя звільнення концтабору Аушвіц.

Виступаючи разом з президентом Польщі Анджеєм Дудою, Зеленський виголосив промову, яку із захопленням зустріли в Україні. Навіть відверті критики президента з табору експрезидента Петра Порошенка, як от колишній директор Інституту нацпам'яті Володимир В'ятрович.

Автор фото, President.gov.ua

Зеленський згадав про роль українців-червоноармійців у визволенні концтабору та українців, які рятували євреїв під час Голокосту.

І в кінці поставив жирну крапку:

"Польща та польський народ першими відчули на собі наслідки змови тоталітарних режимів. Це призвело до початку Другої світової війни та дозволило нацистам запустити смертоносний маховик Голокосту", - заявив пан Зеленський.

Він не згадав про пакт Молотова-Ріббентропа, проте всі зрозуміли, що саме його мав на увазі.

І саме цей пакт та секретний протокол про поділ Польщі та сфер впливу у Східній Європі, укладений в серпні 1939 року між СРСР та Німеччиною, як визнають у Європі, став спусковим механізмом початку Другої світової війни.

В Україні з 2015 року діє закон про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів, і заява Зеленського відповідала цьому закону.

Оточення Путіна негативно відреагувало на слова президента України.

"Пан Зеленський все більше і більше занурюється в ідеї українського націоналізму", - заявив директор Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін, який є керівником Російського історичного товариства.

Йому найбільше не сподобалось, що Зеленський згадав про роль українців у визволенні Аушвіцу і про військову частину, названу на честь Львова.

"Зовсім забуває про те, за яким принципом називались частини Червоної армії - за принципом географічного місця, де та чи інша частина сформувалась, або, починаючи з 1943 року, за географічним напрямком головних ударів", - додав Наришкін.

Згодом речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков назвав заяву Зеленського про причетність СРСР до розв'язання Другої світової війни "помилковою" та "образливою".

"Ми категорично не згодні з цією заявою. В ній президент України солідаризувався з дуже помилковою, на наше переконання, точкою зору польського керівництва і солідаризується з точкою зору, яка є образливою для десятків мільйонів росіян і громадян країн СНД, чиї батьки, діди та родичі віддали життя за звільнення Європи і Польщі від фашизму", - заявив пан Пєсков.

За цими двома заявами пішов справжній вал засудження Зеленського з боку російських політиків.

Колишня українська прокурор в Криму Наталя Поклонська, яка перейшла на бік Росії і зараз є членом Державної Думи, назвала заяву Зеленського "уроком махрової русофобії".

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!