Свято на братській могилі: на чиєму похованні поставили сцену до Дня незалежності

Пам'ятник

Автор фото, Володимир Прокопів / shukach.com

Підпис до фото,

Сцену в Маріїнському парку поставили на могилі, де на початку ХХ століття поховали сотні людей - більшовиків та їхніх супротвників з УНР

Організатори святкування Дня незалежності в Києві встановили сцену прямо на місці братської могили сотень людей, які загинули під час Української революції 1917-1921 років.

Про сцену повідомив заступник голови КМДА і голова фракції "Європейської солідарності" в Київраді Володимир Прокопів.

Пізніше стало відомо, щу тут запланований концерт італійського тенора Андреа Бочеллі.

Організатори заходи назвали критику на свою адресу "маніпуляцією" зі сторони Прокопіва, адже немає підтверджень, що поховання були саме тут.

"Не бентежило"?

Автор фото, Володимир Прокопів

"Цікаво, чи виконавців нічого не бентежило, коли на могилах встановлювали сцену?" - запитав він.

"Проблема навіть не у формальних дозволах, а в тому, що монтажні роботи відбувалися прямо на братському похованні учасників революції 1917-1921 років. Це поховання є в реєстрі нерухомих пам'яток", - додав Володимир Прокопів.

Автор фото, Володимир Прокопів

"Зверніть увагу на фото - сцена стоїть просто таки на пам'ятному знаку. Не хочеться моралізувати, але хіба не можна було встановити сцену в іншому місці?" - резюмував київський чиновник.

Щоправда, на самому меморіалі таблички зараз немає.

Автор фото, Тамара Горіха Зерня

"Тобто там під плитою трупи, а над ними буде сцена. Я вже реально боюся цих некрофілів. Ніколи не вгадаєш, що вони знову придумають", - обурилася письменниця Тамара Горіха Зерня.

Під час мітингів опозиції біля Верховної Ради поруч з цим місцем також періодично встановлювали сцени, але їх не монтували одразу на монументі.

Що це за пам'ятник

Автор фото, shukach.com / Granit

Підпис до фото,

Раніше напис про поховання на монументі був

Цей пам'ятник у 1930-х роках встановила радянська влада у вигляді гранітної урни з меморіальною табличкою.

На ній було написано російською: "Героям Великої Жовтневої Соціалістичної Революції - робітникам і солдатам, які загинули смертю хоробрих у боях за владу Рад 11-13 листопада (29-31 жовтня) 1917 року".

Однак історики розповідали, що там були поховані не лише більшовики, а й їхні супротивники, яких розстріляли біля Маріїнського палацу, коли Київ зайняли більшовистські війська Муравйова.

"Тут трошки більшовиків, трохи офіцерів [царської армії], інтелігенції. Але переважна більшість - можна говорити, напевно, про щонайменше три-чотири сотні - бійці військ Центральної ради", - розповідав "Громадському" про цей меморіал історик Павло Подобєд.

За його словами, після перемоги більшовиків над УНР це місце "закатали у граніт і приблизно посередині поставили урну, на якій написали: могила героїв революції".

"У такий спосіб вони акуратно прибрали з історії цієї могили три-чотири сотні українців, розстріляних офіцерів, інтелігенції. Фактично на могилі тих кількох більшовиків зробили черговий пантеон", - додав історик.

На його думку, це скоріше мав би бути меморіал "захисникам Києва".

Урну та меморіальну табличку невідомі пошкодили у лютому 2014 року під час "стихійної декомунізації" й після того пам'ятник вже не відновлювали.

Що кажуть організатори

Організатори концерту Андреа Бочеллі вважають некоректними звинувачення Володимира Прокопіва, адже, на їхню думку, немає жодних підтверджень, що поховання здійснювалися саме тут.

У коментарі "Укрінформу" вони заявили, що "влада міста Києва в особі одного із заступників пана Кличка, знову маніпулює фактами, роблячи некоректні заяви щодо сцени, яка побудована на площі Конституції".

Вони пригадали історію Маріїнського парку та самого монумента, зведеного у 1935 році і пошкодженого в 2014 році.

"Враховуючи його ідеологічне спрямування, відновлення пам'ятника не актуальне. До того ж сам пам'ятник ніколи не був і не є пам'яткою історії, також він не мав і мистецької цінності. Рішенням КМДА місце розташування зруйнованого постамента має бути благоустроєне, постамент заплановано демонтувати", - відзанчили організатори.

"Тому досить дивною виглядає заява заступника голови Київської міської державної адміністрації Володимира Прокопіва, що сцену для проведення концерту високої музики Андреа Бочеллі нібито встановлюють на місці масових поховань учасників революції 1917-1921 років", - додали вони.

Організатори також розповіли, що "благодійні кошти, які будуть зібрані на цьому концерті, спрямують на створення Центру сучасного мистецтва - Музею Івана Марчука".

"Немає жодних підтверджень, що поховання здійснювалися саме на території, де нині розташована площа Конституції і саме у тому місці, де був встановлений радянський пам'ятний знак", - наголосили організатори сцени над меморіалом.

Вони також згадали про на плани істориків: "Слідуючи традиціям християнської моралі та сучасним нормам права за пропозицією Українського інституту національної пам'яті після демонтажу залишків пам'ятника загиблим більшовикам планується встановити меморіальну плиту, напис на якій має у рівній мірі виказати повагу до кожного загиблого та похованого в Маріїнському парку: "В цьому парку поховані загиблі під час подій Української революції 1917-1921 років".

Другий скандал

Автор фото, Герман Крігер, Watchers

Підпис до фото,

"Смачне морозиво і газировка" - типовий аргумент під час дискусій про те, чим був гарний Радянський Союз

Це вже другий скандал через підготовку до Дня незалежності.

У вівторок на місці, де в лютому 2014 року розстріляли активістів Майдану, встановили інсталяцію з атрибутами радянського побуту - наприклад, "ностальгійні" автомати з газировкою

Це викликало шквал критики, а мер Києва Віталій Кличко заявив, що інсталяцію з ним не погоджували.

"Якийсь 95-й квартал влаштовувати тут ми не дозволимо. На цьому місці загинули патріоти. Я був одним з людей, які були на цьому місці. І це місце святе. На цьому місці загинули люди. Ніяких погоджень на встановлення цього "бардака" ми не давали", - заявив Віталій Кличко і розпорядився прибрати інсталяцію.

Завершилося все бійкою поліції з активістами "Нацкорпусу", які почали самі зносити "радянські атрибути".

А в Офісі президента Зеленського назвали скандал "маніпуляцією" зі сторони політиків, а не "ностальгією за Радянським Союзом".

"Це зовсім не про те. Це декорації до телевізійної трансляції на День незалежності. Там є всі епохи, через які Україна пройшла до власне Дня незалежності. Там є козацька доба, за задумом мала бути царська доба, Друга світова війна", - розповів речник ОП Сергій Никифоров.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!