Попередження про газовий конфлікту

Росія і Євросоюз у понеділок в Москві підписали меморандум про механізм раннього попередження в сфері енергетики.

Комісар Єврокомісії з енергетики Андріс Пієбалгс заявив, що підписання документа дозволить країнам підготуватися і не переводити технологічні проблеми в політичну площину.

Російський міністр енергетики Сергей Шматко відзначив, що дана угода спрямована на врегулювання питань, пов'язаних не тільки з конфліктом Росії та України щодо транзиту газу і що мова може йти і про врегулювання конфліктів при поставках нафти, електроенергетики, вугілля.

Image caption Газопровід

Cторони займалися підготовкою цього документа протягом двох років.

Документ покликаний забезпечити сталий і безперешкодне енергопостачання, попередження та подолання з мінімальними негативними наслідками надзвичайних ситуацій у сфері енергетики.

Меморандум, зокрема, буде визначати порядок здійснення спільних заходів щодо попередження та оперативного реагування в разі виникнення або загрози виникнення надзвичайної ситуації.

Ідея розробки такого механізму виникла після конфлікту між Росією і Україною в січні 2009 року щодо поставок і транзиту газу, в результаті чого у січні спостерігалися перебої з поставками російського газу до країн Євросоюзу.

При розробці механізму раннього попередження враховуються оцінки технічних, комерційних та політичних ризиків у сфері поставок і попиту, що розробляються енергетичні стратегії, прогнози і сценарії з розвитку ринків Росії та Євросоюзу.