Шотландці подумають про незалежність

Алекс Самонд
Image caption Лідер шотландських націоналістів Алекс Самонд мріє реалізувати потенціал незалежної Шотландії

Самоврядний уряд Шотландії оприлюднив Білу книгу (політичні пропозиції для громадських консультацій) щодо конституційного майбутнього країни, яка може відкрити шлях для референдуму про незалежність.

Перший міністр Шотландії Алекс Самонд твердить, що країні потрібна незалежність для реалізації її повного економічного потенціалу.

Уряд Шотландії на чолі із Шотландською національної партією (ШНП) не має більшості в регіональній асамблеї, а партії лейбористів, консерваторів і ліберал-демократів виступають проти незалежності.

Однак процес громадських консультацій, який розпочато на день Святого Андрія, може підготувати ґрунт для зміни суспільних настроїв у Шотландії.

Алекс Самонд розраховує на те, що з приходом до влади в Сполученому Королівстві консерваторів, які непопулярні у Шотландії, кількість прихильників конституційного союзу серед шотландців зменшиться.

Алекс Самонд: "Настав час, щоб народ сказав своє слово стосовно майбутнього Шотландії." За його словами, дебати зараз точаться не довкола того, чи потрібні зміни, а довкола того, які саме зміни потрібні шотландцям, довкола права людей обирати власне майбутнє на чесному і справедливому референдумі.

Партія зелених, яка має 2 мандати в шотландському парламенті, - єдина парламентська партія, крім ШНП, яка підтримує ідею референдуму. Для того, щоб оголосити референдум, Шотландській націоналньій партії, яка має 47 мандатів, потрібна підтримка ще прнаймні 16 інших депутатів парламенту.

Головні опозиційні партії Шотландії виступають категорично проти референдуму. Лідер місцевих лейбористів Іен Ґрей сказав, що згода на референдум негативно позначиться на зусиллях подолати рецесію.

Іен Ґрей: "Нам не варто відволікатися на референдум, на питання, суті якого ми ще не знаємо, на сценарії, яких ми поки не уявляємо." Він каже, що шотландські лейбористи не бояться референдуму, але це може зашкодити Шотландії.

Плебісцит може коштувати до 12 мільйонів фунтів, за його словами, а державні кошти краще використати для захисту і створення робочих місць.