В Гаазі слухання про незалежність Косова

косово
Image caption Албанці Косова святкують 17 лютого День незалежності

Міжнародний суд у Гаазі розпочав слухання за позовом Сербії щодо законності одностороннього проголошення незалежності Косова в лютому 2008 року.

Вперше подібне питання - про відповідність міжнародному законодавству відокремлення частини території суверенної держави - розглядатиметься у Вищому суду ООН.

Хоча незалежність Косова визнали десятки країн, Сербія його не визнає і передала справу до суду.

Вердикт у цій справі, який не буде обов'язковим до виконання, буде виголошено щойно через кілька місяців.

Слухання в Гаазькому суді триватимуть до 11 грудня.

Прецедент?

Косово оголосило про відокремлення від Сербії в лютому 2008 року, але цей крок не був санкціонований резолюцією Ради безпеки ООН, де проти нього виступили постійні члени Радбезу Росія і Китай.

Президент Сербії Борис Тадіч в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловив надію на те, що слухання в Гаазі призведуть до нового раунду переговорів з Косово.

"Ми зробимо все можливе, щоб захистити наші законні національні інтереси. Але це не означає, що ми будемо створювати проблеми. Ми вже не є частиною проблеми, ми - частина її вирішення", сказав пан Тадіч.

За словами сербського президента, Бєлґрад нині демонструє новий мирний підхід до Косова - через 10 років після війни, у якій загинули понад 10 тисяч людей.

Але як передав з Бєлґрада кореспондент Бі-Бі-Сі Марк Ловен, частково проблема в тому, що Косово не вважає незалежність предметом переговорів. Перед початком слухань у Гаазі президент Косова Фатмір Сейдіу сказав, що Приштина має "неспростовні" докази на власну користь.

Оглядачі зазначають, що слухання в Гаазі викличуть пильний інтерес країн, які мають подібні проблеми, щоб отримати, як вони сподіваються, міжнароднйи прецедент.

На пострадянському просторі точаться суперечки довкола статусу Абхазії і Південної Осетії, які односторонньо проголосили незалежність від Грузії, невизнана Придністровська молдавська республіка, яка де-факто відокремилася від Молдови, а також Нагірний Карабах, довкола якого сперечаються Вірменія і Азербайджан.